12 души са задържани във връзка с рухването на бетонна козирка на жп гарата в Нови Сад на 1 ноември, довело до смъртта на 15 души.
В съобщение на прокуратурата се казва, че има още един заподозрян, но към момента не е известно неговото местонахождение.
Задържаните са заподозрени за извършване на престъпни деяния срещу обществената сигурност, предизвикване на обществена опасност и неправилно изпълнение на строителните дейности, отбелязва агенция Бета. За тези престъпления се предвижда наказание от 2 до 12 години затвор.
Държавната телевизия РТС съобщи, че между задържаните са бившият министър на строителството Горан Весич, неговата заместничка, която отговоря за железопътния транспорт Анита Димоски, както и бившата изпълняваща длъжността директор на компанията за железопътна инфраструктура на Сърбия Йелена Танаскович. Задържан е и предшественикът на Танаскович на този пост Небойша Шурлан, предава БТА.
По-късно в профила си в Инстаграм Горан Весич обяви, че не е арестуван, а е решил доброволно да окаже съдействие на разследващите органи и прокуратурата, като е отпътувал до Нови Сад заедно с адвокатите си.
Йелена Танаскович подаде оставка, а Горан Весич се оттегли като министър на 5 ноември, но обяви, че не чувства вина за трагедията в северния сръбски град.
От поста си се оттегли и министърът на вътрешната и външната търговия Томислав Момирович, който в периода 2020-2022 г беше министър на строителството, транспорта и инфраструктурата.
Президентът на Сърбия Александър Вучич каза, че повече оставки няма да има и сега е ред съответните органи да си свършат работата, а що се отнася до подвеждане под наказателна отвореност, ще прецени съдът.
Припомняме, че на 1 ноември в Нови Сад рухна козирката на входа на гарата в града. Първоначално беше съобщено за 8 загинали, впоследствие цифрата на жертвите стигна 14 души, а трима бяха тежко ранени. По-късно един от ранените почина.
Досега по случая са разпитани 66 души, а още петима предстои да бъдат разпитани.
В първите дни след трагедията сърбите протестираха основно мълчаливо, като организираха бдения за жертвите. С времето обаче траурът започна да отстъпва пред гнева, като доведе до вълна от протести на различни места и водени от различни групи. В Белград и Нови Сад се проведоха няколко протеста с искания виновните за трагедията да понесат отговорността си, а задържаните протестиращи да бъдат освободени.
При последната демонстрация протестиращите блокираха съд в Нови Сад, като изискваха от съдебните власти „да си свършат работата“. Полицията за борба с безредиците ги изтласка от входа, което доведе до сбивания и сблъсъци два поредни дни тази седмица.
Скандирания от типа „корупцията убива“ също белязаха протестите, които изискват оставката на цялото правителство заради трагедията. Протестиращите оставиха символични отпечатъци на длани в червена боя по правителствени сгради, като обвиниха властите, че „ръцете им са изцапани с кръв“.
Вчера за трети ден депутати и общински съветници от опозицията застанаха на входа на сградата на прокуратурата и съда в Нови Сад, за да окажат натиск върху институциите да се задействат и да арестуват отговорните за случилото се на 1 ноември.
А във факултета по политически науки в Белград студенти и преподаватели прекъснаха занятия за 15 минути.
За днес в града е обявен протест, когато в продължение на 15 минути граждани, служители и институции са призовани да спрат и да запазят тишина в памет на загиналите 15 души.
Напиши коментар