Обявяват присъдите на трима от българите, обвинени в шпионаж в полза на Русия
Те отричат, но прокурорът по делото определи българите като добре организирана мрежа, разполагала с най-съвременна техника за следене
21.02.2025, 09:11 ч.
Автор: Бряг Нюз
0
Снимка: bTV, архив
В Централния наказателен съд в Лондон се очаква да бъдат обявени присъдите на трима от обвинените в шпионаж в полза на Русия българи. Катрин Иванова, Ваня Габерова и Тихомир Иванчев отричат да са били шпиони. 12-членно съдебно жури трябва да прецени дали тримата наистина са виновни, след като в продължение на месеци изслушваше представянето на доказателства и кръстосани разпити, предава NOVA.
И тримата ни сънародници твърдят, че са въвлечени в тази история от Бисер Джамбазов, който вече се призна за виновен по повдигнатите му обвинения в шпионаж, както и соченият за ръководител на групата Орлин Русев.
Джамбазов ги убедил, че е служител на Интерпол и преследва хора, свързани с корупция. Според Кралската прокуратура обаче подобна версия е несъстоятелна, тъй като има стотици съобщения помежду им, показващи как получават задачи и ги реализират.
Прокурорът по делото Алисън Морган определи българите като добре организирана мрежа,която е разполагала с най-съвременна техника за следене, включително скрити в очила камери и дронове. Групата им е обвинена, че в продължение на 3 г. е участвала в шест ключови шпионски операции за следене на хора и разузнаване на обекти, представляващи интерес за Русия. При една от операциите те трябвало да засекат мобилните телефони на украински войници, които се обучават в американска база в Щутгарт, така че, когато се върнат на фронта в родината си, да бъдат проследявани.
При друга операция са наблюдавали дома на журналиста Христо Грозев във Виена и са го следели по време на пътувания в Европа. Причината - да установят източниците му на информация за разследванията, които прави за режима на Владимир Путин.
Единият от обвиняемите – Орлин Русев, твърди в едно от съобщенията, които са си разменяли, че може да организира отвличане на Грозев в България, като го упои и държи в пещера, докато се намери начин за извеждането му в Русия.
Русев и Марсалек са обсъждали и как разследващият руски журналист Роман Доброхотов да бъде отвлечен от Обединеното кралство, като българинът предлага да го изведат с помощта на малка лодка, но операцията не е реализирана.
Смята се, че шпионите са получавали задачи от Ян Марсалек, който стои зад една от най-големите финансови измами в Германия и се слави с добри връзки с руските тайни служби. Той обаче не е обвиняем по делото.
Напиши коментар