Работници и служители от „Каолин” излязоха на протест в защита на добивната фабрика във Ветово. Организираната стачка от миньорската синдикална федерация на КНСБ бе подкрепена и от ръководството на дружеството, и от кмета на Ветово. Протестът се проведе в сряда, 11декември, на площада пред Общината, тъй като
най-голяма част от работещите в предприятието живеят на територията на община Ветово.
Действията на синдикатите бяха координирани, така че служители от всички предприятия, занимаващи се с добив на подземни богатства в страната, едновременно да излязат на протест.
Стотици миньори вдигнаха глас в защита на бранша и пред сградата на Министерския съвет. Причина за недоволството е предложението да се въведе допълнителен данък върху добива на подземни богатства. От бранша казват, че заради допълнителната данъчна тежест
няма да могат да изплащат заплатите, ще се стигне до фалити и загуба на работни места,
ако бюджетът на държавата бъде гласуват по заложения план. Според работещите в сектора, такова решение ще постави компании под риск от фалит, съкращения на работни места и отлив на кадри. Както и ще се отрази негативно най-вече на по-малки добивни компании. Изпълнителният директор на „Каолин” Димитър Ангелов заяви, че предвиденият допълнителен данък е с пъти над концесионната такса, която се плаща от предприятието. „ Убийствен за минната индустрия данък. За това предложение разбрахме преди по-малко от два дни и, ако на практика се приеме и се гласува от Парламента във вида, в който се предлага, означа буквално затваряне на минния бранш в България.
Това е убийство на бранша.
Концесионните плащания, които сме платили са в размер на три милиона лева, а по изчисленията, които направихме след като видяхме законопроекта за Бюджет 2025, допълнителния данък ще бъде в размер на шест милиона лева. Трите милиона лева концесионни плащания си остават, както и всички други данъци, които плащаме и се добавят едни шест милиона от новия данък. Те няма от къде да дойдат, говорим за тотално спиране на индустрията ”, обясни Димитър Ангелов. Синдикалният лидер в „Каолин” Иван Борисов заяви, че
стачните действия няма да спрат, докато бъде отменена допълнителната финансова тежест.
„Цялата федерация гърми, трябва да покажем, че не сме съгласи с тези промени, които се гласят. Не бива да седим и да мълчим. Ако трябва ще отидем и на жълтите павета, за да защитим нашите права.
Ако в нашият регион „Каолин” затвори врати, ние и нашите деца няма от къде да си изкарваме хляба.
Това означава половината млади хора в региона да се изнесат към Западна Европа”, подчерта синдикалният лидер на миньорската федерация към КНСБ. Кметът на Ветово д-р Мехмед се присъедини към тревогата на съгражданите си. С думите, че е съпричастен с проблемите на работещите в „Каолин”, д-р Мехмед се обърна към протестиращите. „Едно затваряне на такова сериозно предприятие, основен работодател в региона, води след себе си много негативни последици, защото над 600 семейства остават на улицата. Затова ние сме от една и съща страна на барикадата и ще бъдем с вас докогато трябва. Имате подкрепата ми и се надявам, че всички в страната ще прояват разум и да посрещнем Светлите празници с топлина в душата”, заяви кметът на Ветово.
Част от работниците носеха българския флаг и плакати с надписи „Бъдеще за децата ни”, „Не убивайте минната индустрия”, „Не обезлудвайте цели села”. Други замислено слушаха лидерите си и разсъждаваха за бъдещето на работните си места. Мъж, който над 36 години работи като механо-шлосер разказа, че едва ли ще може да си намери работа на друго място.
„На тези години където да си търся работа , семейство имам, много сме загрижени”,
заяви човекът. Служителка в „Каолин” добави, че са излезли на улицата, за да защитят работните си места и предприятието, което е с над 100-годишна история. „Тук в региона голяма част от хората работят в „Каолин”, всеки има семейство, което трябва да храни. Това е почти единствената възможност за доходи, налагането на нов данък ще доведе до двойно облагане, а за по-малките добивни предприятия това ще бъде смърт”, каза жената. Изъплнителният директор на „Каолин” Димитър Ангелов заяви, че не бива с административни решения да се затрива бъдещето на семейства, на цели общини. Затова и ръководството на предприятието подкрепя напълно протеста на най-боеспособната синдикална федерация-миньорската. „Ситуацията е такава, че не може да се превъзмогне със съкращение на персонал или свиване на разходи. Не говорим за нещо, което може да се компенсира с намаляване на разходи, а за тотално спиране на фабрики и на кариери в цяла България”, прогнозира Ангелов.
„Каолин“ е най-старото миннодобивно предприятие в България, което миналата година отбеляза 100-годишен юбилей и10 години от както семейната германска компания “Кварцверке” влезе като собственик в българската компания. От години фабриката е най-големият работодател и източник на доходи за населението от региона.
От влизането си в компанията през 2013г. новите собственици залагат на трайни инвестиции в развитието на производството и разработването на нови находища на каолин. Сред приоритетите им са гарантиране сигурността на суровините; реализация на голям проект в Дулово, който предвижда разработка на две находища и завод, инвестиции във възобновяема енергия, като първата стъпка е направена с фотоволтаичния парк във Ветово. Особено се набляга на развитието на дуалното образование в региона, благодарение на което над 200 младежи вече са придобили квалификация за работници и служители в предприятието.
Напиши коментар