С „Медика“ в Орфеевото царство

Репортаж за превърналото се в традиция посещение на журналисти в "Медика - Наречен"

С „Медика“ в Орфеевото царство

 

Традициите в здравния холдинг „Лечебни заведения Медика“ са нещо знаково и винаги  провокират към размисъл. И това е така отприблизително две декади години, през които този стопроцентово социален бизнес модел е създавал и продължава да надгражда нови стандарти в лечението на пациентите, в отношенията помежду ни. В медиацията с обществото на тема здраве, в тънкостите на „занаята“, който ние почти телеграфно наричаме здравеопазване. Този бизнес модел вече е част от индивидуалната култура на щадящия здравето на русенци живот. В опита и умението да бъдем състрадателни, да проявяваме човечност, да сме безукорни и ревностни епигони (следовници) на емпатията/съпричастността. За да култивираме всичко това в пирамидата от самопознание и стремежа към съвършенство - две начала, които са в ядрото на невидимата сила, с която Създателят ни е завъртял през спиралата на Сътворението.

***

И като стана дума за традиция, поредното гостуване на журналистическата гилдия от Русе в Балнеокомплекс „Медика-Наречен“ със сигурност надгради още едно запомнящо се преживяване на споделени енергия и добротворство с домакините, за което си позволявам от името на всички да им благодаря. Благодарността не се измерва на килограм, нито в сантиметри и километри. Тя е понятие от невидимия спектър на човечността, за което си струва винаги с респект да говорим, върху което си струва да разсъждаваме и да го съхраняваме помежду си. И да пишем за него.
         

Аргонавти в (не)познати маршрути

 

Пътуваме през равнината към величествените гърбици на Балкана. С нетърпение очакваме изненадите, които са намислили гостоприемните домакини – проф. Кирил Панайотов и съпругата му Алисе Муртезова, тандем известен в професионалните си среди и сред русенци с упоритостта и последователността на това, което правят в името на хората и човешкото здраве. На Предела снегът прегръща ревниво билото на планината. Югът, макар и плахо, напомня, че тук географията, не по-малко българска, е някак  „слънчево-пролетна“ - ефимерно/измамно усещане при съприкосновение с февруарския вятър.

Като аргонавти от най-новото време, се оглеждаме в отънялата река Чая, без да сравняваме с Дунав, разбира се. Несравнимо е.  Планинското ждрело отвежда към сърцето на Родопите. Особена топлина и широта струят от лицата на хората, които се грижат за гостите в  Балнеокомплекс – „Медика – Наречен“. Това няма как да се опише, трябва да се преживее на място. Новината на 2025 година от там е, че русенският здравен холдинг „Медика“ вече има сключен договор със НЗОК за прием на пациенти - престоят/нощувките и 20 процедури в комплекса се заплащат от касата, а единствените разноски са за храна на изключително достъпни цени и по всеки вкус.

 

Кулинарна работилница с Шкумбата

Този невероятен зевзек Димитър Туджаров-Шкумбата от времето на развилия се до последния си конец социализъм си е все същият широко скроен  екземпляр. „Ударил“ 70-така, Шкумбата е утроил сякаш жизнената си енергия през годините на станалия вече нарицателен „преход български“ от социализъм към неизвестно точно какъв вид капитализъм, с всичките рецидиви и тарикатлъци от по-старото време, екстраполирани/прехвърлени/пришити върху непукизма на съвременниците.

Местна кухня, сътворена от ръцете, а не изпод „перодръжките“/клавиатурите на журналистите. Настина ни изненадаха домакините. Предизвикателството бе да приготвим традиционното за този край ястие - пататник на фурна. Ето и необходимите продукти за родопската манджа: картофи, лук, яйца, сирене, сол и джоджен. Имаше и колбас, като добавка. И…още някаква „тайнствена“ подправка, „патент“ на хората в Наречен. Техният пататник се различава, примерно, от рецептата в Смолян. Регионално-териториални отлики за още по-голям колорит и мъчнотия в задачата. Криво-ляво, пишещият тези редове, с помощта на Маргарита Трифонова, главен редактор на в. „Бряг“ и стопанка на издателската къща „Бряг Медиа Груп“, успя да постигне необходимата „консистенция“. С божията помощ „сътворих“ нещо като нищо друго от света на родопската кулинария. Учудващо, но ястието почти се получи, може би и заради „щипката“ неподправен хумор, интелигентно поднесен от Шкумбата, докато разказва вицовете си в комичната траектория на ТУК и СЕГА, от времето на социализма или от „акваторията“ на модерните напоследък български „преобръщания надолу с главата или нагоре с краката“, според както зависи от обстановката – на туй място би трябвало да има емотикон, но жълтото човече е само в телефоните ни, иначе графично усмивката изглежда ето как: :))) -  поне така се „усмихвахме“ отпреди ерата на емотиконите.
Нашите „произведения“ на кулинарното изкуство бяха с кръгла форма, приличаха на нещо средно между голяма палачинка или шницел. Бяха вкусни обаче, вероятно заради неподражаемия вкус на родопските картофи, които, казват местните, изпълват грудката по особен начин, защото растат под звуците на арфата на Орфей?! Или защото пазят спомена за стъпките на хайдуците и дочуват звънтежа на родопските чанове, когато белите облаци на презимувалите в гръцко стада се търкулват напролет към зелената прегръдка на родните пасбища.  

 

Анатомия на сърцето, апология на духа

През втория ден от гостуването журналистическата колегия имаше привилегията и удоволствието да се срещне в конферентната зала на комплекса с  двама безспорни и на световно ниво професионалисти в областта на диагностиката и хирургията на сърцето – д-р Даниела Панайотова, доказан сърдечен диагностик, и проф. Пламен Панайотов, кардиохирург. За професионалната част от този разговор ще прочетете в друг материал на вестника. Моя милост слуша внимателно и запомни  ето какво: „ Пренебрегвана хипертония/високо кръвно налягане водят до видоизменения в аортата на сърцето и до сърдечна недостатъчност…“ Респектиращо! Даже и малко…страшно. След което получих пробождания в ляво, но се успокоих, когато покрай сложната терминология като светъл слънчев лъч в съзнанието ми се промуши твърдението на докторите, че изкуственият интелект AI не е всесилен, но вероятно ще помага в бъдеще за постигането на положителен ефект при евентуален, не дай боже, сърдечен дефект…
           Ще споделя, че прочетох внимателно дописките на колегите от  гостуването в Родопите. Странно, имам чувството, че сме работили с помощта на изкуствен интелект, за да постигнем желания медиен ефект. Не мога да го обобщя. И дано да не сме постигнали професионалния „ефект“ на доброто старо …индиго. Иначе поклон и респект пред професионализма на новото попълнение виртуози в кардиологичния  екип на УМБАЛ МЕДИКА РУСЕ.
            За изпроводяк, любим цитат от култовия сериал „Twin Peaks“ – не превеждай като Две могили, Русенско?! Ето цитата: „… Един ден тъгата ще изчезне…заради сърцето. Любовта, както и кръвта, идват от сърцето. Кръвта и любовта свързани ли са? Сърцето изпомпва ли кръв, както изпомпва любов? Дали любовта е кръвта на вселената?"…


21-ви – 23-ти февруари 2025 г.

Русе-Наречен-Русе




            

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори