Главчев очаква номинации за еврокомисар до 29 август, две партии вече ги обявиха

Говорителят на ЕК заяви, че едва ли ще бъде направен компромис с крайния срок за представяне на кандидатурите

Главчев очаква номинации за еврокомисар до 29 август, две партии вече ги обявиха

Служебният премиер Димитър Главчев очаква номинациите за еврокомисар от страна на парламентарните групи до 29 август, съобщиха от правителствената пресслужба. От съобщението става известно, че Главчев е изпратил писмо до председателите на парламентарните групи в 50-ото народно събрание относно номинирането на кандидати за еврокомисар от България. 

Вече са ясни две кандидатури. Депутатът и бивш министър Екатерина Захариева е кандидатът на ГЕРБ, а "Има такъв народ" предлагат Велислава Петрова, бивш заместник-министър на външните работи.

Служебният премиер припомня за започналия през месец юли процес по сформиране на нов състав на Европейската комисия (ЕК). Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен прави своя избор и предлага на Съвета на Европейския съюз новия състав на база на предложенията от държавите членове и след провеждане на съответни разговори с кандидатите. В тази връзка към българската страна бе отправена молба за номиниране на двама кандидати за еврокомисар (препоръчително мъж и жена), като ако България вземе решение да номинира настоящия комисар, необходимостта от две номинации ще отпадне. Срокът за посочване на кандидати е 30 август. 

Кандидатът на ГЕРБ за еврокомисар ще бъде Екатерина Захариева, обяви пред журналисти в кулоарите на парламента лидерът на партията Бойко Борисов. Той посочи, че ресорите се разпределят след август. Според него страната ни не е закъсняла с номинацията. По думите му за последните години България се е превърнала в „нещо, с което никой не се съобразява“.

"Трябва да излъчим кандидат за еврокомисар със силен експертен профил. Това е д-р Велислава Петрова, бивш заместник-министър на външните работи", заяви Станислав Балабанов от партия "Има такъв народ" (ИТН) на брифинг в парламента. 

Според партията е вероятно България да запази настоящия си ресор в Европейската комисия - еврокомисар по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта, и затова смятат, че д-р Велислава Петрова е такъв човек, който комбинира силен научен профил и познаване на европейското законодателство и политики. 

Темата коментираха и други политически сили.

Служебният кабинет няма такъв мандат да предложи еврокомисар за следващите пет години. Народното събрание трябва да одобри номинирания за еврокомисар“, смята Кирил Петков, един от лидерите на формацията "Продължаваме промяната- Демократична България" (ПП-ДБ). 

Петков припомни, че от ПП-ДБ са входирали предложение в парламента за промяна на правилника, така че номинациите за еврокомисар да бъдат одобрявани от Народното събрание. Той посочи, че ще настояват с писмо максимално бързо да бъде придвижено това проекторешение, така че всяка една номинация, която бъде предложена, да бъде изслушана в Народното събрание и да бъде гласувана. 

 „Предложението на БСП ще стане ясно след заседание на Изпълнителното бюро на партията“, подчерта Борислав Гуцанов от „БСП за България“. 

До момента от другите политическите формации не са коментирали темата за бъдещия български еврокомисар. 

По-рано днес мнение изразиха президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова. Според държавния глава служебният министър-председател Димитър Главчев е добре да се консултира с партиите за избора на нов български еврокомисар. 

Вицепрезидентът Илияна Йотова смята, че в страната ни има няколко души, които са изключително добре подготвени за поста еврокомисар, които много професионално и достойно биха защитили себе си, интереса на страната, интереса на цяла Европа. "Надявам се партиите  да предложат точно тези имена и се надявам, че ще бъде избран най-добрият“, посочи тя пред журналисти.

Говорителят на Европейската комисия Ерик Мамер заяви, че едва ли ще бъде направен компромис с крайния срок за представяне на кандидатурите за еврокомисар на новата Комисия спрямо страните членки, предава БНР. Срокът изтича в края на седмицата. 
 
На въпрос дали е възможен такъв компромис за България предвид факта, че новото правителство е встъпило в длъжност едва днес, той отговори, че датите са били определени от председателката на Еврокомисията в нейното писмо и се знае какви крайни срокове трябва да се спазват, при положение че мандатът на настоящата Комисия изтича в края на октомври: "Има още няколко стъпки, през които трябва да се мине, преди новата Комисия да бъде утвърдена и да влезе във функциите си. Затова е ясно, че трябва да се действа спешно. Очевидно, председателката е наясно за положението в страните членки и е в контакт с тях. Сигурен съм, че се работи и предвид вътрешната политическа обстановка в България".
 
Мамер отказа да отговори на въпрос кои страни членки все още не са изпратили кандидатурите си, тъй като ситуацията се променя непрекъснато.

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори