Русенци подкрепиха националната петиция на "Дишай, България" (ВИДЕО)

Стартира Национална петиция за достъп до данните от системата за измерване на въздух. От  екосдружения в страната съобщиха, че докладът на Изпълнителната агенция по околна среда за състоянието на въздуха не е оповестен. Заведено е дело от екологична организация за достъп до тези данни, но все още няма резултат. Петицията се отнася до официалната система за мониторинг на качеството на въздуха, а от екосдружения искат „прозрачност относно състоянието и установените проблеми, да се подобри и обнови спрямо всички законови изисквания и да показва реални данни относно качеството на въздуха”. Инициаторите на петицията казват още, че липсата на информация е ясна индикация за наличието на сериозни проблеми с националната система за мониторинг на въздуха, чиято основна цел е да предпази населението и здравето на българските граждани.

Разяснителната кампания и събирането на подписи в онлайн петицията започна в събота, 11 май, от Велико Търново. Вторият град, в който се проведе инициативата, бе Русе. На площада пред Общината представители на "Дишай, България", сдружение "За Земята" и сдружение “Дишай, Русе” разясняваха на хората какъв проблем поставят и ги приканваха да сканират код за достъп до онлайн петицията.

През 2021 година Изпълнителната агенция по околна среда е изготвила анализ на системата за контрол на въздуха в страната. По думите на екоактивистите този доклад отлежава от 2022 г. на бюрото на министъра. А данните не били  публично оповестени. „Важно е да знаем има ли проблем, защо боледуваме, защо умират преждевременно хората, ако има проблем. И второто, да упражним обществен натиск съществуващите проблеми да бъдат отстранени”, заяви Ивайло Попов, представител на сдружение "За земята"

Повечето от преминаващите по площада граждани се включиха в петицията, защото казват, че усещат неприятни миризми, особено рано сутрин и късно вечер. Съмненията и на гражданите, и на екосдруженията са, че има констатирани нарушения в доклада на агенцията по околна среда и че част от измервателните станции не отговарят на критериите. 

Петицията ще продължи до края на май във фейсбук страницата “Дишай, България”, след което ще бъде предадена на министъра на околната среда и водите.  

Разказът на Ивайо Попов от сдружение „За земята” може да гледате в Подкаста на БРЯГ.

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори