Правителството оттегля от Народното събрание законопроектите за държавния бюджет, за бюджетите на Държавното обществено осигуряване, на Националната здравноосигурителна каса, както и данъчните законопроекти, съобщиха от пресслужбата на кабинета.
Министерският съвет отменя свои предишни решения, с които са приети законопроекти, предложени от служебното правителство за разглеждане в Народното събрание. Това са РМС № 862 за одобряване на проект на Закон за държавния бюджет на Република България за 2025 г., РМС № 863 за одобряване на проект на Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г. и РМС № 864 за одобряване на проект на Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г. С новото решение се оттеглят и предложенията за тяхното разглеждане в Народното събрание.
Министърът на финансите, министърът на здравеопазването и министърът на труда и социалната политика следва в кратки срокове да внесат в Министерския съвет за разглеждане и одобрение законопроекти съответно за държавния бюджет на България за 2025 г., за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г. и за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г.
Правителството оттегля данъчните законопроекти, внесени в Народното събрание, информират от пресслужбата на кабинета.
С друго свое решение от днес Министерският съвет отменя свои предишни четири решения, с които са приети предложения за промени в данъчните закони - в Закона за данък върху добавената стойност; в Закона за акцизите и данъчните складове; в Закона за корпоративното подоходно облагане и в Закона за данъците върху доходите на физическите лица. С новото решение се оттеглят и посочените по-горе законопроекти, внесени за разглеждане в Народното събрание.
С акта правителството цели да осигури възможност на ръководството на Министерството на финансите, което встъпи в длъжност след сформирането на редовно правителство, да направи анализ на проектите и евентуално да внесе промени в тях.
За първото тримесечие на 2025 г. дефицитът, който ще се генерира, е 3 634 378 000 лв. Това каза на брифинг в Министерският съвет министърът на финансите Теменужка Петкова.
До 14 февруари в Министерския съвет предстои да бъдат внесени новите законопроекти за държавния бюджет, както и за бюджетите на НЗОК и ДОО, съобщи Петкова. Причината за това е, че България вече има редовно правителство, а то има свои политики, които следва да намерят отражение и в Закона за бюджета на България за 2025 г., аргументира решението тя.
Надявам се да предложим бюджет, който да има дефицит до 3% от Брутния вътрешен продукт на страната, каза още Петкова. Министърът съобщи също, че в рамките на оперативно заседание е дала на кабинета информация относно състоянието на публичните финанси, припомняйки, че се работи в условията на т. нар. удължителен закон за бюджета. "За да финансираме този дефицит и да може държавата да функционира нормално в следващите месеци, до приемането на Закона за държавния бюджет за 2025 г., обсъдихме с колегите, че е налице необходимост да използваме средства от резерва. Ако такова решение бъде одобрено, в следващо редовно заседание на Министерският съвет ще предложим решение, с което да бъде определен точният размер на средствата от резерва, които следва да се използват, така че да осигурим необходимата ликвидност", съобщи още министър Петкова.
Според нея предстоят „тежки и сериозни изпитания“, свързани с публичните финанси.
Министър Петкова увери, че средствата за разплащанията в социалната сфера са осигурени.
Министър Петкова каза, че е притеснена от текущото състояние на финансите в страната, което е резултат, по думите ѝ, от неразумната политика в тази област през последните три години. "Дойде време, в което трябва да платим сметката. Българските граждани трябва да платят тази сметка. Това е истината. Правителството ще работи интензивно, всички колеги от кабинета са мобилизирани максимално, така че да можем да приложим адекватни мерки за излизане от тази ситуация", допълни Теменужка Петкова, предава БТА.
Финансовият министър съобщи също, че България покрива всички критерии за членство в еврозоната, освен критерия за ценова стабилност. На 17 януари излезе информация на Евростат, България не покрива този критерий с 0,1 процентни пункта, което е изключително малък недостиг, така че да покрием този критерий, обясни тя. Петкова припомни, че ако критерият бъде покрит, може да бъде подадено заявление до ЕК за изготвянето на конвергентни доклади.
Напиши коментар