Депутати от опозицията във Франция свалиха от власт правителството, като по този начин изпратиха втората по големина икономика в ЕС в още по-дълбока политическа криза, предаде Ройтерс.
Парламентаристи от крайната десница и от крайната левица в долната камара на френския парламент (Националното събрание) подкрепиха вота на недоверие, внесен срещу премиера Мишел Барние и неговото правителство, с мнозинство от 331 гласа. Те направиха това заради техни искания, свързани с бюджета, в момент, когато Франция е натрупала дългове.
Очаква се скоро Барние да връчи своята оставка, както и тази на правителството си, на президента Еманюел Макрон.
Френско правителство пада след вот на недоверие за първи път от правителството на Жорж Помпиду през 1962 година, отбелязва Ройтерс. Този път кризата бе предизвикана от Макрон, който свика предсрочни избори през юни, в резултат от които парламентът се раздели и поляризира.
Той бе разделен на три блока – крайнолеви, крайна десница и десноцентристите на Макрон, като нито един от тях не разполага с абсолютно мнозинство. След 50 дни преговори в началото на септември най-накрая беше назначено дясноцентристко правителство. Правителството се задържа едва три месеца на власт, което го прави кабинета с най-кратък живот след приемането на френската конституция през 1958 г., припомня БТА.
С този неуспех за президента Франция сега е изправена пред риск да приключи годината без стабилно правителство или бюджет за 2025 г., въпреки че конституцията на страната предвижда специални мерки, които биха предотвратили спиране на работата на правителството.
Веднага след вота на недоверие крайнолявата партия "Непокорна Франция" призова президента Еманюел Макрон да подаде оставка. Бъдещето на Макрон, чийто мандат изтича през 2027 г., обаче не е конституционно обвързано с вота на недоверие към правителството на министър-председателя Мишел Барние, отбелязва АФП.
Водачката на френската крайна десница Марин Льо Пен каза, че натискът върху президента Макрон да подаде оставка се засилва, но единствено той има последната дума за подобно решение. Самият Макрон нарече призивите да подаде оставка „политическа фантастика“. Във вторник той каза, че има намерение да завърши мандата си „до последната секунда“.
Политическият хаос във Франция допълнително ще отслаби ЕС, който вече бе разтърсен от разпадането на германското коалиционно правителство само няколко седмици преди новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп да встъпи в длъжност, посочва Ройтерс.
Напиши коментар