„Зареждането става доста по-лесно, цената на компаниите е различна. Отстъпките, когато си зареждаш сам, може да стигнат от 5 до 15 стотинки. Не е задължително да се плаща в кеш, може и с карта. Вече в цялата страна има такива обекти“.
Това каза пред bTV Димитър Хаджидимитров от Асоциацията на българските търговци, производители, вносител и превозвачи на горива.
Между 5 и 7 стотинки на литър - това е отстъпката, която можем да ползваме на колонките за самообслужване на бензиностанции. Зареждането става през уред, наречен киоск, който управлява всички колонки.
„Маркирате си картата и посочвате на коя колонка сте спрели и колко ще зареждате, ако сте с карта за безкасово плащане. Отивате на колонката, тя се отключва и започвате да зареждате. Ако ще плащате с карта и пълните до горе, маркирате си банковата карта, блокирате една сума и ако заредите по-малко, колонката спира на 300 лв., например. Взимат само точната сума“, обясни Димитър Хаджидимитров.
Заедно с отстъпката, която получаваме при зареждането на самообслужване, можем да ползваме и допълнителната от клиентската ни карта и така спестяваме още повече. След зареждане получаваме SMS, който ни известява за сумата, която сме платили.
Важно е да знаем, че при самообслужване можем да зареждаме само светли горива - бензин и дизел. При газа, пропан-бутана и метана това се прави от обучено лице, тъй като може да бъде опасно.
„Пропан-бутанът и метанът са по-специфични за зареждане, защото има опасност да си изгорите ръцете. На всяка бензиностанция трябва да има инструкция за водача, която гласи: "Спазвайте дистанция, изключете двигателя, загасете светлините, пушенето е абсолютно забранено, както и пълненето на светли горива е нерегламентирани съдове“, посочи Юлиян Вълчев, управител на бензиностанция.
Ако все пак разлеем гориво, докато зареждаме сами колата си, незабавно трябва да уведомим персонала на бензиностанцията.
Напиши коментар