Общият съд на ЕС съобщи днес, че отменя решението на Европейската комисия, с което бе отхвърлено искането на журналист от изданието "Ню Йорк таймс" за достъп до кратките текстови съобщения, разменени през 2021 г. и 2022 г. между председателя на комисията Урсула фон дер Лайен и ръководител на фармацевтичното дружество "Пфайзер" за доставка на над един милиард дози ваксина против ковид.
Изданието бе поискало ЕК да предостави достъп до всички текстови съобщения между Фон дер Лайен и Алберт Бурла, главен изпълнителен директор на дружеството, между 1 януари 2021 г. и 11 май 2022 г., а ЕК отхвърли това искане с обяснението, че не пази тези документи. Изданието настоя пред Съда на ЕС за отмяна на решението на ЕК, се отбелязва в съобщението на Европейския съд.
С решението си Общият съд уважава жалбата и отменя решението на ЕК, като припомня, че правилата за достъп до документи целят да се даде възможно най-широко действие на правото на обществен достъп до документите, държани от институциите. По принцип следва да бъде осигурен такъв достъп до всички документи на институциите, заключава Съдът.
Допълва се, че отговорите на ЕК по внесеното от изданието искане се основават или на хипотези, или на променяща се или неточна информация. Изданието е предоставило непротиворечиви доказателства, описващи осъществен обмен на текстови съобщения между председателя на комисията и Бурла, и така е оборено твърдението за несъществуване на исканите документи. При това положение ЕК не може просто да твърди, че не разполага с исканите документи, а трябва да представи достоверни обяснения, позволяващи на обществеността и на Общия съд да разберат защо тези документи не може да бъдат намерени. Комисията не е обяснила подробно какъв вид търсене е предприела, за да намери посочените документи, нито е уточнила местата, където е извършено търсенето, пише в съобщението на съда, предава БТА.
ЕК не е представила правдоподобно обяснение, за да докаже, че не разполага с исканите документи. Комисията не е изяснила в достатъчна степен дали поисканите текстови съобщения са били заличени и в такъв случай дали заличаването е било извършено доброволно или автоматично, или дали мобилният телефон на председателя на ЕК междувременно е бил заменен. Комисията не обяснява по правдоподобен начин защо е приела, че текстовите съобщения не съдържат съществена информация или данни, изискващи последващи действия, чието съхранение трябва да се осигури.
В съобщението се уточнява, че при подобно решение на Европейския съд засегнатата институция трябва да отстрани установената празнота в правото, възникнала с днешното решение. Това решение на Общия съд може да се обжалва пред Съда на ЕС само по правни въпроси в срок от два месеца и десет дни след съобщаването му.
Говорител на ЕК на пресконференция в отговор на въпрос, свързан с днешното решение на Съда на ЕС, съобщи, че Европейската комисия е проверила и не е открила съхранени важни съобщения, свързани с искането за достъп до информация на изданието "Ню Йорк таймс" във връзка с преките договорки между председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен и ръководителя на фармацевтичния производител "Пфайзер" за доставка на над един милиард дози ваксина против ковид на стойност няколко милиарда евро.
ЕК провери дали има регистрирани документи, засегнати от искането и не откри данни, каза говорителят. След това се уверихме дали такива документи може да съществуват, без да са регистрирани и също не открихме такива данни, добави той. Не казвам, че са били изтрити съобщения, посочи говорителят в отговор на въпрос.
Днешното съдебно решение не поставя под въпрос правилата на ЕК за регистрация на документи, а постановява, че комисията трябва да даде по-подробно обяснение при какви обстоятелства не регистрира документи, заяви говорителят. Той изрази надежда да не бъдат предприемани последващи стъпки от жалбоподателя.
Говорителят цитира правила, според които служителите на комисията не трябва да използват размяна на кратки съобщения за обсъждане на важна информация, а когато все пак това се наложи, следва да препращат тези съобщения към имейл, за да бъдат регистрирани в системата на ЕК за документооборот.
Съдът на ЕС днес казва, че това не е достатъчно добре обяснено и ще се съобразим с неговото изискване, каза говорителят. Той добави, че не се предвиждат промени в системата на ЕК за документооборота. Ще въведем по-подробни правила за прилагането на съществуващите изискванията, допълни той, но не уточни дали комисията ще обжалва постановлението на Европейския съд в законовия двумесечен срок.
Напиши коментар