Изборите на 27 октомври т.г. донесоха нови политически резултати за Русе, а ГЕРБ отново утвърди водещата си позиция, събирайки 23.57% от гласовете (14 867 души). В сравнение с изборите през юни, партията увеличи подкрепата си с над 2200 гласа, като така запази силните си позиции сред русенските избиратели.
На второ място в региона се класира „Възраждане“, привличайки 15.60% от гласоподавателите (9841 души) – ръст с близо 950 гласа. Партията на Костадин Костадинов е една от политическите сили с най-голямо увеличение на подкрепата, което може да се дължи на острата ѝ реторика и настояване за запазване на националния суверенитет.
Третата позиция зае коалицията „Продължаваме промяната – Демократична България“ с 11.79% (7439 гласа). Макар и по-слабо представени спрямо предишни години, коалицията все пак отбеляза ръст от 516 гласа спрямо юни, което подсказва, че избирателите в Русе все още разпознават този политически проект като алтернатива на традиционните партии.
На четвърто място се нарежда ДПС-Ново начало с 9.88% от гласовете (6234 души). Изненадващо, тази политическа сила се яви на изборите за пръв път с разединена подкрепа, като партията вече има две фракции – едната, останала лоялна на Ахмед Доган, , а другата на Делян Пеевски.
С подкрепа от 9.26% и 5843 гласа „Има такъв народ“ също повиши позициите си с над 1400 гласа, демонстрирайки, че феноменът „Слави Трифонов“ продължава да има значително влияние в региона.
На шесто място е „БСП – Обединена левица“ с 8.27% подкрепа и 5 218 гласа. Социалистите също увеличиха своите гласоподаватели с малко над 600 гласа, което показва стабилизиране в електоралните им позиции.
Партия „МЕЧ“ също отчита напредък с 6.15% от вота, или 3876 гласа, като увеличението е от 1971 гласа. „Величие“ достигна 5.81% от вота, а Алиансът за права и свободи – 5.27%.
Промени в листите чрез преференции
Най-предпочитаният кандидат за народен представител в Русе е Георги Кръстев от ГЕРБ-СДС, събрал 2253 преференциални гласа. Това обаче не е достатъчно, за да измести първия в листата. Иван Белчев от ПП-ДБ също постига значим резултат – с 1644 преференции той успя да измести Рена Стефанова от второто място.
От ДПС-Ново начало преференциите също пренареждат листата: Семра Джиниева, четвърта по номинация, сега заема второто място с 752 гласа. За „Възраждане“ водачът Златан Златанов е предпочетен от 1375 избиратели, докато вторият Георги Георгиев получава 437 преференции.
При „МЕЧ“ третият в листата Веселин Велчев, събрал 445 преференции, изпреварва втория и заема второ място в реда на кандидатите от тази партия.
Избирателна активност и технически затруднения
Избирателната активност на тези избори в област Русе достигна 33.59%, или общо 66 690 пуснати бюлетини. Макар част от избирателите да предпочетоха машинното гласуване (27 336 души), мнозина се върнаха към хартиения вот поради проблеми с техниката в много от секциите, а в по-малките населени места, където избирателите са под 300, се гласуваше изцяло на хартия.
Политическа равносметка
Изборите на 27 октомври бяха седмите поред парламентарни избори от април 2021 г. досега. Оттогава бяха съставени две редовни правителства, които управляваха по няколко месеца.
Първото беше коалиционно управление на ПП, ИТН, ДБ и БСП с премиер Кирил Петков, което беше свалено от власт, след като партията на Слави Трифонов спря да го подкрепя.
Второто беше съвместно управление на ГЕРБ и ПП-ДБ, подкрепяно в парламента от ДПС, което обаче се разпадна след неуспешния опит за ротация на Николай Денков от ПП-ДБ и Мария Габриел от ГЕРБ на премиерския пост.
До изборите на 27 октомври се стигна, след като нито една партия в 50-ото Народно събрание не успя да състави правителство. ГЕРБ предложи кабинет, но той беше подкрепен само от депутатите от ДПС, които останаха верни на Делян Пеевски.
При гласуването на предложения от ГЕРБ кабинет ДПС се разпадна на две фракции - едната подкрепя Пеевски, а другата остана вярна на почетния председател на партията Ахмед Доган. На 27 октомври ДПС за пръв път се яви разделено на избори. Всички тези фактори подчертават динамичната и променлива политическа среда, която избирателите в Русе тепърва ще наблюдават внимателно.
Напиши коментар