Изпълняващият функциите (и.ф.) главен прокурор Борислав Сарафов внесе в 51-вото народно събрание искания за даване на разрешение за привличане към наказателна отговорност на четирима народни представители от "Възраждане" - Никола Димитров, Славчо Крумов, Йордан Тодоров и Ивайло Чорбов, както и искане до Централната избирателна комисия (ЦИК) за снемане на имунитета на Петър Ананиев, кандидат за кмет на район в Столична община, съобщиха от прокуратурата.
Освен това според прокуратурата има предпоставки да се внесе искане за мярка за неотклонение "задържане под стража" спрямо Чорбов и Крумов.
Исканията са по предложения на Софийска градска прокуратура (СГП). В предложенията се посочва, че събраните доказателства са достатъчни за привличане в качеството на обвиняем на четирима народни представители и на кандидата за кмет за извършване на непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото - хулиганство, което се отличава с изключителна дързост, а за Чорбов - и с изключителен цинизъм.
Действията на Никола Димитров, Ивайло Чорбов и Йордан Тодоров са съпроводени и със съпротива срещу служители на МВР, а за Тодоров хулиганството е продължавано престъпление, съставено от две отделни деяния.
Припомняме, че на 22 февруари по време на протест срещу еврото демонстранти хвърляха червена боя, яйца и бомбички по сградата на представителството на Европейската комисия в София. Вратата на Дома на Европа беше запалена.
Хулиганските действия на Димитров и Тодоров съгласно предложенията на СГП се изразяват в преодоляване на изградения от полицейските служители кордон, съставен с цел да ограничи достъпа на протестиращите до сградата на Представителството на ЕК. Достигнал до вратата на сградата, Димитров отказал да се подчини на полицейското разпореждане, проявил яростна агресия, като бутал и блъскал полицаи, а Тодоров показал картата си на народен представител, бутал и обиждал служителите на МВР, преодолял заграждение – полицейска лента, която била поставена, за да ограничи достъпа на граждани до сградата на Представителството.
Хулиганските действия на Чорбов се изразяват в хвърляне на яйца, пълни с червена боя, по полицейските служители и по сградата на Представителството на ЕК, отказ да се подчини на полицейските разпореждания да преустанови тези свои действия, проява на агресия чрез бутане на полицаите.
Непристойните действия на Ананиев в предложението се описват като хвърляне на предмети по сградата на Представителството, които той извадил от носена от него черна раница, направил опит да преодолее полицейския кордон около сградата, бутал полицаите и хвърлял запалени от него пиротехнически изделия.
За И. Чорбов е поискано снемане на имунитета и за противозаконно унищожаване на полицейски униформи, както и за палеж на имущество със значителна стойност на сградата на Представителството на Европейската комисия в България, като пожарът е представлявал опасност за живота на намиращите се в близост хора и е имало опасност огънят да се разпростре върху други недвижими имоти, инвентар и стоки, пишат още от прокуратурата.
В искането за снемане на имунитета на С. Крумов и за престъпление - палеж, се посочва, че са събрани достатъчно доказателства за хвърляне на запалени от него пиротехнически изделия и бутилки със запалителна течност по сградата на Европейската комисия в България.
По-рано днес парламентът прие Декларация за осъждане на системните агресивни действия на партия "Възраждане" като опит за подкопаване на демократичния правов ред в България и отклоняване от нейния европейски път. Поводът за декларацията, внесена от ПП-ДБ, е протестът на "Възраждане" на 22 февруари.
За привличане в качеството на обвиняем за извършено от народен представител престъпление от общ характер е необходимо разрешението на Народното събрание. За кандидатите за кмет разрешение трябва да даде Централната избирателна комисия.
Напиши коментар