Радев: Да сме много внимателни и да не допуснем България да бъде въвлечена в ескалиращите конфликти

Според президента влизането в еврозоната в период на петролна криза трябва да бъде много внимателно премислено

Румен Радев Снимка: архив

"Вече навлязохме в период, в който сигурността не е гарантирана, а стабилността започва да се превръща в лукс. Виждаме разпад на системата на международното право с всички последици. Все по-лесно се прибягва към ракетите и бомбите. Това, което виждаме и в икономически план, е рязко, изненадващо прекъсване на вериги на доставки. Цените растат извън логиката на всякаква икономическа рамка." Това коментира президентът Румен Радев във връзка с ескалацията на конфликта в Близкия изток.

Той посочи, че трябва да бъдем много внимателни да не допуснем България да бъде въвлечена в конфликтите, които ескалират. "Много трябва да внимаваме и да следим за решенията на българското правителство и какви ангажименти поема от наше име, защото цената може да бъде много висока", отбеляза президентът.

По думите му влизането в еврозоната в период на петролна криза трябва да бъде много внимателно премислен. Референдумът е начин за стабилизиране на държавата, за постигане на консенсус, който ни е особено необходим във време на криза, добави той.

На въпрос дали ще свика Консултативен съвет по национална сигурност (КСНС) след ескалацията на напрежението в Иран Радев отговори, че това не се налага за момента.

САЩ нанесоха миналата нощ удари по трите основни ирански ядрени обекта – тези във Фордо, в Натанз и в Исфахан.

Държавният глава припомни, че в първите часове на рязката ескалация на конфликта в Близкия изток е свикал съвещание с отговорните министерства и службите за сигурност. "Обсъдихме всички възможни аспекти и последствия, допълни той. „Затова свиках навреме, още в първите часове на рязката ескалация на конфликта, съвещание с отговорните министерства и службите за сигурност. При необходимост може пак да бъде свикано", припомни Радев. 

Президентът каза още, че по повод същия конфликт е свикал КСНС още през октомври. 

На журналистически въпрос възможна ли е петролната криза и ще има ли преки последици за България, Радев посочи, че не може да каже със сигурност, но такива заявки вече има. Напрежението ескалира, като последствията вървят с повишаване на петрола, но нека изчакаме да видим, добави той. 

Радев допълни, че не може да каже дали това е необратим процес, но е ясно, че липсата на сигурност и непредвидимостта стават основни характеристики в международните отношения.

Рисковете от разрастването на конфликта могат да бъдат не само военни. Ще последва и емигрантска криза вследствие на такива конфликти, икономическа криза, породена от цените. Това е възможност за асиметричен отговор от някоя от воюващите страни, който да се разпростре извън периметъра на конфликта, тоест към Европа, каза още президентът.

Запитан дали България трябва да отделя повече средства за превъоръжаване, държавният глава заяви, че вследствие на кризите сигурността вече е издигната в абсолютен приоритет в Европа, но също така е важно в какво и как се влагат тези пари. По му силната политическа воля и наличието на финансов ресурс не гарантират придобиването на отбранителни способности, които да са адекватни на актуалните заплахи. Затова счита, че европейските държави трябва да намерят правилната формула за преодоляване на фрагментацията в отбранителната наука и индустрия, а България да се стреми да бъде част от големите европейски проекти в сферата на сигурността.

 

3 Коментара

Напиши коментар

Затвори
Фицо: Словакия запазва правото си сама да определя темпото на разходите си за отбрана
23.06.2025 • 21:57 ч.

ВСИЧКИ У НАТО ПЛАЩАТ 5% ТАКСА СПОКОЙСТВИЕ НА НОАК ! БЕЗ КИТАЙСКИ БАНКИ + 1.5% БЕЗ ИНДИЙСКИ ОЩЕ +1 % ОТ БВП :)

МЕЖДУ 1 - 10% БВП !
23.06.2025 • 22:01 ч.

rechnik. chitanka. info/w/%D0%B4%D0%B8%D1%88%D1%8A-%D1%85%D0%B0%D0%BA%D1%8A

RIGHT HERE, RIGHT NOW
23.06.2025 • 22:07 ч.

youtube. com/watch?v=vUFPdWh-wSs&list=RDvUFPdWh-wSs&start_radio=1