Росен Петракиев: Никой земеделски министър да не забравя, че българите са учили половин Европа на градинарство

Зеленукопроизводителят от Мартен е решен докрай да брани бизнеса си

Росен Петракиев:  Никой земеделски министър да не забравя, че българите са учили половин Европа на градинарство Снимка: briag.bg
Росен Петракиев, Мартен

 Проект на нов европейски регламент внесе смут сред земеделските производители в България. Текстовете, които се обсъждат в Брюксел, засягат производството и продажбата на семена. Земеделското министерство уверява, че няма риск за земеделието ни, но растениевъди се опасяват, че регламентът ще им забрани да разменят, използват и продават семена от собствената си продукция.

За да защитят местното си производство, земеделието без пестициди и старите сортове, общо 139 организации от цяла Европа изпратиха писма и се включиха в петиция, събрала вече близо 170 хиляди подписа.

Потърсихме мнението на местни зеленчукопроизвозители, които също са запознати с проекта за регламент. От 20 години Росен Петракиев и семейството му се грижат за зеленчукова градина в Мартен. Основната им култура са доматите, а разсадът за някои от тях е предаван от поколения наред. „Ние отглеждаме над 20 сорта домати. Те са ни основна култура, имаме и малко чушки, крастивици, патладжан. При положение, че си отглеждаме толкова много сортове, голямата част от тях са преки т.е. ние си събриме семената. Други са от различни семенни къщи, като си подбираме сортове по вкусови качества, а не по количествени добиви”, разказа Росен Петракиев.

Любопитен факт е, че

в градината му са запазени не само семена от времето на родителите ни, но и от това на нашите баби и дядовци,

казва още зеленчукопроизводителят. И дава пример: „Преди години, когато срещнахме за пръв път оранжевите домати като екзотика, се оказа, че наши клиенти на пазара, които са на възрастта на нашите родители, разказаха, че техните родители са отглеждали такъв тип домати”.  Росен Петракиев, който е вложил толкова много години и труд за запазване на традиционните български зеленчуци, е гневен на проекта за регламент, според който би трябвало да забрави за родното производство и да купува лицензирани от ЕС семена. И има своя теория защо се прави това. „Основната цел е да се прокара по-широк пазар на големите корпорации, произвозители на семена и средства за растителна защита, т.е. лобистки интереси. А пък като „бонус” ще получат прекъсването на още един корен в българските традиции”, заяви Петракиев. Но най-важният въпрос е с какво качество и вкус ще бъдат зеленчуците, които няма да приличат на тези от градините на нашите баби.

„Зеленчуците биха били европейски - да има вид, да няма вкус”,

обясни кратко производителят. Но е сигурен, че той няма да се предаде, дори и регламентът да бъде приет. Мислил е в тази посока и е намерил решение как да запази собствените сортове домати и други зеленчуци. „Няма да се откажем от традициите. По-скоро ще ни принудят да си дерегистрираме дейността като зеленчукопроизводител и това ще си остане градина за семейно ползване и за кръг от приятели. Който цени тези вкусове и ни познава, ще бъде добре дошъл да си вземе от тук.”, казва още Росен Петракиев.

Разсъждава и за цените. Ако новият регламент задължи зеленчупроизодителите да си купуват семена за разсад от определени магазини и с определени европейски сертификати, това би довело и до повишаване на цената на крайния продукт. „ Най-честите практики са, когато те вкарат в един монопол от там да ти вдигнат и цените. Те така или иначе не са много евтини семената, но на този етап имаме свободата да си купуваме и български и да си ползваме и наши семена, цените са по-умерени. Но ако канализират нещата и

ако ни вкарат в монопол задължително да купуваме определени семена, тогава ще диктуват и цените,    

 които ще бъдат по-високи”, е мнението на Петракиев. А към министра на земеделието, който и да е той, има съвет- „да не забравя, че преди всичко е министър на Република България, в която живеят българи, учили половин Европа на градинарство”.

В защита на местните български сортове се обяви и Земеделското министерство. От Европейската комисия отговориха на притесненията на земеделците, че за традиционните местни сортове важат по-малко правила, които ще бъдат допълнително облекчени. Както и че използването на собствени семена не е и никога не е било регулирано от законодателството на ЕС. И публикуваха позиция, по искане на Нова телевизия, която прилагаме.

В каре

ПОЗИЦИЯ НА ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ

„Важно е да се отбележи, че преди всичко законодателството за търговията със семена (но също така и за здравето на растенията) има за цел да подпомогне всички земеделски стопани да останат в региона си и да продължат да обработват земята си, като гарантира качеството и здравето на семената, които са отправна точка за селскостопанското производство. Относно сега действащите европейски правила и тези, които предстои да бъдат приети, отговаряме на следните въпроси:

 

Вярно ли е, че ЕС иска да обяви за незаконно разнообразието на семената и да гарантира, че са разрешени само семена, използвани в промишленото селско стопанство? 

 

Това не е вярно. Фитосанитарните правила на ЕС имат за цел да гарантират високо качество и добро състояние на растенията и дърветата, като същевременно се вземат предвид най-новите научни данни и иновации, и това важи също за семената. Продажбата на семена е предмет на законодателство, както настоящо, така и бъдещо, за което предоставяме допълнителни подробности по-долу:

 

• Съгласно действащото законодателство всички търгувани семена трябва 1) да бъдат регистрирани сортове семена, и 2) да бъдат сертифицирани (т.е. да са налице гаранции за техния произход, качество и здраве).

• Тези правила предоставят гаранции на земеделските стопани, независимо от техния вид селско стопанство, промишленост или по друг начин.

• Съгласно действащото законодателство на ЕС съществуват много малко дерогации от изискванията за регистрация на сортове и сертифициране на семена. Двата вида дерогации са:

- за сортовете за съхранение (местни традиционни сортове) се изисква регистрация, но с по-малко приложими правила;

- за биологичен хетерогенен материал (материал, който не принадлежи към сорт), който може да се предлага на пазара след обикновено уведомление.

 • Предложението на Комисията за преразглеждане на законодателството разширява тези дерогации: — Правилата за сортовете за съхранение са допълнително опростени и разширени, за да обхванат новоотгледаните сортове, адаптирани към местните условия.

 

— Правилата за биологичен хетерогенен материал са разширени, за да се даде възможност за производство и продажба на хетерогенен материал, който не е биологичен.

— С предложението на Комисията се въвеждат и нови дерогации, позволяващи търговията със семена на крайни потребители, без да се изисква да принадлежат към регистриран сорт или да се сертифицират семената. 

 

Вярно ли е, че на земеделските стопани ще бъде забранено да събират, използват, обменят и продават свои собствени семена?

 

 • Прибирането на реколтата и използването на собствени семена не е и никога не е било регулирано от законодателството на ЕС в областта на търговията със семена, а предложението за нов регламент също не въвежда такива мерки.

• Законодателството относно правната закрила на сортовете растения се прилага за защитените сортове семена.

• Обменът и продажбата, ако се извършват в търговски мащаб, са предмет на законодателството на ЕС в областта на търговията със семена, както съгласно действащите правила, така и съгласно предложението за нов регламент.

• Предложението за нов регламент ще улесни тези дейности чрез въвеждане на по-леки правила и изясняване на обстоятелствата, при които е възможен обмен на семена, и чрез въвеждане на изброените по-горе дерогации.

 

Вярно ли е, че дейностите, насочени към опазване на редки и застрашени земеделски сортове, сега ще бъдат регулирани като„търговия“? 

 

• Напротив, тези дейности са допълнително улеснени, както беше посочено по-горе.

 

Вярно ли е, че приемането на предложението на Комисията би довело до унищожаването на старите и традиционни местни сортове семена, които са жизненоважни за „продоволствената независимост“ на хората?

 

Предложението на Комисията предоставя значителни нови възможности на земеделските стопани да продават своите семена в определена рамка, която позволява минимална проследимост и качество. Гражданите трябва да могат да се доверяват и да имат доверие в нашата система.

— С предложението на Комисията се въвеждат и други нетърговски възможности за подпомагане на дейностите на дребните земеделскистопани на местно равнище:

— С него се въвежда рамка, която позволява обмен в натура на семена между земеделските стопани — дейност, която не е разрешена съгласно действащото законодателство. Всъщност тази рамка не се отнася до „продажбата“ на семена.

— С него също така се въвежда рамка за дейността на организации с нестопанска цел и мрежи, посветени на опазването на растителните генетични ресурси, в която земеделските стопани могат да участват. Важно е, както за потребителите, така и за земеделските стопани, фитосанитарните изисквания винаги да бъдат спазвани.“

 

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори