Следващата седмица управляващите ще обявят кои от проектите по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) отпадат. Това съобщи вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев на извънреден брифинг в Министерския съвет, в присъствието на министрите на финансите и на енергетиката Теменужка Петкова и Жечо Станков.
Брифингът е във връзка с организираната пресконференция от ПП по-рано днес по повод бюджета и управлението на средствата от Европейския съюз. Дончев определи като скандално неверни тиражираните твърдения по време на нея.
На 7 март, петък, е крайният срок, до който ще се събират окончателните становища от министерствата, а до средата на следващата седмица ще се организира представяне проект по проект, поясни Дончев.
"За да знаят всички... Защото искаме да дадем много ясен сигнал, не само за това кои проекти ще бъдат извадени от плана, но и за всички останали - изпълнителите им да работят с максимална скорост. Това ще се случи или в понеделник, или във вторник. Ще преценим през следващите дни. Поели сме ангажимент при последните разговори с ЕК, когато актуалният анализ бъде готов, което е въпрос на ден, да ги уведомим", каза Дончев.
Основният проблем, който България има, са драстично забавените инвестиции по ПВУ. През изминалите 4 г. една част от тях изобщо не са се случвали, никой не е готвил процедури и не е провеждал обществени поръчки, заяви Дончев, предава БНР. "Дали поради министри, които не знаят какво правят, дали заради министри, които ги мързи, по една част от проектите нищо не се е случвало. Като казвам нищо, значи нищо – без документация, недоумявам какви са тия министри, които имат проекти и краен срок и не се прави нищо", коментира Дончев.
Вицепремиерът допълни, че не е подготвена документация, не са направени административни стъпки, отправяйки остри критики към предишните правителства.
Той повдигна и въпроса за реформите.
"Те са два пакета реформи. И мога да говоря по-оптимистично по темата “Правосъдие и борба с корупцията“, защото текат консултации с ЕК за финалните текстове по законите. И няма да ги внася правителството, далеч по-бързата процедура е те да влязат в Народното събрание (НС), след като са приключили консултациите", разясни плановете на кабинета той.
"След отказа за средствата по второ плащане, който очакваме да получим, имаме шест месеца срок да рестартираме процедурата и няма да губим никакво време. Имам амбицията финалният вариант на тези закони да бъде внесен в НС и работата в него да започне още през март. Мисля, че само законът за личния фалит е готов, останалите, сред които е и този за лицата, подаващи сигнали, са обект на консултации, които ще приключат до дни. Тук не очаквам предизвикателства", изрази увереност Дончев.
По темата „Енергетика” Станков директно обвини в лъжа „Продължаваме Промяната”. Той посочи, че по време на тяхното управление „са залагани затварянето на 1,4 гигавата мощности и въвеждане на парогазова централа”. По думите му всички полезни реформи за плащанията са се случили с гласовете на ГЕРБ.
Станков отбеляза, че програмата за саниране била рязко изрязана от правителството на Кирил Петков, а всички 1200 домакинства, подали заявления за енергийна ефективност, не са получили подписани договори.
Според енергийния министър предлаганите от ПП реформи в сектора биха довели до режим на тока. Той нарече „най-безумната реформа” т.нар „пътна карта”, която само щяла да обостри политическото говорене. Станков допълни, че ще бъдат придвижени програмите, които са в полза на хората и общините.
Финансовият министър Теменужка Петкова пък попита Асен Василев какво критикува в бюджета, при положение че снощи текстовете са минали на първо четене в парламента.
"Според мен той критикува себе си и собствените си политики, тъй като през последните четири години той е едноличен лидер по отношение на публичните финанси на България. Сега, като видя резултата след четиригодишните си опити в тази област, според мен се уплаши. Нашето правителство и ПП ГЕРБ участва в управлението на страната и публичните финанси от малко повече от месец, но имаме привилегията да плащаме старите неплатени сметки на г-н Василев", коментира тя.
По думите на Петкова сред неплатените средства са: половин милиард лева задължения към АПИ, 246 млн. лв към министерствата на труда и транспорта, 524 млн. лв. по общинската инвестиционна програма. Тя подчерта, че има максимален размер на лимита на дълга и в рамките на него могат да бъдат разходвани пари само за увеличаване на капитала на държавни предприятия в областта на отбраната, здравеопазването, спорта, земеделието и т.н.
"Внесеният от нас бюджет спрямо бюджета на служебното правителство е редуциран в 2,2 млрд. в част разходи. Василев твърди, че не знае за какво ще се ползват тези средства. За какво Василев изхарчи над 1 млрд. и 260 млн. лева. Взе пари да купи зърно, нито се купи зърно, нито някой знае какво се случи с тези средства", коментира Петкова.
По повод изявления на Николай Денков от ПП, че бюджетът ще гръмне, тъй като парите от ПВУ няма да дойдат, Петкова каза, че средствата от ЕС по принцип и по плана за ПВУ са неутрални за бюджета на България.
"За ББР те смятат, че там ще се извършват някакви страхотни неща, демонстрира се недостатъчна подготовка по тази тема. Ако бяха прочели устава на ББР, щяха да видят, че частни компании могат да се финансират от ББР с до 5 мн. лева", отбеляза още Петкова, цитирана от БНР.
Напиши коментар