Ивайло АНГЕЛОВ: В моите очи всяко побратимяване е историческо, защото е своеобразен мост между България и Молдова

По инициатива на създателя на Фондация „Бъдеще 2008“ досега са осъществени 13 побратимявания, между които и русенската община Ценово с молдовската комуна Чеболакчия

Ивайло Ангелов briag.bg

В началото на април кметът на община Ценово д-р Петър Петров подписа споразумение за сътрудничество с комуна Чеболакчия от Република Молдова. Тя се намира в непосредствена близост до районния център - град Кантемир. В трите населени места на молдовската община – Чеболакчия, Викторовка и Флокоаса живеят малко повече от 3000 души. При последното преброяване преди три години близо половината от населението се определя като българи.

Установяването на дружеските става възможно благодарение на сътрудничеството с Фондация „Бъдеще 2008“, създадена от силистренеца Ивайло Ангелов. При учредяването му помагат приятели и съмишленици – историци, археолози и учители от Силистра. Основната им цел е да се извършват по-системни изследвания на етнически българи от историческата диаспора. Фондацията настоява за адекватни действия и начини, с които да се подпомогне процесът на опазване и съхраняване на българската културна и езикова идентичност.

Само през миналата година са извършени дванадесет побратимявания между български и молдовски общини и населени места. С българите от Молдова активната работа започва през 2017 г. Целта беше да се направят дарения от книги и учебници за училища, детски градини и читалища във всички населени места, където живеят етнически българи. Тази мисия се осъществява успешно и до ден днешен. Първото побратимяване стара факт през 2019 г. между село Главан, Силистренска област, и село Главанц в Украйна.

 

Ивайло Ангелов е роден в Силистра и завършва Природо-математическа гимназия в родния си град със специалност „Биология с интензивно изучаване на френски език“ през 1999 година. През 2004 се дипломира в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ със специалност „География“. Работи в различни сфери на социално-икономическия живот. През 2007 г. е първото му посещение при българите в чужбина – при българската общност в село Алуниш, окръг Илфов , Румъния, където документира обичая „Лазаровден“. След този своеобразен дебют е поканен в предаването „Облаче ле бяло“ по телевизия СКАТ.

По инициатива на Ивайло Ангелов досега са осъществени 13 побратимявания между селища от България и Молдова. До 2022 г. активно се работи и с българите в Украйна. Дарения бяха направени за българското неделно училище „Българска камбана“ в Одеса както и за училищата в Николаев, Болград, Олшанка и др. Много добро сътрудничество се осъществяваше и с най-старата българска общност в Украйна – олшанските българи в Кировградска област. Представители на фондацията досега ги посетиха три пъти с дарения и културни прояви. 

 

По повод побратимяването на русенската община Ценово с комуна Чеболакчия от Република Молдова разговаряхме с председателя на Фондация „Бъдеще 2008“  Ивайло Ангелов.

 

 

 

-       Г-н Ангелов, как се роди идеята за побратимяване на общини и населени места между България и Молдова?

 

-       Идеята за побратимяванията на населени места, кметства и общини от България и Молдова се роди на базата на натрупания вече опит с работата с етническите българи в Република Молдова на нашата неправителствена организация - Фондация „Бъдеще 2008". Още към края на 2022 година реших, че би било добра идея да опитам да свържа населени места от България с населени места в Република Молдова, където живеят етнически българи.

 

Тези побратимявания не са на произволен принцип, а именно само със селища в Молдова, където една част от населението са бесарабски българи. Крайната идея е, че чрез тези побратимявания ще може да се помогне на местните българи в Молдова да съхранят своята българска идентичност, култура и език.

 

Това не е единственият аспект на тези побратимявания, но той има централно значение според мен. От българска страна досега се спирах на по-малки общини, с идеята да се обърне внимание в България и на по-малките общини. Тези побратимявания дават   шанс на по-малките общини в България да обогатят своя културен календар, да се рекламират, да обменят опит в различни сфери.

 

 

-       Според Вашите проучвания каква част от населението в Молдова е с български корени?

-        Според нас етническите българи в Република Молдова са между 80 000 и 100 000 жители.

 

-       Защо, според Вас, етнически българи от Молдова се насочват и предпочитат да получат румънско, а не българско гражданство?

 

 

-        Не бих могъл да дам категоричен отговор на този въпрос. Предполагам, че в някои случаи това е заради по-бързата процедура в Румъния в сравнение с България, но това в края на краищата е личен избор на всеки гражданин и не бих категоризирал причините за такова предпочитание.

 

-       Идеята Ви за побратимяване на български и молдовски общини как се приема от местната изпълнителна власт?

 

-       Моята идея за побратимяване на български и молдовски селища и административни единици се приема преобладаващо добре от по-голямата част от общините и кметствата, с които съм бил в контакт. Искам да отбележа, че с над 80 на сто от кметовете в България, с които влизам в контакт с предложение за побратимяване, не се познавам предварително и не винаги е лесно да бъдат убедени в смисъла на тези побратимявания. Другото, което е важно да се знае, е, че тази моя дейност е абсолютно безвъзмездна и не получавам нито един лев за нея, нямам финансова мотивация за тази инициатива, колкото и за доста хора вероятно това да изглежда странно. 

 

 

-       А срещате ли подкрепа от медиите в България и Молдова?

 

 Искам да благодаря на медиите в България, които отразяват тази моя инициатива, в това число и на вестник „Силистренски бряг". Благодарен съм и на БТА като медия за отразяването на тези мероприятия, на Йордан Георгиев от Областна администрация - Силистра също. От молдовските медии огромна благодарност дължа на екипа на предаването "На буджакска вълна" на молдовската национална телевизия за това, че присъстваха на почти всички побратимявания, състояли се в Молдова, и благодарение на тях тези побратимявания се документираха като исторически събития, които всеки може да види. Благодарност и към телевизията в град Чимишлия, които отразиха побратимяването между кметство Сребърна, община Силистра, област Силистра с кметство Валя Пержей, Чимишлийски район, Република Молдова. 

 

-       Съществуват ли трудности, за да се установят дружески връзки и отношения между български и молдовски населени места?

-       Трудности за осъществяването на тези побратимявания съществуват, както при всяко ново начинание, но положителните моменти са далеч повече. За мен всички тези побратимявания са исторически моменти за всеки един от участващите в процеса, защото така се отварят нови хоризонти за всички. 

 

-       Какви дарителски кампании е предприела фондацията за българите в Молдова?

-       Нашата доброволческа организация, каквато по своята същност е Фондация "  Бъдеще 2008 ", действа активно с етническите българи от историческата ни диаспора в Молдова, Украйна, Румъния от над 15 години, а конкретно с българите в Молдова най-активно от началото на 2017 година насам. Направени са множество дарения  за над 20 училища, библиотеки, детски градини на територията на цяла Молдова. Организацията ни планира и за в бъдеще нови дарителски мероприятия (основно на нови учебници, образователни игри, пособия, книги) за образователни институции в Молдова и не само. 

 

-       Кое е най-запомнящото се побратимяване досега?

 

-       Всяко едно побратимяване в моите очи е историческо и вълнуващо само по себе си, старая се да свързвам селища и административни единици от тези две държави със сходни данни и параметри, за да имат те общи интереси, цели и проблеми за решаване. Искам да изразя голяма благодарност към всички кметове от България и Молдова, които приеха моята идея и реализираха тези сътрудничества и приятелски, братски връзки. Вярвам, че това е за доброто на всички участници в този процес на сближаване и е един своеобразен мост между България и Република Молдова, един шанс за укрепване и засилване на приятелските връзки между двете държави. 


- В близко бъдеще предстои ли подписването на нови договори за сътрудничество?

 

  •        В съвсем близко бъдеще, да даде Господ да сме здрави всички, предстоят няколко нови побратимявания на общини и кметства от Русенска, Търговищка и Силистренска области с техните колеги от Република Молдова. Накрая искам да добавя, че целта ми не е безсмислено трупане на количество на тези побратимявания, а много точен подбор, след анализ на побратимяващите се, за да има реален смисъл от това.
  • Тази публикация е подкрепена от програмата за безвъзмездна помощ "Местни медии за демокрация" от Journalismfund Europe"

 

Интервю на

Петър МАРИНОВ

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори