Тренинги с родители на тийнейджъри започват в Русе. Инициативата е по проект „SOS тийнейджър у дома“ на Сдружение „Ателие за креативни идеи" и се реализира с финансовата подкрепа на Фондация „Русе – град на свободния дух“. Двама психолози – Елена Минкова и Теменужка Христова, са подготвили поредица от безплатни групови образователни срещи. Предвидили са 18 теми, свързани с отглеждането, възпитанието и общуването с тинейджърите.
Елена Минкова е училищен психолог, супервизор и сертифициран медиатор към Министерството на правосъдието. Разказва, че макар да няма точна рецепта за родителство, винаги има методи, с които да се помогне в общуването с тинейджърите и разпознаването на зависимостите. „На първо място практиката ми, като човек с опит в тази сфера, показва, че се увеличава агресията, различни случаи на зависимости. Говорим за екранна зависимост, за зависимост от вейпове, упортеба на алкохол и накотици и не само. Говорим като цяло може би за разклатена ценноста система, говорим за това
къде е мястото на родителите в целия този процес.
Във времето, в което живеем, родителството се оказа голямо предивзикателство. Това е една материална сфера, в която като че ли децата по една или друга причина остават на заден план. Няма лоши родители, няма универсална рецепта за родителство, но практиката показва, че родителите изпитват големи затруднения, особено когато децата навлизат в тинейджърска възраст”, пояснява Елена Минкова.
Теменужка Христова е психолог и арт терапевт. Ще научи родителите да познават в поведението на децата си дали страдат от зависимости. Казва, че изолацията е първият признак, по който един родител може да разпознае зависимост или тревожност у своето дете. „Често децата искат да бъдат видени, да бъдат валидирани, а често родителите говорят с децата си през личните си усещания за тинейджърство. Те трябва да осъзнаят, че
няма как да очакваме от децата да живеят нашият живот,
защото те живеят в различно време, в различно общество с различни ценности. Много важно е да се адаптират към тази среда и като авторитети да говорят с децата си по най-добрия начин. Първият маркер за потъване в зависимост е бягството от реалността. Всяка една зависимост - алкохолна, наркотична, хазартна, работохолизма, хранителните разстройства, екранната зависимост - всичко това са зависимости, в основата на които стои бягството от реалността. Всяка една е бягство, всяка една е „аз не мога да се справя с всичко което идва към мен и аз искам да избягам”. Това е бягство. Често
екранната зависимост е първа - тя започва още от много ранна детска възраст.
Когато родители кажат, че не могат да се справят с децата си, обикновено зад това се крият часове екранно време. Времето, което роителите прекарват с децата си, е всичко, което можем да предадем като родители“, твърди Теменужка Христова. Затова съветва родителите да не ингорират децата си, да не стоят самите те с телефоните си през цялото време, защото така все едно показват на детето си, че не искат да го изслушат. В курсовете, които предстои да започнат, вече са заложени най-актуалните теми. Родителите ще имат възможност да се запознаят с психологическите аспекти на тийнейджърството, ефективната комуникация с децата, управлението на конфликтите и напрежението, предотвратяването на агресивно поведение. „Вече има интерес към програмата. За всяка една среща имаме определени теми. Има изключително голяма интерес, вече се обаждат,
вече има записани около 30 човека - предимно майки и един татко,
но хубавото е, че хората проявяват интерес, това показва, че наистина има такава необходимост“, уточнява Елена Минкова. Срещите се провеждат в групи от по 20 души, тъй като това е оптималният вариант, смятат психолозите. Темите могат да бъдат адаптирани и разширявани в зависимост от специфичните нужди на родителите и техните деца. ”Ще имаме тренинги, ще имаме беседи, ще имат възможност родителите да изразят своите болки и притеснения и не на последно място - фокусирахме се върху съдзаване на една общност от родители на тинейджъри, които да комуникират по между си за проблемите“, допълва Елена Минкова.
Срещите ще помогнат на родителите да се свържат помежду си и да обменят идеи. Ще бъде създадена група във Фейсбук, която да се превърне в пространство за обмяна на опит и съвети, в която родителите да се чувстват подкрепени и да се научат да разбират децата си и как да не се къса комуникацията родител-дете.
„За нас е много добър индикатор това, че родителите вече са ни потърсили. Не са споделяли конкретни тревоги преди началото на програмата, но това ги докосва и отговаря на техните потребности”, добавя още Елена Минкова. От практиката си двете психоложки казват, че най-често деца и родителите се разминават в комункацията или тя изобщо липсва. Елена Минкова разказва, че често пред кабинета й в училището има опашка от деца, които искат да споделят с нея мисли и тревоги. „До нас достигат послания, които често не стигат до родителите. Имала съм случай, в който момче ми казва: „Искам просто да разговарям с майка ми, а тя няма време, имам да й кажа много неща, аз правя всичко възможно да бъда до нея, но тя постоянно е заета”.
Често родителят казва „искам да си почина“, взема телефона и отива в другата стая.
И детето остава само, със своята тревога. Другият момент е, че ние често пренасяме нашите проблеми върху децата си. Те не са достатъчно зрели, за да поемат нашите товари. Нямат тази емоционална интелигентност, нямат този опит житейски, за да преработят информацията, която получават от своите родители. Децата искат да споделят, децата имат нужда да говорят, трябва просто да им отделяме малко повече време, за да ги чуем какво искат да ни кажат.” , съветва Елена Минкова. А Теменужка Христова разказва за модел от практиката си, който показва неразбирането между тинейджъри и родителите им. „На въпроса как наказвате детето си, ако не иска да учи или да си върши домакинските задължения, родителите обикновено отговарят: „Ами като му взема телефона“. А когато след това попитам детето кое е най-страшното за теб, когато те наказват, те отговарят:
„Най-страшното е, когато мама и тати ми се сърдят и не ми говорят“.
Т.е свързването между децата и родителите понякога не е достатъчно добро и нашата инициатива е точно за това, да помогнем на родителите да поемат отговорността си като родителско тяло”, разказва Теменужка Христова.
Психолозите напомнят и още нещо – важно е тийнейджърите да са ангажирани с различни активности, спорт, изкуство. По този начин енергията у децата-тийнейджъри може да бъде канализирана. Но и в този аспект родителите трябва да са внимателни да не реализират своите амбиции, записвайки детето си на това, което на тях би им се искало, а да се намери точно това, което отговаря на потребностите му, това, което му харесва да прави. И не на последно място - деца и родители да правят нещо заедно.
Тренингът за родители на тинейджъри ще продължи до ноември. Групите ще се събират в една от залите на Регионална библиотека „Любен Каравелов”. Планирано е да се обхванат максимално много родители, а междувременно и двете психоложки остават отворени за контакти и разговори. Групите ще се сформират след предварително записване на телефони: 0879928718 и 0889 081909 или след заявка на email: workshopforcreativeideas@gmail.com.
Напиши коментар