Гергьовден е! Църквата чества паметта на свети Георги Победоносец

Честито на имениците!

Гергьовден е! Църквата чества паметта на свети Георги Победоносец Снимка: Уикипедия

Православната църква почита днес паметта на свети великомъченик Георги Победоносец -  с богослужения в храмове и манастири в цялата страна.

Той бил римски воин, който служил в малоазийската област Кападокия по времето на римския император Диоклециан (284-305 г.).  Още като юноша Георги постъпил на служба в римската войска. Бил снажен и умен, но също така храбър и способен младеж, който се отличил в битките и станал добър пълководец. Затова много скоро се издигнал до висок чин в своя легион - военен трибун. 

Но когато започнали поредните гонения срещу християните, се разбрало, че и трибунът Георги е християнин. Междувременно от състрадание той освободил робите в дома си и раздал на бедните всичките си средства. Така се подготвил за подвиг в името на Иисус Христос. Сам се явил в императорския дворец в град Никомидия (днес Измит на брега на Мраморно море), източната столица на империята, и смело защитил християнската вяра. 

Напразно го увещавали да се отрече от Христос. Заради своята християнска вяра бил подложен на жестоки мъчения. Но доблестният воин ценял много високо вярата си и с голямо търпение понесъл мъченията. Сам Господ Иисус му се явил една нощ, докоснал раните му и ги излекувал. На новите изтезания, приложени от мъчителите, Георги смело отговорил: "По-скоро вие ще се уморите да ме мъчите, отколкото аз - да понасям мъченията".

Мнозина от войниците и други от присъстващите на изтезанията, като видели какви мъки търпи Георги заради вярата си, също повярвали в Христос. Георги бил осъден на смърт и с достойнство тръгнал към мястото за смъртни наказания. Там спокойно навел глава под меча на палача и бил обезглавен на 23 април 303 г.

Частици от мощите му се съхраняват в различни църкви и манастира по света, сред които в светата обител Ксенофонт на Атон (Гърция), в църквата на неговото име в Лид (Израел), както и в Рилския манастир в България.

От средните векове свети Георги се почита сред християнските народи като закрилник на войската, затова е наречен и победоносец. Той е покровител на много градове и страни по света с християнски традиции. Светецът воин е почитан и от мюсюлманите.

В народната традиция светецът е покровител на земеделците, овчарите и стадата.

На иконите Св. Георги Победоносец е изобразяван винаги на кон, с лежаща в краката му убитата от него ламя - най-прочутото му чудо, случило се, според легендата, близо до град Вирит (днешен Бейрут, столицата на Ливан). В голямо езеро, край града се настанява страшен змей-човекоядец, с отровен дъх. След като не успяват да го преборят, жителите на града се принуждават да помолят владетеля си за помощ. Той нарежда да му принасят в жертва ежедневно по едно дете и обещава да прати и щерка си някой ден да я изяде чудовището. Когато й идва редът, девойката облича най-хубавата си премяна (облекло) и отива на брега на езерото, където Свети Георги, яхнал бял кон, я намира обляна в сълзи. Притичва й се на помощ и заедно улавят раненото от копието му животно и го отвеждат в града. Там Георги му отрязва главата, а десетки хиляди жители на града се покръстват, призовани от светеца. На мястото на смъртта на змея са съградени две църкви - едната, посветена на Божията Майка, а другата, на името на Свети Георги. При освещаването на последната избликва извор с лековита жива вода.

На стенописи (в църквата на Павниси, Грузия, третата четвърт на 12 в.) и често на гръцки и български икони е представен и момък, седнал зад седлото на св. Георги с кърпа в едната си ръка и кана (всъщност кукумион, съд с топла вода) - в другата. Младежът, родом от Пафлагония, е прислужник на болярин в Преслав, пленен някое време преди това в боевете при Ахелой и Катасирти през 917 г. Свети Георги го връща на опечалените му родители.

На днешния ден празнуват хората с имена Георги, Гeргинa, Георгия, Гергана, Галина, Гaля, Гана, Ганка, Ганчо, Гюрo, Гюргa, Гюро.

Източник: БТА, Уикипедия

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори