"Има и други, които са се съгласили за служебен премиер освен Димитър Главчев", каза президентът Румен Радев на консултациите с парламентарните групи днес във връзка с назначаването на служебно правителство. Той изтъкна, че за да насрочи дата за нови избори, трябва да се проведат тези консултации, да се определи кандидат за служебен министър –председател, чиято задача е провеждането на честни, прозрачни, открити избори.
Кои са другите желаещи за поста служебен премиер, държавният глава не каза, но в публикации през седмицата стана ясно, че един е подуправителят на БНБ Петър Чобанов. Той допуска, че би обмислил евентуално да бъде служебен премиер, ако ситуацията в страната и финансовата среда го налага. Появи се информация за това, че и заместник-председателят на Сметната палата Горица Грънчарова също била склонна за това да бъде служебен премиер.
Президентът каза, че ще бърза в тази процедура, защото пред страната има много въпроси които трябва да се решат, включително и изборът на български еврокомисар.
„Нашето категорично мнение е, че политическите групи и политическите представители в Народното събрание не бива да се бъркат в тези компетенции, да дават съвети и напътствия за това какъв да бъде кабинетът и кои трябва да бъдат номинирани за премиер и за министри, защото това е изцяло във Вашите компетенции и в компетенциите на назначен от Вас министър-председател. ГЕРБ-СДС изразява задоволство от вчерашната ви позиция, с която ясно и категорично защитихте духа на парламентаризма - това да не се допуска позицията на председателя на Народното събрание да бъде обект на политически инженеринг и да доведе до това чрез определен и желан дизайн да се определи кой би бил подходящият за едно определено мнозинство в парламента служебен министър-председател", коментира Росен Желязков от ГЕРБ-СДС.
Председателят на парламентарната група ПГ на „Продължаваме промяната - Демократична България“ Николай Денков се обърна към президента Румен Радев с призив, когато се обсъжда състав на служебен кабинет със следващия служебен премиер, да се помисли за друг ръководен състав на МВР. Той подчерта, че основно задължение на служебния кабинет е осигуряването на честни избори, а от коалицията нямат доверие в сегашния вътрешен министър. "Имам достатъчно информация, че има проблем“, каза Денков.
„За нас в момента няма подходяща фигура за министър-председател", каза председателят на ПГ на „Възраждане“ Костадин Костадинов. „Тази консултация е напълно безсмислена, за да ограничи правомощията на президентската институция“, коментира още той. Костадинов констатира, че в "домовата книга" няма нито един подходящ за служебен премиер и всички в нея са свързани по някакъв начин с личностите на Пеевски и Борисов.
При това зам.-шефът на ПГ на ДПС Йордан Цонев реагира с апел към Румен Радев да не се коментира името на лидера на партията му, тъй като темата на консултациите е друга. "Колкото по-скоро приключи работата на този парламент, толкова по-малко опасности ще има за законодателството и финансовата стабилност. Дано служебният кабинет бъде съставен възможно по-бързо. Парламент, в който няма определено мнозинство, което да носи отговорност по отношение на законодателство, бюджет и изпълнителна власт, е меко казано, опасен. Създава се лошо законодателство, на моменти - вредно и некачествено. Най-лесното е, когато никой не носи отговорност, да бъдем популисти", заяви пред президента Йордан Цонев.
Борислав Гуцанов от БСП отново изказа мнението си, че кандидатът за премиер трябва да е равноотдалечен от всички политически партии, за да се гарантира честният вот, нормални избори, което е основният приоритет на служебния кабинет. "На 20 октомври ще има частични местни избори и едно съчетание на тези два вота би било добре за повишаване на активността. Ако датата е по-късна, може да се счита за нещо по-нормално", каза още Борислав Гуцанов.
Президентът даде думата на ИТН с думите: "Остана основният виновник, аз хвърлих спасителен пояс към г-н Йорданов, не можахте да го задържите последния трети мандат и сега сме всички заедно на консултации".
"С уважение "основният виновник" и "спасителен пояс" да приемем, че е в реда на шегата, защото ние срещнахме подкрепа от половината депутати. Това, че една политическа партия и нейният лидер имат зависимости в една политическа коалиция, едната половинка разсъждава емоционално и самоограничено в собственото си съществуване, не означава, че вината за това е наша. В едната от двете партии, ако имаше малко повече здрав разум, тоест в половинката на едната коалиция, защото в другата половина бих казал, че са хора отговорни, и ако трябва да прехвърля топката - безотговорната половинка вие я докарахте на власт. Сега, що се отнася до новата Конституция, ние бяхме против поправките. Факт е, че тази консултация няма смисъл, вие можете да вземете решение и сам. Друг е въпросът, че нямате избор. Нагледахме се на политическа истерия дали ще бъде сменен председателя на НС или не, това е процедура, която е законна", подчерта Тошко Йорданов, цитиран от БНТ.
Радев каза, че ще движи процедурата по насрочването на изборите максимално в полза на политическите партии, предизборната кампания и парламента. Той обаче подчерта, че ако датата на изборите е 20 октомври, то парламентът ще трябва да прекъсне ваканцията си, за да може служебното правителство да положи клетва на 20 август.
Припомняме, че до тази ситуация се стигна след провала на три връчени мандата. На 1 юли Румен Радев връчи първия мандат на кандидата за министър-председател, издигнат от ГЕРБ-СДС - Росен Желязков, който веднага предложи структура и състав на МС. Два дни по-късно парламентът не го избра за премиер. На 22 юли от „Продължаваме промяната-Демократична България“ получиха и върнаха веднага неизпълнен втория проучвателен мандат за съставяне на правителство. „Има такъв народ“ върна на президента неизпълнен третия мандат за съставяне на правителство на 5 август.
Напиши коментар