Председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова свиква извънредни Председателски съвет и заседание на Народното събрание.
На парламентарното заседание ще бъдат изслушани ръководството на ЦИК и на „Информационно обслужване” за това какви са причините за забавянето на данните от преизчислените резултати от над 2000 секции в страната от последните парламентарни избори, съобщи bTV и NOVA.
На извънредно заседание на ЦИК вчера стана ясно, че „Информационно обслужване” не може да предаде базата с повторно въведените данни, които се очакваха. Причината според ЦИК е, че от дружеството са предали всички документи и материали на Софийската градска прокуратура и затова не могат да изпълнят възложените действия. Със свое решение, тя задължи „Информационно обслужване” да предаде документите до днес, припомня NOVA.
От Конституционния съд отговориха с остра позиция на тази информация, заявявайки, че по този начин се възпрепятства дейността на Конституционния съд по приключване на делото за оспорване на законността на изборите.
Според Павлина Панова, след като на 26 февруари КС е възложил на ЦИК да извърши необходимите преизчисления, от Комисията на три пъти са отправяли различни въпроси, на които съдът е отговарял незабавно.
Миналата седмица от „Информационно обслужване“ публикуваха писмото до ЦИК от 6 март, съдържащо констатации за възможни технически грешки при изготвянето на предоставените им в хартиен вид материали.
Последваха реакции от политическите партии от 51-ото Народно събрание.
Изправени сме пред сериозно политическо и юридическо изпитание като правова и демократична държава, написа председателят на Народното събрание Наталия Киселова във Фейсбук. Тя представи и позицията на „БСП-Обединена левица“, които настояват за извънредно заседание на парламента и изслушване на ръководствата на ЦИК и на „Информационно обслужване“.
Настояваме резултатите от експертизите по конституционното дело да станат публично достояние. Това написаха от ГЕРБ в официалната си страница във Фейсбук. Единственият конституционно оправомощен орган с правомощие да се произнася по спорове за законността на избора на народни представители е КС, посочиха от партията.
"В тази кризисна ситуация е наложително президентът на Република България да свика незабавно Консултативния съвет за национална сигурност, за да се обсъди тежката институционална криза и предприемането на неотложни мерки за защита на демокрацията и правовия ред", обявиха от „Продължаваме Промяната“ в позиция, изпратена до медиите. Недопустимо е дейността на Конституционния съд да бъде поставена в зависимост от действия или бездействия на други държавни органи, заявиха те в позицията.
Законните права и интереси на гражданите трябва да бъдат защитени от Конституционния съд, без той да се огъва под никакъв натиск, заявиха в позиция до медиите от „Демократична България“. От партията настояват и КС да публикува всички експертизи по делото за обжалването на парламентарните избори - без изключение.
Конституционният съд за пореден път наруши Конституцията, казаха от „Възраждане“ в позиция, разпространена до медиите. Те посочиха, че остават на позицията си, че „Информационно обслужване“ трябва да бъде заличено като структура.
Настояваме за незабавната оставка на всички членове на Централната избирателна комисия (ЦИК), каза лидерът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски в позиция, разпространена до медиите. "За пореден път този компрометиран състав на ЦИК опорочава и поставя под въпрос законността на изборите и изборните процедури и става повод за обществено напрежение и недоверие", пише той.
"Станахме свидетели на безпрецедентен акт на институционален саботаж, който показва едно – ако все още има държава, тя е в пълен колапс." Това написаха от „Демокрация, права и свободи“ – ДПС във Фейсбук. Според тях това не е просто бюрократичен хаос, а „преднамерена схема за подчиняване на демократичния процес на волята на Делян Пеевски“. Днешният скандал надминава всичко, което сме виждали в 35-годишната демократична история на България, коментираха от партията.
Институционалната криза, свързана с прехвърлянето на отговорността между КС, „Информационно обслужване“ и ЦИК е безпрецедентна, коментираха от „Морал, единство, чест“ (МЕЧ) в позиция, разпространена до медиите. От партията поискаха нови избори незабавно и касиране на тези от 27 октомври 2024 г.
От „Информационно обслужване” тази сутрин съобщиха, че не са предоставяли на Софийската градска прокуратура протоколите, изпратени от Конституционния съд, нито техни копия.
"На 10 март 2025 г., съгласно прокурорска преписка и в отговор на получено писмо, Софийска градска прокуратура изиска от "Информационно обслужване" да ѝ бъдат предоставени всички материали по компютърната обработка и въвеждането на данните от протоколите, които бяха изпратени от Конституционния съд чрез Централната избирателна комисия. "Информационно обслужване" не е предоставяла на Софийска градска прокуратура протоколите, изпратени от Конституционния съд, както и техни копия. Компанията върна на ЦИК всички изходни документи, получени от комисията, които са предоставени от Конституционния съд. "Информационно обслужване" не разполага с копия или оригинали на тези протоколи", се посочва в позицията.
Напиши коментар