На ръба: Молдова все пак подкрепи европейското си бъдеще

Проевропейската настояща президентка Мая Санду обаче ще се яви на балотаж с проруски кандидат

На ръба: Молдова все пак подкрепи европейското си бъдеще

Молдова гласува на референдум, с който да реши бъдещето си. Въпросът беше дали страната да промени конституцията си и да впише в нея, че ще стане член на Европейския съюз. Промяната е форма на защита срещу евентуалните опити на бъдещи правителства да спрат процеса на евроинтеграция. По данни на избирателните власти в Молдова след преброяването на всички гласове 50,46 % от молдовците са гласували за проевропейския курс, предава БТА.

 Референдумът мина под сянката на спорове и обвинения. Президентът Мая Санду твърди, че Русия влага пари и други средства да накара хората да гласуват с "не".

Иван Думиника, който е историк и председател е на научното дружество на българистите в Молдова, не скри, че действително в обществото има разделение по отношение на Европейския съюз. „Има евроскептици, но има и такива, които искат евроинтеграция на Република Молдова. Имаше обаче и купуване на гласове”, допълни Думиника пред NOVA.

Германската външна министърка Аналена Бербок изрази вчера облекчение, че молдовците одобриха макар и с минимална разлика включването на правителствения курс към ЕС в конституцията, предаде ДПА.  Преди 2 години и половина руският президент Владимир Путин нападна не само Украйна, но и Молдова - "в този случай не с армия, а с хибридна война", добави германската външна министърка.

ЕС остава решен да подкрепя демократичните реформи в Молдова, заяви говорител на Европейската комисия и отбеляза, че молдовските избиратели са гласували в условията на невиждани досега опити за външна намеса и разпространение на дезинформация от страна на Русия и нейните местни сподвижници. Той допълни, че подобни опити се наблюдават и срещу страни от ЕС.

Паралелно се проведоха и президентски избори, след които Молдова отива на балотаж. Настоящият проевропейски държавен глава Мая Санду получи над 42 на сто от гласовете, а основният ѝ проруски опонент Александър Стояногло - 26% при избирателна активност 51%. 

По думите на Мая Санду чуждестранни сили, които действат в разрез с молдовските интереси, са се опитали да купят гласове:

"Целта е била да бъдат купени 300 хиляди гласа. Внимателно трябва да разгледаме къде са допуснатите грешки и да се поучим от това посегателство срещу суверенитета ни. Но не е нормално да сме в ситуация, при която престъпни групи подкупват избиратели. Това е сравнително ново явление за Молдова и опасност за всяка демокрация."

Резултатите в подкрепяния от Русия източен сепаратистки регион Приднестровие дават преднина на проруския кандидат Александър Стояногло на президентските избори. Там над 60% не са съгласни европейският път на Молдова да бъде записан в конституцията, като този процент в другия контролиран от проруски сепаратисти регион Гагаузия е над 90 на сто, предава БНТ. Евроскептични са нагласите и в населения с компактна българска общност район Тараклия, където Мая Санду събира едва 4% подкрепа и само 13% казват "да" на ЕС.

На изборите в Молдова действащата президентка се сблъска с необичаен противник - отдел 11 от ФСС (руското разузнаване), който се занимава с Молдова, казват членове на молдовските власти, отбелязва френският "Фигаро". 

Според източници от местните сили за сигурност, от януари насам Русия е харчила над 10 милиона евро на месец за операции за политическа намеса в Молдова. Сумите и използваните средства са нещо нечувано за континента, подчертават източниците на "Фигаро".

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори