Петима общопрактикуващи лекари, медик, служител при един от лекарите, както и собственик на медицински център в Асеновград са арестувани за документни измами. От полицията и Прокуратурата съобщиха, че е разбита схема за издаване на фиктивни медицински удостоверения за работа.
Лекарите, замесени в схемата с фиктивни изследвания, са с дългогодишен опит. Те са практикували в Пловдив, Асеновград и близките села и са на възраст между 39 и 67 години. Направленията, издадени от тях, са над 1800 и са за повече от 18 000 лева, обясни в ефира на NOVA прокурорът от Районна прокуратура в Пловдив Димитър Костов.
По думите му схемата е била много проста. Лица, които са осигурени и са имали нужда по закон да им бъдат направени изследвания, са отивали при своите общопрактикуващи лекари. Молели са ги да им бъде помогнато за това, без да се явяват лично за изследването и без да им бъдат взимани проби. Пациентите са оставяли здравните си книжки, които впоследствие са били превозвани към лабораторията на един и същ медицински център и подпечатвани там. Тарифата за услугата била между 10 и 20 лева.
Управителят на лабораторията, който също е замесен в измамата, е обучил своите служители на регистратурата, когато пристигнат здравни книжки от конкретен общопрактикуващ лекар, да бъдат отделени и да се изготви процедура по по-различен начин от този, който се изисква по закон. Прокурор Костов обясни, че периодът, който обхваща разследването, е 2023-2024 година.
Издавани са фалшиви документи на хора, които са започнали работа в хранително-вкусовата промишленост и деца, постъпващи в детски заведения. Обществената опасност на деянието не произлиза от паричната стойност, а от всички последствия, които обществото търпи вследствие на фиктивните манипулации, коментира прокурор Костов.
Към настоящия момент седем лица са привлечени като обвиняеми по делото. Петима от тях са задържани първоначално за 24 часа, а след това - освободени под гаранция в размер на 3000 лева, тъй като съдействали на разследването. Двама от заподозрените са задържани за 72 часа и е поискано да останат за постоянно в ареста. Става въпрос за собственика на лабораторията и доктор Велислав Николов, който в момента е подсъдим по друго дело и преди е хващан за подобна схема за източване на НЗОК.
Ако бъдат признати за виновни по обвиненията за документна измама, задържаните медицински лица ги грози затвор между 2 и 8 години.
Разследването започва в отдел „Икономическа полиция“ към ОДМВР Пловдив след получена информация от Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК), съобщи директорът на Областната дирекция на МВР в Пловдив Станимир Калоферов. Претърсени са осем жилища, лекарски кабинети, лаборатория и моторно превозно средство. Иззети са компютри, лични книжки, направления и друга документация. След анализ на данните и извършването на експертизи ще се преценява има ли замесени други лекари и дали НЗОК е източвана и с други манипулации.
Напиши коментар