188-годишнината от рождението на Васил Левски бе отбелязана в Русе с възпоменателна церемония пред открития през 2020 година паметник на Апостола на свободата в Парка на възрожденците.
Началото на инициативата, която бе организирана от Община Русе, бе дадено с приемане на почетен строй от началника на русенския гарнизон подполковник Павлин Илиев.
Сред официалните гости беше и заместник областният управител Георги Георгиев, който отбеляза, че Левски е бил водач в пълния смисъл на думата – не защото поведе народа с меч, а защото го предвождаше със светлината на ума и с чистотата на сърцето си.
„В епоха на робство, той говореше не за отмъщение, а за ред, просветление и изграждане. Левски ни завеща не само мечтата за свобода, а метод – как да я постигнем – със знание и със съвест. Ето защо във време, когато мнозина искат да водят, но малцина искат да служат – Васил Иванов Кунчев остава онзи морален ориентир пред нас“, каза още Георгиев. „Нека именно днес не забравяме, че истинската почит не е в думите, а в делата. Днес е особено важно да си го припомним, защото често в ежедневието ни думите се подменят, а делата се отлагат. Вярвам, че с общи усилия няма да допуснем истината да се крие зад шум, а героите често да остават на заден план между темите от деня“, допълни Георги Георгиев. „Левски не мечтаеше за освобождение, което свършва с подпис. Той мечтаеше за свободен дух, за народ, който не чака някой друг да го спаси, за активно гражданско общество, което изгражда бъдещето си не върху компромиси, а върху принципи, така както правеше самият Апостол. Необходимо е отново да си припомним онова мълчаливо чувство за дълг, което той носеше, без показност и без корист“, категоричен бе заместник областният управител.
„Преди 188 години на днешната дата се ражда символът на родолюбието и героизма, на всички качества, които един българин си мечтае да притежава, един недостижим образ“, каза от своя страна кметът на община Русе Пенчо Милков.
„Всеки от нас може да каже светите му слова, но дали всеки един от нас може да живее по начин, по който той ни завеща – да се бориш единно с другите българи за постигане на свети цели, много по-големи от теб, да бъдеш жертвоготовен, да се лишиш от своето в името на общото. Нека всеки един от нас си спомни тези негови ценности и да се замисли дали притежава силата да живее по смелия начин, който той ни завеща“, сподели кметът Милков и отбеляза, че Левски не е просто вплетен в бронзова фигура или гранит, защото свободата е част от духа на свободния град – Русе. „В нашия град живеят свободни и благородни българи, които не се страхуват да се изправят и пред трудностите и пред опасностите в ежедневието – да изберат общото благо – на град и родина пред личното“, каза кметът Милков. Той отправи апел към децата да не чакат бъдещето си, създавайте го, такова каквото е в мечтите Ви. „Бъдете честни и смели личности, живеещи в душата си с големи идеали – тогава животът е силен и значим“, допълни кметът Милков.
Припомняме, че според историка д-р Веселина Антонова Русе е посещаван от Дякона около 10 пъти. Сведенията за това са получени от документи на Русенската възрожденска община, съхранявани единствено в Държавния архив в Русе.
Отслужена бе и заупокойна молитва в памет на Васил Левски и благодарствен молебен от свещеници от Русенската света митрополия. „Много хора се раждат в този свят, но малко оставят морална и духовния диря, като пътеводна светлина, по която да се ръководят следващите поколения“, каза отец Георги от Русенската света митрополия и призова всички да възпитават децата си така, че те да бъдат достойни наследници на Левски и на всички герои, отдали живота си не за материално, а за духовния просперитет на нашата страна. Отецът посочи още, че ликът на Левски не е недостижим за българина, защото всички споделяме идеите на националните си герои и носим техните гени. „Техните подвизи са достижими – просто трябва да се откажем от себе си и да отдадем живота си не за нещо материално, а за нещо, което ще остане след нас – за бъдещето ни като българи“, допълни още той.
Водещ на церемонията бе актьорът от Държавния куклен театър в Русе Серджио Авакян. Цветелина Топалова от детска градина „Пинокио“ изпълни песента „Песен за Апостола“, а Михаела Барбукова от Вокално студио за поп и джаз пеене „Вили Икономов“ представи „Децата на България“ по музика на Хайгашод Агасян. Христо Костов пък изпълни стихотворението на Дамян Дамянов „Следите на Апостола“.
Церемонията завърши с полагане на венци и цветя от множество държавни и местни институции, политически партии, училища, патриотични и неправителствени организации, както и от граждани. Съгласно държавния протокол част от венците бяха положени от военнослужещи от Военно формирование 42520 в Щръклево.
Снимки: Областна администрация и Община Русе
Напиши коментар