Експерт за съдбата на въглищните централи: Вече е късно, отрязахме единствения свеж приток на средства

Така коментира Иван Хиновски неприемането от депутатите на актуализираната Пътна карта за климатична неутралност, по която България можеше да очаква милиони евро

Експерт за съдбата на въглищните централи: Вече е късно, отрязахме единствения свеж приток на средства Снимка: архив

В последния ден на 50-ото народно събрание депутатите не приеха актуализираната Пътна карта за климатична неутралност, по която България  можеше да очаква над 500 милиона евро за рекултивация на терените на въглищните мини. Ще загубим ли милиарди по Плана за възстановяване и устойчивост заради неприети закони? Каква ще бъде съдбата на въглищните централи и работещите в тях?  

"Това, според мен, беше голяма грешка. Не само според мен, но и според всички специалисти в бранша, защото това беше единственият свеж приток на средства, при това грантови средства в комплекса "Мини Марица -изток". До 2038 година този комплекс и минното производство официално трябва да бъдат закрити. България трябва да инвестира 5 до 8 милиарда лева според проекта за закриване на въгледобива. Това не е прост процес. Някои хора смятат, че това означава спиране на копаенето на въглища. Но това не е краят", подчерта енергийният експерт Иван Хиновски пред NOVA. 

Той каза, че е можело да бъдат направени много неща и "Марица - изток" да работи дълго време. "През 2020 година бяхме разработили много амбициозна енергийна програма и тя получи изключително голяма приемливост от чуждите посолства, в България не ни беше обърнато внимание. Тя предвиждаше инвестиции в технологиите на "Марица - изток" срещу грантова помощ от ЕС. Имаше възможности, бяхме готови да направим една инвестиционна голяма конференция, специално за "Марица - изток". Имаше компании, които искаха да инвестират. Питайте тогавашното правителство защо не стана. Вече е късно за инвестиции", бе категоричен Хиновски, според когото до 2027 г. комплексът ще е фалирал.

Хиновски обясни, че има редица мерки, които са задължителни от гледна точка на опазване на околната среда. "Част от парите по ПВУ бяха предвидени за постепенна подготовка на дейностите по ликвидация. Това са грантови средства. Те осигуряваха работата на минимум хиляда души за 10 години", посочи той. 

По думите му не "може въглищните централи да не се затварят". Хиновски припомни, че Великобритания, която не е член на ЕС, тоест не е задължена да спазва изискванията в Съюза, е затворила последната си въглищна електроцентрала.

"Комплексът в този вид, с тези технологии - не може да работи. Ако направим анализ на фактите, ще видим, че процесите са много тревожни. Всяка година продажбите на ТЕЦ "Марица - изток" спадат спрямо предходната с между 14% и 15%. Само за тази година. Защото е скъпа продукцията, която произвеждат. Конкуренцията на ВЕИ-тата е огромна. Ръстът на продажбите на енергия от фотоволтаици е 65% за тази година. А спадът на продажбата на електроенергия от комплекса е 15%", заяви Хиновски. 

 

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори