Диана Димитрова е родена в Русе. През 1987 година завършва Музикалното училище „Проф. Веселин Стоянов“ в класа по виолончело на Елка Ефремова. Дипломира се с бакалавърска степен в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ Пловдив.
Завръща се в Русе и след оспорван конкурс, постъпва като радиожурналист и водещ в току що откритото първо частно радио на Русе „Пристис“. В следващите три десетилетия пътят ѝ продължава в ежедневния ефир на Русе в радио Темпо, радио Шлагер и телевизия Делта. Там създава предаването си за култура „Животът е сцена”, в което представя десетки известни наши и чуждестранни творци.
От 7 години е експерт по връзки с обществеността на Държавна опера – Русе. Именно там осъзнава огромното си желание да пее. Така вече близо три години Диана Димитрова следва сърцето си по пътя на певческото изкуство в суинг музиката.
Започва да участва в джаз концерти в Русе, радва на покани от клубовете Ротари и Инър Уийл в страната. Преди две години, по своя идея организира в Средновековния град Червен иновативен тридневен фестивал, обединяващ джаз, поп , класическо пеене и уелнес практики “Fortress festival wellness & music “, който преминава при огромен интерес. В него се включват звезди от ранга на Васил Петров, Стефан Вълдобрев и „Тримата тенори“.
Владимир Маринов
Владимир Маринов е бас-баритон, роден във Варна, завършил е Музикалната гимназия в София и НМА „Проф. Панчо Владигеров“ с фагот и оперно пеене при Никола Гюзелев. Дебютът му е на Варненска сцена в ролята на Дон Жуан от едноименната опера на Моцарт. Специализира в Германия.
През годините Владимир Маринов е солист на Смесения хор при БНР, на Русенска и Софийска опера, концертирал в Италия, Германия, Австрия, Ню Йорк, Русия, Испания, Люксенбург.. Известен с многобройните си телевизионни участия, на него е посветена специална глава в последната книга на проф. Юлиян Вучков. Съпруг е на скоро починалата оперна прима Мариана Цветкова.
Песните, които ще изпълни на благотворителния концерт в събота, той вече е представял в едни от най-реномираните джаз клубове на Ню Йорк.
***
В неделя - 6 юли, когато жаркото слънце още не е потопило глава във водите на Дунав, на Сцената на кея русенци ще могат да се насладят на една отдавна отминала епоха със суинг-джаз концерта „NEW YORK, NEW YORK“. Диана Димитрова и Владимир Маринов ще ни отведат зад океана в друго време и на друго място. Това са 30-те и 40-те години на миналия век. Златното време на суинга.
„Когато жените са носили перли, ресни на роклите и пера в кокетно оформени вълни на косата. Мъжете са били джентълмени, обути в кларкове и пристегнати в туид елечета. И в отношенията между тях е имало нещо много повече от романтика. Много повече!“ – казва Диана Димитрова. Заедно с ученици от класовете по поп, джаз и оперно пеене в Националното училище по изкуствата, пиарката на Държавна опера Русе Диана Димитрова и солистът на Националната опера и балет оперният певец Владимир Маринов точно в 18.30 часа ще дадат начало на благотворителното събитие.
Как се ражда идеята за този интересен концерт, какво свързва Диана и Владимир, има ли пръст на съдбата и случайни ли са случайните неща? Пеенето като фиксидея или връщане към мечтата? Отговор на тези въпроси търся от Диана в един откровен и много изповеден разговор.
- Диана, разбирам, че е малко неестествено да бъдеш от другата
страна на микрофона след като дълги години ти беше радиоводеща и задаваше въпросите. Зная, че за теб този концерт е нещо повече от сбъдната мечта. Хайде да започнем от идеята!
Идеята е на Влади. След участието ми във Фестивала на летящите фенери той видял клипове от събитието и ми се обади. Беше възторжен: „Дай на същата сцена на кея да направим нещо като „Джаз по вълните“!
Казах му, че се чувствам много изморена и физически, и психически, и че… впуснах се в обяснения… Но след известен размисъл си казах: „Диана, дава ти се тази възможност и е добре да се съгласиш“. Искаме да подчертаем приемствеността между поколенията.
Защото на нас българите много ни убягва тази признателност, склонни сме да забравяме тези преди нас. Когато говорих с г-жа Дуканова, директорката на училището, тя много хареса идеята и ни помагаше.
- Колко са учениците-участници?
Виктория Виналиева е преподавателката на учениците от класа по поп и джаз пеене. Тя ще излезе на сцената заедно с Алекса Етем, Анита Георгиева и Калиния Неделчева. Ще се изяви и Никола Желязков от класа по класическо пеене на Андреана Николова.
- Преди по-малко от месец Влади загуби своята съпруга, оперната прима Мариана Цветкова. Всъщност цяла България изгуби един невероятен глас, една блестяща певица от международен мащаб, която бе и наша съгражданка. Как се пее след такава трагедия?
Мариана Цветкова и Владимир Маринов
С Владимир Маринов и Мариана Цветкова имах честа да работя в операта, след като през 2018 г. постъпих като ПР там. Роди се една човешка близост между нас. После заминаха за София, но близостта остана. Мариана си отиде ненадейно, ненавременно… няколко седмици, след като започнахме подготовката за концерта. Идеята бе и тя да се включи със свое изпълнение. Готвехме го като изненада. Затова ще пеем в нейна памет. Трудно се говори за това.
- Концертът има кауза – събиране на средства за изографисване на църквата „Всех Святих“. Не съм изненадана от избора ти, защото те познавам и зная, че участваш в службите на тази църква, четеш от светите писания и понякога пееш заедно с хора. От кога е това?
Аз съм родена на ул. „Ниш“ до Парка на Възрожденците. Прозорците ми гледат към църквата. Още от детството ми съм свързана с нея. Помня старата църква. Беше много красива. Имаше прекрасни витражи. Стените били изградени с камъка на разрушените крепостни стени на Русе.
Беше запустяла, когато за една нощ през 1975 г. тоталитарната власт я срина до основи. От тогава русенци вярваме, че над града ни тегне прокоба. До 2017 г., когато бе изградена и осветена новата църква. Но тя все още не е изографисана и много искам с този концерт да дадем начало на дарителска кампания. Това е богоугодно дело.
Нека да преработим този грях, да се реваншираме за стореното. Все от някъде трябва да се почне, да се обърне внимание на обществото. Мечтая да я видя толкова красива, колкото с детските си очи гледах старата църква.
- От къде е тази любов към пеенето?
Талантът ми е от моята майка. След като се омъжва, престава да пее, а е била приета в естрадната школа, където се подготвят Йорданка Христова и други звезди. В детската градина й казват, че съм музикална и на 5 години ме записва в Музикалната школа на Михранян с виолончело. Но майка ми не е отчела повика ми, желанието ми да пея.
Като видех сцена, особено на откритите сцени на площада, се откъсвах от ръката й, качвах се на сцената без притеснение и изпявах целия си детски репертоар. Тогава любимата ми песен, която пеех бе, „Имала Мариана шапка с едно перце“. Спомних си това, когато през пролетта на 2019 г. Влади и Мариана ме поканиха да участвам в техен концерт с руски песни в Пленарна зала.
Нищо случайно няма. Съдбата ме срещна с тези великолепни певци. Те видяха в мен потенциал да пея, без да знаят за моята детска мечта. Мариана с перцето се бе превъплатила в Мариана от Операта. Тогава пак беше един доста тежък период от моя живот – и в личен, и в професионален план. Операта имаше много богат репертоар, много събития, много напрежение.
И пак си казах – шанс, който не бива да пропуснаеш! Случи се и още нещо. Пламен Бейков, който тогава не беше директор, ме покани да изпея с него в дует ария от Росини. Още един подарък от Съдбата.
Продължаваме разговора за неслучайностите, за тихите удари в нейния живот, за личните разочарования и битките, които води в професията. И се бори, защото знае, че може! Но е убедена, че Бог е този, който води Съдбата и подрежда нещата. И те се случват.
- - Изненадващо за мнозина ти пя заедно с Васил Петров на „Fortress festival wellness & music “, беше част от бенефисния концерт на Пламен Загоров с Биг бенд Русе, после на кея …Всъщност упорито искаш да се заявиш като певица. Защо?
Знаеш ли, по време на Ковид пандемията, когато стояхме затворени в къщи имах много време да размишлявам. Питах се защо не развивам таланта си даден ми от Бог? Аз имам астма , а когато човек пее, това му помага да се отворят белите дробове. На фона на многото провокации, които получавам, се опитах да балансирам някак си.
Започнах да уча песните на Пеги Лий и за кратко време, като лавина – от 2-3, научих над 20 песни. Тя е моето вдъхновение! Няма ден, в който да не пея в къщи. Сигурно малко хора знаят, че тя е прототипа на Мис Пиги. Звездата й изгрява с оркестъра на Бени Гудман – краля на суинга. Прекрасна певица, текстописка, композиторка, актриса, озвучава филми – изтънчена жена и мултифункционален творец.
Изминала е дълъг път на развитие, с много автентичен, докосващ начин на пеене. Това бе моето истинско спасение по време на тази тежка пандемия, моето осъзнаване, дори трансформация. Винаги нещата се случват отвътре навън.
- Какво предстои да чуят изкушените от джаза?
Влади Маринов ще чуем с песни като „My Way”, „NewYork, NewYork“, „The lady is d tram“ и много други от репертоара на Франк Синатра. Както се казва - „класика в жанра“. Синатра и Пеги Лий имат много участия заедно, дори са имали любовна афера…
Вече казах, че аз ще пея песни от репертоара на Пеги Лий. Първата песен, която научих и изпях пред публика бе „Sweet happy life“- пожелавам ти сладък и щастлив живот. Дори получих награда от конкурс за таланти на клуб „Инър Уийл“. Ще представя още „Fever“,| „That’s my style“„Боси времена“ и други любими джаз стандарти. Разбира се и песента на Пеги, получила „Оскар“ – „Is that all there is?“.
Песен за смисъла на живота и ретроспекция за моментите, когато мислиш, че си изгубил всичко, но отново намираш смисъл и продължаваш… Няма да издавам повече, за да е й интересно на публиката.
Най-важното, което ще чуят зрителите са посланията, позитивизма, оптимизма, толкова добре изразени в комбинацията от суинг и джаз. Въпреки, че от това време ни дели един век, посланията са актуални и днес. „Хвърли си лекарствата, хвърли си грижите, раздавай усмивки…“ се пее в една песен. Или „Богатият става все по-богат, бедният все по-беден, но ти не губи своя дух, забавлявай се“.
- Диана, къде е границата между самооценката и таланта?
Границата е в личното ни усещане, изградената ни ценностна система, изискване за стил и ниво, в обратната връзка от професионалисти. И желанието да се развиваме и надграждаме.
- - Питах те, това фиксидея ли е или сбъдната мечта?
По-скоро е връщане към мечтата, връщане към себе си и към пътя на душата ми… сега намерих смелост и вдъхновение за това. Като някаква спирала животът те среща с някого на един етап от твоето развитие, завърта се и отново - среща! Но на друг етап. Надявам се да е по-висок. Когато променяме себе си към добро и светът се променя.
Мисля, че са отминали времената на революциите. Дошло е време на духовните еволюции и всеки трябва да намери отговорите, да променя себе си към едно по-съвършено свое Аз. За мен това е начина да променяме света. Не да изискваме от другите, а да изискваме от себе си. Не вярвам в случайностите. Това е другото име на Бог. Преди 6 години се срещнах на сцената с Влади и Мариана. Сега това се случва отново.
- - Желая успехи на твоето ново Аз, на всички добри начинания в името на по-добрия свят!
След този разговор не ни остава нищо друго, освен да бъдем на кея в неделната вечер, да се потопим в романтиката и очарованието на суинг-джаз музиката, да пеем заедно любимите джаз-стандарти и да се включим в каузата за изографисването на нашата църква „Всех Святих“.
Входът е свободен, а концертът се реализира със съдействието на Община Русе и фирма Ас-строй.
Нека заедно да преживеем една незабравима вечер с Диана Димитрова и Влади Маринов! Отгоре ще пее с нас и Мариана Цветкова.
Снимки: личен архив
Напиши коментар