Шефът на АПИ готов да подаде оставка, но при условие

Премиерът свиква съвещание на тема пътна безопасност и борба срещу войната по пътищата

Шефът на АПИ готов да подаде оставка, но при условие Снимка: БТА

Председателят на АПИ Йордан Вълчев обяви, че проблемите по пътищата са наслагвани през годините, и ако неговата оставка ще ги реши, е готов да си я подаде. След среща с протестиращи срещу войната по пътищата и жертвите от нея, той повтори, че ако с оставката му ще спрат да загиват деца на пътя, ще я подаде веднага.

"Участъкът, на който загина 12-годишната Сияна, не е в най-доброто състояние, но това се дължи на неглижирането от много години и на това, че не се строят магистралите", посочи Вълчев.

По думите му, пътят е ремонтиран частично, защото, ако се затвори, ще бъде затворен и целият достъп до Южна и Северна България в тази отсечка. Председателят на Управителния съвет на АПИ допълни, че след юни ще се извърши основен ремонт на участъка.

Инж. Стоян Николов, който е член на УС на Пътната агенция, заяви на свой ред, че преди инцидента е имало два сигнала на полицията, веднага е пуснато задание за доставка и монтаж на пътни знаци, за да бъде ограничена скоростта.

"Препоръката на полицията е да се ограничи скоростта до 70 километра в час", посочи той. Според него е било преценено, че с оглед на сигурността, движението ще се ограничи до 60 километра в час с допълнителен знак. Той обясни, че се предвижда там да бъде положена червена маркировка, която повишава сцеплението, както и шумна, напречна маркировка, която да предупреждава водачите, че навлизат в опасен участък.

По думите му от АПИ са набелязали краткосрочни мерки, които ще дадат голямо отражение върху пътната безопасност в цялата страна.

"По доклад на МВР, който излезе в края на март, на база статистиката от миналата година, има идентифицирани 36 участъка с повишена концентрация на катастрофи. Ще се съсредоточим в най-кратки срокове те да бъдат обезопасени", каза още инж. Стоян Николов.

Припомняме, че протестното шествие, организирано от сдружение "Ангели на пътя" тази сутрин започна пред Съдебната палата в София, премина покрай Министерството на правосъдието и сградата на Народното събрание. Шествието бе организирано седмица след катастрофата, при която загина 12-годишната Сияна.

"България отново е почернена и, за съжаление, и деца падат вече жертви по пътищата поради една важна причина – според мен това е безхаберие, породено от безнаказаност. Пътищата са в лошо състояние. Магистрали нямаме, защото дори когато се разкрие, че парите за тях са изнесени в чували или пробите, които се вземат от пътищата показват явен грабеж, последствия няма", коментира президентът Румен Радев.

Министър-председателят Росен Желязков свиква утре съвещание на тема пътна безопасност и борба срещу войната по пътищата. Това съобщиха от правителствената информационна служба, като уточниха, че съвещанието ще бъде от 14:00 ч. във вторник в Министерския съвет, с участието на министри, представители на ресорни ведомства и на неправителствения сектор.

Ще бъдат обсъдени дейностите по осигуряване на пътната безопасност в организационен, инвестиционен и контролен аспект. В съобщението е уточнено, че ще бъде поставен акцент върху критичните участъци от пътната мрежа на страната, както и на мерките за допълнителен мониторинг.

Националното сдружение на кметове на кметства в Република България (НСККРБ) ще се включи в протеста, организиран на 12 април в плевенските села Телиш и Радомирци, срещу лошото състояние на пътищата в България, съобщи Сийка Суркова - заместник-председател на Управителния съвет на НСККРБ и кмет на смолянското село Момчиловци. В декларация, изпратена до медиите, от сдружението заявяват, че по инициатива на кметовете на почернените села членове на сдружението подкрепят и ще се включват в протеста срещу "абсурдното за Европа в 21 век допускане на множество смъртни случаи". Като само за последните два месеца смъртта на 12-годишната Сияна е третият пореден случай във фаталния участък Телиш - Радомирци на път I-3, пише в декларацията им. 

В документа се посочва, че в малките населени места живее всеки четвърти гражданин на България, а пътищата до там често са опасни. На места те са трудно проходими дори за колите на Спешна помощ и противопожарната служба. И всичко това се случва пред широко затворените очи на институциите, на които Законът е възложил опазването на основните човешки права – правото на живот, правото на безопасно придвижване, правото на медицинска помощ, се посочва в декларацията на сдружението.

Националното сдружение настоява за обективно разследване, справедлив процес и присъди за доказано виновните, дори когато са изпълнители, надзорници или възложители на некачествени ремонти на пътищата, както и за водачи на МПС, причинили смърт по непредпазливост. 

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори