Нобеловата награда за химия отива при трима учени, използвали изкуствен интелект, за да моделират структурата на почти всички познати протеини.
Отличените са американският учен Дейвид Бейкър, а също и британските изследователи Джон Джъмпър и Демис Хасабис, които са успели да решат нерешен проблем от повече от 50 години.
Отличието е за "компютърно моделиране на структурите на протеините", а също и за "прогнозиране на структурата на протеините", се казва в становището на Нобеловия комитет в Стокхолм, цитирано от БНТ.
Триото учени ще получи 11 милиона шведски крони или около 1 милион долара.
Бейкър с помощта на оригинален метод успява да създаде първия в света протеин, който "напълно се отличава от всички съществуващи протеини" и е наречен Тор7. Благодарение на работата му става възможно да се проектира протеиновата структура, което в природата не се среща, а не просто да се имитира структурата на вече съществуващи протеини.
Хасабис и Джъмпър са отличени за разработката на модел на основата на изкуствен интелект, с помощта на който е установена не просто структурата на всички протеини в организма на човека, но и на над 200 млн. протеини, които са открити в други живи организми.
Според Нобеловия комитет откритието ще намери много научни приложения - от по-дълбокото разбиране на антибиотичната резистентност до създаване на ензими, способни да разлагат пластмасата.
Нобеловата седмица започна в понеделник, когато американците Виктор Амброс и Гари Ръвкън бяха отличени с приза за физиология или медицина. Двама от пионерите в машинното обучение - Джон Хопфийлд и Джефри Хинтън, спечелиха Нобеловата награда за физика във вторник. В четвъртък ще бъде обявен лауреатът на Нобеловата награда за литература, а в петък - за мир. Наградата за икономика ще бъде присъдена на 14 октомври.
Напиши коментар