Във Ватикана всичко е готово за началото днес на конклава за избор на нов папа.
Преди началото на гласуването ще има литургия в базиликата „Свети Петър“. После кардиналите ще се отправят към Сикстинската капела, където ще започнат да гласуват в 16,30 ч. местно време (17,30 ч. българско време). Очаква се към 19 ч. местно време (20 ч. българско време) да стане ясно дали е избран папа, или не.
Ако папа не бъде избран, то гласуването продължава с четири вота утре – два преди обед и два следобед.
Припомняме, че буквално конклав означава "заключено място", а в преносен смисъл визира свръхсекретността, заобикаляща конклава. Право на глас имат 135 кардинали, но двама ще отсъстват по здравни причини. Кардиналите са от 66 различни страни.
Начело на конклава е доайен.Днес доайенът е италианецът Пиетро Паролин, който при папа Франциск беше държавен секретар на Ватикана, съобщава БТА. Най-младият кардинал в конклава е украинецът Микола Бичок, който сега е в Австралия. Той е на 45 години и беше ръкоположен за кардинал миналата година от папа Франциск, когато беше само на 44 години. Най-възрастният член на конклава е Карлос Осоро Сиера от Испания, който е на 79 години. Любопитното при него е, че на 16 май той ще навърши 80 години, което според правилата на Ватикана ще го изхвърли автоматично от конклава, ако дотогава нов папа не бъде избран и изборният процес се проточи.
Коминът, през който излиза димът, оповестяващ дали е избран папа, или не, се монтира от пожарникарите преди конклава, а после се демонтира. За получаване на цвета на дима се използват две химически комбинации. По-специално за черния цвят (когато няма избран папа) се използват калиев перхлорат, антрацен и сяра. А за белия цвят (при избран папа) се комбинират калиев хлорат, лактоза и колофон, пише „Скай Ти Джи 24“. Тъй като белият дим обаче е трудноразличим, след избора на Бенедикт Шестнадесети е било решено и всеки избор на нов папа да бъде оповестяван освен с бял дим и с църковен звън.
В наши дни коминът, известяващ избора на папа, е следен от камера на ватиканските медии, намираща се на няколко метра разстояние от него. Тя е оборудвана с прожектор, така че да осветява комина, в случай че се наложи димът от него да излезе късно вечерта.
В дъното на Сикстинската капела, където се провежда конклавът, има малка врата, която се отваря към Стаята на сълзите. Тя е с размери три на три метра. Предназначена е за новия папа, който след като бъде избран и преди да се възвести на богомолците, се оттегля там, за да даде израз на емоциите си, придружаван само от двама утешители – кардинал-камерлинга на Ватикана и кардинала, ръководител на литургичните церемонии.
Конклавът протича при изключително строга секретност. Кардиналите полагат клетва, че няма да разгласяват какво се случва в конклава. Ако нарушат клетвата, може да бъдат отлъчени от църквата. Комуникациите с външния свят са ограничени. Кардиналите нямат достъп до смартфон, до интернет и до вестници. Всички места, на които те работят или заседават, също са под обхвата на апаратура за заглушаване на сигналите и електронните комуникации.
Персоналът, който работи на местата, имащи отношение към конклава – готвачи, шофьори, рецепционисти, чистачи, медицински персонал, също обещава по време на тържествена церемония да пази пълна тайна относно всичко, случващо се в конклава.
За избор на нов папа са необходими две трети от гласовете на кардиналите електори. След това избраният трябва да каже дали приема мисията да стане папа и да оповести и името, под което ще бъде известен като папа. После протодяконът на Конклава излиза на балкона на базиликата „Свети Петър“ и обявява пред богомолците, че е избран нов папа с думите на латински: "Habemus Papam" ("Имаме папа"). В случая на този пост е френският кардинал Доминик Мамбер. След което новоизбраният папа излиза на балкона и произнася първото си „Обръщение към града и към света“.
Идеята за заключване на кардиналите с цел ускоряване на процеса по избор на папа датира от 13-и век и оттам идва и думата конклав. През 1241 г., когато изборът се проточил, ръководителят на римското правителство заключил кардиналите в порутена сграда и не позволил тоалетните в нея да бъдат почиствани или да се доставят лекарства на кардиналите, припомня Франс прес. Според историка Фредерик Баумгартнер в книгата „История на изборите за папа“ кардиналите са взели тогава решение кой да бъде нов папа едва след смъртта на един от тях. След 70 дни те постигнали съгласие новият папа да бъде Гофредо Кастильони, който останал в историята като папа Целестин Четвърти.
Най-дългият конклав в историята е продължил близо три години след смъртта на папа Климент Четвърти през ноември 1268 г., припомня Франс прес. Той се е провеждал по онова време в папския дворец във Витебро, северно от Рим. През юни 1270 г. богомолците, недоволни, че избор на папа така и няма, махнали покрива на двореца, за да ускорят процеса. В крайна сметка през септември 1271 г. за папа бил избран Теобалдо Висконти, който останал в историята като папа Григорий Десети, припомня Франс прес. След това именно той променил правилата и постановил, че след смъртта на папа кардиналите трябва да се съберат в конклав в срок от 10 дни. Ако след три дни на конклав папа не е избран, то храната им се намалявала до само едно от две възможни традиционни италиански ястия. Ако и след пет дни папа не е избран, кардиналите трябвало да се задоволят с хляб, вода и вино, според книгата „Конклав“ на документалиста Джон Алън.
Най-често в историята папите са се казвали Йоан (23 пъти), следвани от Григорий (16 пъти) и Бенедикт (16 пъти), Климент (14 пъти), Лъв (13 пъти) и Пий (12 пъти), обобщава Ройтерс. Папа Франциск беше първият, приел това име в чест на Свети Франциск от Асизи. В последните 125 години Църквата е имала трима папи, избрали името Пий, по двама, избрали името Бенедикт и Йоан Павел, и по един с имената Павел, Йоан и Франциск. През 20-и век за първи път беше използвано името Йоан Павел, като веднага щом внезапно приключи (поради смърт) понтификатът на първия папа, избрал това име, неговият приемник – полският кардинал Йозеф Войтила - избра същото име и остана в историята като папа Йоан Павел Втори.
Напиши коментар