Официално: България и Румъния вече влизат в Шенген и по суша

От края на март 2024 г. за двете страни отпадна контролът по въздушните и морски граници

Официално: България и Румъния вече влизат в Шенген и по суша Снимка: ЕС

Съветът на ЕС реши днес проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния да отпаднат от 1 януари догодина. Това съобщи Унгарското председателство на Съвета на ЕС.

На днешното си редовно заседание Съветът на ЕС "Правосъдие и вътрешни работи" (във формат министри на вътрешните работи) прие единодушно дългоочакваното решение, което беше последната стъпка от успешната интеграция на двете страни към Шенгенското пространство.

Миналата година на 30 декември Съветът на ЕС прие решение относно пълното прилагане на разпоредбите на достиженията на правото от Шенген в Република България и в Румъния, в резултат на което от 31 март т.г. отпадна контролът на пътниците по въздушните и морски граници. Още през 2011 г. Съветът потвърди в заключенията си за приключване на оценките по Шенген, че България и Румъния са изпълнили всички изисквания, за да прилагат напълно достиженията на правото от Шенген.

Това е голяма победа за България, Румъния и цяла Европа, коментира Унгарското председателство. Това е исторически час, посочи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер, ръководил днешното заседание, цитиран в съобщение на Съвета на ЕС. Той отбелязва, че днешното решение е било сред основните приоритети на Унгарското председателство.

Напълно заслужено, коментира по повод днешното решение председателят на Европейския парламент Роберта Мецола в "Екс". Честито на хората в двете страни, които работиха дълго и упорито, за да постигнат тази цел, добавя тя, цитирана от БТА.

Приветствия отправи също председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Тази важна стъпка завършва пълното влизане на България и Румъния в Шенген и не само укрепва Шенгенското пространство, но допълнително ще укрепи вътрешния пазар, ще увеличи пътуванията, търговията и туризма, се посочва в съобщение на ЕК.

Шенгенското пространство без контрол по вътрешните си граници е едно от най-ценените от гражданите на ЕС постижения на европейската интеграция. Започнало като междуправителствен проект между пет държави членки през 1985 г. — Белгия, Германия, Люксембург, Нидерландия и Франция — то постепенно се разшири, за да се превърне в най-голямото пространство на свободно движение в света, припомня БНТ. Освен че улеснява свободното движение на хора без контрол по вътрешните граници, Шенгенското пространство е от значителна полза за европейската икономика.

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори