В недея, 27 октомври 2024г. точно в 4.00 часа България за пореден път ще премести стрелките на часовника с един час назад и ще премине към зимното часово време.
Тази практика започва в началото на 20 век. В Съединените щати президентът Бенджамин Харисън нарежда първия Ден на лятното часово време през 1918 г., но той не е приет във всички щати и е премахнат през 1919 г. След това Денят на лятното часово време става обичайна практика в много страни по света през втората половина на 20 век.
В България лятното часово време (DST) е въведено през 1979 г. със Закона за въвеждане на лятно часово време (обн., ДВ, бр. 29 от 13 март 1979 г.). Тогава часовниците са преместени напред с един час на 1 април 1979 г.
Оттогава лятното часово време започва в 3:00 часа сутринта местно време в последната неделя на март и завършва в 4:00 часа сутринта местно време в последната неделя на октомври.
Как влияе на организма?
Въздействието върху организма може да варира от човек на човек. Някои хора могат да изпитат смущения в съня, промени в настроението или намалена производителност през първите няколко дни след прехода. Това често се нарича "синдром на смяна на часовника". Въпреки това, повечето хора се приспособяват към промяната в рамките на няколко дни.
Някои изследвания също предполагат, че редовната промяна на времето може да има дългосрочни ефекти върху здравето, като повишен риск от инсулт, инфаркт и други сърдечно-съдови проблеми. Въпреки това са необходими повече изследвания, за да се разбере напълно връзката между смяната на часовото време и тези здравословни проблеми.
Напиши коментар