Няма желаещи да работят като съдебни заседатели - този проблем се очертава в редица съдилища в страната. В Русе например се наложи провеждане на втора сесия за избор на съдебни заседатели, тъй като при първата нямало достатъчно кандидати и квотата не е запълнена. В опит да разберем каква е функцията на съдебния заседател, как липсата може да се отрази на един съдебен процес и какви са причините за незаинтересоваността на хората към тази работа, разговарям с един дългогодишен съдебен заседател
с 24 години стаж на скамейката до съдията.
Мариян Димитров е общински съветник и мандатът му като съдебен заседател е прекратен. В продължение на 6 мандата той е бил част от съдебен състав както в Районния, така и в Окръжния съд в Русе. Заради отговорността на този ангажимент започнал да учи право. „Така можех да поддържам квалификация, затова и последните два мандата бях съдебен заседател в Окръжен съд-Русе. По закон отговорността на съдебния заседател е такава като на съдията.
Гласът на съдебния заседател е равен на гласа на съдията
и на другия съдебен заседател”, обяснява Мариян Димитров. Разказва още, че съдебният заседател може да има различно мнение по дело от това на съдията, когато се издава присъда и реално се решава съдбата на подсъдимия.
„Трябват поне два гласа, за да бъде решена тази съдба, когато си на друго мнение, трябва да напишеш мотиви. Случвало ми се е два пъти за 24 години и съм писал мотиви за различното си мнение от това на съдията. Особено бях удовлеторен от едно от делата, което го проследих после. То влезе във великотърновския Апелативен съд и тогава Апелативна прокуратура се беше позовала на моето особено мнение”, поясни Димитров за едни от редките случаи, с които може да се сблъска един съдебен заседател.
Липсата на интерес към тази работа си обяснява с няколко фактора. Тъй като делата се провеждат в рамките наработно време, някои работодатели не гледат с добро око на отсъствията, въпреки че по закон са длъжни да освободят от работа служителя си. Втората причина е ниското възнаграждение. „Възнаграждението на час е около 20 лева, това се изчислява според средната заплата на съотвения съд, като се дължи и данък.
Годишният доход на един съдебен заседател е 250 – 300 лева,
което не представлява кой знае какъв материален интерес. Освен това трябва да си направиш труд да пуснеш и данъчна декларация. Но който има желание, това не може да го разубеди”, разказва дългогодишният съдебен заседател.
Заедно разсъждаваме дали само това са причините да няма желаещи - заради парите и че работодателите не са склонни да пускат служители. И стигаме до извода, че може би при някои тежки наказателни дела хората се страхуват от „имиджа” на подсъдимите и се боят да не станат обект на отмъщение. „Да, това са наказателни дела в по-голямата си част и съм имал колеги, които се плашат от подсъдимите, казват, че това дело е много страшно, защото подсъдимият е еди-кой си, познат е на обществото не с добро. Плашат се и по други причини, но аз не съм се притеснявал от такива неща. Досега никой не си е позволявал да ме заплашва”, допълва Мариян Димитров. За себе си признава, обаче, че е отказвал ангажименти, защото, макар работодателят му да е длъжен да го освободи от работа, му казал да избира или на работа, или съдебен заседател. В някакъв момент от около година бил длъжен да постави като приоритет основната си работа. Мариян Димитров казва, че
съдебният заседател е ценен с житейския си опит, както и с усещането за справедливост.
За това до какво може да доведе липсата на съдебни заседатели разговаряме и с председателя на Окръжния съд Николинка Чокоева. Липсата на съдебен заседател може да провали дело, казва тя и допълва: „Те са част от съдебния състав. Ако няма съдебни заседатели, не може да се сформира съдебен състав, което означава, че делото трябва да бъде разгледано от друг равен по степен съд, защото в Русенския съдебен район не може да бъде разгледано”. В такъв случай възниква и друг проблем - трябва да се пътува до друг съдебен район, което затруднява всички участници в един съдебен процес. Когато броят на съдебните заседатели в даден район е под 50 процента от необходимите, не може да се утвърди и списък със съдебни заседатели.
Тогава единственият законов изход е да се удължи мандата на настоящите съдебни заседатели. „Този проблем същестува в двете ни районни съдилища. За Окръжен съд- Русе не е възникнала такива необходимост, защото е попълнен необходимият брой, но много сериозен е проблемът в Русенския и особено в Беленския районен съд, където заседателите са само трима. Т.е. ако едно дело, изискващо състав от съдия с двама съдебни заседатели, бъде върнато за ново разглеждане, не може да се сформира нов състав”, илюстрира ситуацията председателт на Окръжния съд Николинка Чокоева.
В Районен съд-Бяла заседателите трябва да са 20 души, но са само трима.
В Районен съд-Русе трябва да са 97 човека, а те 33 –ма. В този случай законът дава възможност да се удължи мандата на настоящите съдебни заседатели до утвърждаване на нов списък.
Задача на Общинския съвет е да осъществи процедурата по набиране на документи на кандидатите и да проведе събеседване, за да набере новите съдебни заседатели. За целта е сформирана комисия с председател общинският съветник Нора Стоянова. На първия тур на подбор, обаче, комисията не е успяла да излъчи заявения от съда брой заседатели. Затова се провежда втора процедура, като подаването на документи беше до 14 март. Малко преди приключване на крайния срок,
броят подадени документи е бил по-малко от половината от търсената бройка заседатели.
Основните критерии, на които трябва да отговарят кандидатите, е да са на възраст от 21 до 68 години, да имат минимум средно образование, да не са осъждани и да са психически здрави, като това се доказва с документ. Освен това, минимум 10 процента от кандидатите трябва да са с образование в сферата на педагогиката, психологията и социалните дейности.
Нора Стоянова обясни, че се прави разяснителна кампания, защото вероятно доста хора не разбират същността на работата. „Аз вярвам, че общинските съвети провеждат широки информационни кампании и има старание от наша страна. Друг фактор за липсата на желаещи може би е невъзможноста да се съчетават работните ангажименти с тези на съдебен заседател.”, каза председателката на комисията по подбора.
Документите на допуснатите до събеседването кандидати ще бъдат публикувани на сайта на Общинския съвет до две седмици, а събеседването ще се проведе на 3 април. Резултатите ще бъдат гласувани на априлската сесия на Общинския съвет. За да се привличат и млади хора, е проведена информационна камапния и в юридическия факултет на Русенския университет. Факт е, че младите хора не са мотивирани да се занимават с тази работа, а пенсионерите, които биха желали, пък са на възраст над допустимата по закон.
Напиши коментар