Изследователска експедиция в Северния Атлантически океан откри 1000 контейнера с ядрени отпадъци

Учен смята, че радиоактивността на по-голямата част от отпадъците ще изчезне след 400 години

Изследователска експедиция в Северния Атлантически океан откри 1000 контейнера с ядрени отпадъци Снимка: Брегова охрана на САЩ чрез АП/БТА

Международен екип е открил повече от 1000 контейнера с ядрени отпадъци, изхвърлени в Северния Атлантически океан преди десетилетия, каза говорител на френския национален център за научни изследвания.

Различни държави са изхвърляли ядрени отпадъци в тези води между 1950 и 1990 г. Дълбочината на океана и отдалечеността от сушата и човешката дейност тогава са смятани за идеални условия за изхвърляне на промишлени и лабораторни отпадъци, поне там, където морското дъно изглежда геологически стабилно.

Изхвърлянето на ядрени отпадъци в морето е забранено през 1993 г., но се смята, че дотогава в Северния Атлантик са изхвърлени най-малко 200 000 контейнера на дълбочина между 3000 и 5000 метра, съобщава БТА.

Не е известно нито точното местоположение, нито състоянието на контейнерите, нито дали те са разпръснати или на групи. Изследователският екип от 21 души претърсва района, за който се предполага, че съдържа половината от отпадъците, с цел да го картографира и да вземе проби от водата, морското дъно и морските обитатели.

Той е подпомаган от „Юлиекс“ (UlyX), автономно подводно плавателно устройство, което има 3D камера и сонарна система на борда.

Патрик Шардон, ръководител на проекта за изследване и мониторинг на океанските води, където са били изхвърляни ядрени отпадъци NODSSUM (Nuclear Ocean Dump Site Survey Monitoring), смята, че радиоактивността на по-голямата част от отпадъците ще изчезне след 400 години. Контейнерите са били изработени така, че да издържат на налягането на тези дълбочини, но не и да задържат напълно радиоактивността, която може да изтече междувременно, посочи Шардон.

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори