Голяма част от младите хора в селата смятат, че могат да получат добро образование в населеното място, където живеят. Те притежават компютърни умения, ползват мобилни телефони и интернет, но четат по-малко книги и друга литература. Почти половината от живеещите в малките населени места са песимисти по отношение на професионалната си реализация и шанс да получат добро възнаграждение там, където живеят.
Над половината от живеещите в селата млади хора пътуват към друго населено място, където са намерили работа. Въпреки това, колкото в по-малко населено място живеят, толкова по-силно е желанието им да търсят ново работно място. На територията на община Бяла има 2 средни училища – СУ „Панайот Волов” и Професионална гимназия, в които продължават образованието си младежи от прилежащите села и други близки населени места от общините Борово и Ценово. В Бяла работи Център за настаняване от семеен тип за деца без увреждания с капацитет 8 места. Към настоящия период там са настанени 8 деца на възраст от 12 до18 години, които учат в средните училища в града.
Училищните ръководства се стремят да създават условия за добро и ефективно училищно образование за всички ученици. Факторите, които водят до отпадане от училище са многобройни, като значителна част от тях са свързани с материалното състояние на семействата. От друга страна, налице е целенасочена политика за подобряване на владеенето на български език от децата, за които той не е майчин. Учениците и младежите имат осигурен достъп до училищните и читалищните библиотеки и до всички налични информационни ресурси с цел изграждане на навици за четене и компетентности за търсене и рационално ползване на информацията.
Напиши коментар