Община Бяла се утвърждава като лидер в приемната грижа за децата и семействата

Първият в България Ден на приемането трогна с емоции и цветове

Община Бяла се утвърждава като лидер в приемната грижа за децата и семействата

През 2024 година Сдружение SOS Детски селища - България подписва Меморандум за сътрудничество с Община Бяла в изпълнение на проект „Да се срещнем - мобилна подкрепа за приемните родители в общините Бяла, Борово и Ценово“.

По модела на Велико Търново създали групи за подкрепа, срещи и разговори между приемните родители. Така разбрали, че приемните семейства срещат трудности при записването и приемането на децата в училища и детски градини, а отношението на околните не било толерантно.

Постепенно дошла идеята за провелият се в петък ДЕН НА ПРИЕМАНЕТО. Ден, който е първият по рода си в страната, ден, насочен към общността и нейната сензитивност и толерантност  към различията. Организаторите очакват Денят на приемането да се превърне в традиционен празник за община Бяла. Така в шестият ден на шестият месец в Бяла беше поставено начало на нова за страната традиция.

 

Точно в 10 часа в петък организаторите дадоха старт на празника, който се проведе в градината пред Арт центъра в Гара Бяла. Украса за празника бяха десетките детски картини и шапки на приемането, изработени от малчуганите от  детските градини. Под цветна арка от рози преминаха групи дечица със своите учители, а всички бяха облечени със специално поръчани тениски за празника с надпис „Светът е за всички”. Там бяха и приемните семейства, някои от които заедно с децата, за които се грижат.

 

Една от приемните майки е Елица - хореограф. За 13 години Елица е дала любов и грижа на 31 деца. Разказва, че при нея обикновено настаняват новородени. Въпреки       че се радва, когато някое от бебетата бъде осиновено, тя споделя, че се привързва към всяко едно от децата и раздялата винаги е съпроводена със сълзи.

„Когато бъде настанено ново детенце, гушкам новото и плача за предишното. Казва се, че децата са временно при нас, но не е така, те остават завинаги в сърцата ни”, трогва с мислите си Елица. Добавя обаче, че има и връзка с някои от децата. „За мен няма фактическа раздяла, ние продължаваме да общуваме с осиновителите.

Идват ни на гости, канят ме на кръщенета. Децата, които вече знаят, че са осиновени, като дойдат вкъщи са любопитни. Питат къде са спали, с коя играчка са играли.”, разказва още Елица. 

 

В общините Бяла, Борово и Ценово работят 18 приемни семейства, в които се отглеждат над 22 деца. „От момента, в който първият приемен родител е поел първото приемно дете преди 13 години, до сега, са отгледани над 170 деца в тези приемни семейства.

Това е голям труд, който искаме да бъде почетен“, заяви Албена Добрева – ръководител на Центъра за обществена подкрепа/Консултативен център "Светулка". Тя бе сред основните двигатели на празника и с гордост разказа как във Велико Търново направили първите групи за подкрепа на приемните родители.

След като видяла колко са полезни, предложила такива групи да бъдат създадени и в Бяла. По нейните думи всеки един случай на дете, настанено в приемно семейство, е специфичен. „Има деца, които влизат за няколко месеца и отиват при своето истинско бъдещо осиновителско семейство. Има такива, които влизат за малко, за да се „поправи” в това време биологичното семейство, което е допуснало грешка, и биват реинтегрирани.”, разказа още Албена Добрева. 

 

По време на празника директорът на Програма SOS Детско селище Изток, Иван Христофоров,  връчи „Капсула на приемането“ на кмета на община Бяла с послание и пожелание да бъде отворена след десет години.   „В нея Общината и SOS детски селища - България запечатват своите споделени ценности - да приемем и  уважаваме различните вярвания, обичаи, култури и нагласи като валидни части от човешкия опит.

Да зачитаме пространството на другите и да съжителстваме мирно. Да помним, че светът е за всички!”, прочете част от плосланието Христофоров и го връчи на заместник-кмета на Бяла Евгени Димов. От своя страна заместник-кметът поздрави директорите на училища и детски градини за ентусиазма, с който са изработили рисунките и шапките на приемането. Всички получиха от община Бяла грамоти и подаръци.

Сини балони полетяха към небето, пуснати от десетки детски ръчички в знак на това, че приемат различните. Дърво на приемането бе окичено с десетки послания, а празникът в Бяла завърши с шарено хоро, поведе го приемната майка и хореограф на народни танци Елица. 

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори