„Критични липси на природен газ няма да има. Дълго време подценявахме Турция като опция. Сега тя става голям хъб, който миксира газ от Иран, Азербайджан и Русия и го препродава. В момента много страни от Източна Европа купува оттам“.
Това коментира енергийният експерт Иван Хиновски пред bTV.
„Около войната цената беше спокойна. След като „Газпром“ спря доставките, лятото цената скочи много високо. В момента цената е по-ниска от предвоенните времена“, обясни той.
По думите му, за да дойде евтиният газ от 83 евро/MWh, трябва да бъде дегазифициран, транспортиран, да бъдат платени акцизи и данъци. Но според него в България не можем да очакваме понижение на цените от януари. Това е, защото в момента черпим газ от хранилището в Чирен, а основните количества газ там са нагнетени през септември - с висока цена.
„България изпусна една голяма възможност преди време. Може да превърнем в хранилище бившия резервоар на Галата. Това беше прекрасна възможност да имаме второ хранилище с по-малко капацитет от Чирен“, коментира още енергийният експерт.
Според него ограничаването на консумацията на природен газ се дължи не само на топлото време, а и на политиката на декарбонизация. Това е другата основна причина, която не позволява голямо снижение на цената на газа на вътрешния ни пазар.
Западна Европа се откъсва от влиянието на руския газ постепенно, смята експертът.
„Доставките на втечнен газ трудно се регулират по произход. Идва карго с малтийски флаг, разтоварва го в Гърция, но може да е руски. Въпреки че се купува от турска компания, в микса може да има руски“, допълни Иван Хиновски. По думите му предстои Европа да започне да го регулира.
Напиши коментар