Кирил Петков: България губи милиарди, докато Пеевски и Борисов си нагласят шеф на Антикорупционната комисия

Според Надежда Йорданова от ПП-ДБ Пеевски "прави димки", за да се отклони вниманието, когато има сериозни въпроси

Кирил Петков: България губи милиарди, докато Пеевски и Борисов си нагласят шеф на Антикорупционната комисия Снимка: архив

Във вчерашния ден лидерът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски показа обща снимка на съпредседателя на „Продължаваме промяната“ - Кирил Петков, и Антон Славчев. И я определи като олицетворение на „задкулисните договорки в държавата“.

Днес, в предаването „Тази сутрин“ по bTV, Кирил Петков обясни:

„Аз съм свободен човек и ходя свободно по улиците. Нямам охрана, нямам мутри около мен – всеки може да ме спре на тротоара. В случая на тази снимка, той ме спря на тротоара, докато се движех към Народното събрание. Спря ме, каза „здравейте“, а аз отправих критика към Антикорупционната комисия и нейната зависимост в момента от Пеевски и Борисов“.

„Аз се върнах от Прага и там имах среща с хора от Европейската комисия, хора от Европарламента. И те ми казаха „Кириле, какво се случва в България?“. От 2023 г. правилата бяха ясно сложени за Антикорупционната комисия. Казаха ми – „вие сте най-бедната страна в ЕС, а сега сте спрели 10 милиарда лева, защото не искате да приемете едни правила, които вече година и половина стоят готови“, каза още той.

„Аз обясних, че Пеевски и Борисов не могат да си нагласят човека, който да управлява тази Антикорупционна комисия, защото им трябват 160 гласа. Понеже не могат и много ги е страх старите им корупционни схеми да не бъдат разкрити – в момента цяла България чака тези 10 милиарда“, обясни Петков.

Съпредседателят на „Продължаваме промяната“ показа и документа, с който от коалицията ПП-ДБ поискаха оставката на Антон Славчев през 2024 година. „Аз искам оставката на този човек, докато те го пазят. Знаете ли как мина този вот? Г-н Славчев беше защитен от ГЕРБ, ДПС-НН, ДПС и БСП. Това е август месец миналата година“, обясни той.

"Пеевски прави димки. Обичайно, когато има сериозни въпроси, той създава отровна гъба близнак или изправя кривото огледало, за да се изкриви всъщност кой е важният въпрос. Важният въпрос е защо толкова дълго време се бави изборът на нов състав на Антикорупционната комисия", коментира и Надежда Йорданова от ПП-ДБ пред БНТ.

Тя даде пример и за друг важен въпрос, от който се отклонява общественото внимание: "Правителството бездейства и дава абсурдни аргументи за това, че се увеличават продуктовите такси за електронните уреди". По думите й рязкото увеличаване на екотаксите за електроуреди може да доведе до злоупотреби след въвеждане на еврото и в случая може да се говори и за картелно споразумение.

Народният представител отбеляза, че в кулоарите на парламента има слухове, че управляващото мнозинство води преговори с ЕК за промяна на изискванията за избор на Антикорупционна комисия, така че да паднат част от гаранциите, които гарантират нейния политически неутралитет, и е готово да жертва второто плащане по ПВУ.

"Вижте, ние даже не сме стигнали до момента, в който трябват гласове. Бави се избор на омбудсман. Има толкова кандидатури, част от тях са изключително стойностни. Няма нито един аргумент защо досега Народното събрание не е избрало омбудсман. Омбудсман нямаме, защото управляващото мнозинство не са се разбрали около кого да се обединят. За избор на омбудсман е необходимо обикновено мнозинство в Народното събрание. Повече от половината от гласувалите трябва да подкрепят една кандидатура. Наличието на омбудсман е важно, за да се запълни номинационната комисия, която ще прецени качествата на кандидатите за Антикорупционната комисия. След това ние трябва да имаме процедурните правила. За всички тези въпроси е необходимо обикновено мнозинство. Квалифицирано мнозинство, така както го предвижда Антикорупционният закон, е необходимо чак за избор на съответните кандидати. Този закон беше приет в изпълнение на Плана за възстановяване на устойчивост. Нека да видим как ще го променят. Чува се, сега доколко е вярно, не знам, това са кулоарни слухове, че управляващите водят преговори с Европейската комисия да се променят изискванията за избор на Антикорупционната комисия, Даже са готови да загубят второто плащане заради това. Да видим дали ще рискуват обществения интерес."

Съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ подчерта, че коалицията има критики към прокуратурата, "защото тя за съжаление особено в корупционните престъпления бездейства, в много други случаи - за търговия на влияние бездейства, в други случаи е бухалка."

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори