Централното оперативно бюро на ДПС изключи Делян Пеевски и още седем души от най-близкия му кръг от движението, съобщи пресцентърът на ДПС-Доган снощи. Пеевски вече не е и председател на партията. Това се случва близо два месеца след като почетният председател Ахмед Доган поиска оставката на Пеевски.
Освен Пеевски от ДПС са изключени Халил Летифов, Искра Михайлова-Копарова, Йордан Цонев, Хамид Хамид, Станислав Анастасов, Радослав Ревански и Ертен Анисова. Те са освободени и от позициите, които заемат.
Централното оперативно бюро е освободило и председатели на областни структури в 10 областни града - Варна, Велико Търново, Добрич, Монтана, Пловдив, Хасково, Стара Загора, Сливен, Пазарджик и Търговище.
Малко преди това Пеевски предложи за български еврокомисар Искра Михайлова, която е от изключените.
Самият Пеевски излезе с писмена позиция и се усъмни в легитимността на решението за отстраняването му. Той заяви, че е видял, че е имало сбирка на отцепници от партията, които са изключени от парламентарната група. По думите му, решението за отстраняване на членове от партията е противоуставно и показва хора, които живеят в паралелния свят на приказките от сараите.
„Делян Пеевски и кръгът около него са изключени по волята на почетния председател на ДПС Ахмед Доган. Те са изключени още с искането на оставките им.“ Това каза Тимур Халилов, независим депутат, избран от листата на ДПС, пред bTV.
Според Халилов Пеевски не спазва устава на партията и няма право да говори за него - всичко е започнало тогава, когато Пеевски е решил, че ДПС няма устав и поискал да управлява партията еднолично.
На въпроса дали на вчерашното заседание е имало необходимия кворум за изключването на Делян Пеевски и кръга около него Тимур Халилов не даде конкретен отговор, а каза, че въпросът не е в кворума, а в устава на ДПС – той дава правото на почетния председател и на самото Централното бюро на партията да изключва хора от партията.
„Ако някой смята, че заради лични качества е постигнал нещо, а не защото е в ДПС, той трябва да излезе и да докаже своите качества на терен. Това беше възможно с поисканите оставки от Ахмед Доган, които така и не се подадоха“, коментира още Халилов.
Засега той не може да предвиди, какво ще стане на изборите на 27 октомври, но за момента има едно ясно решение: „Пеевски е изключен от партията, заедно с верните около него хора“.
Относно отстраняването на няколкото областни управители Тимур Халилов посочи, че те са избрали други ценности, различни от тези на ДПС, и затова са изключени, но иначе актива в тези области все още е верен на партията. „Път към помирение няма да има“, категоричен е Халилов и посочи, че Ахмед Доган е казал, че „връщане назад няма“.
Кризата в ДПС вкарва качествено нова криза в българския политически живот и преди изборите тя се задълбочава, смята журналистът Мехмед Юмер. И допълва: "Битката или кризата в ДПС е толкова дълбока, че крилото на Ахмед Доган трябва да демонстрира жизнени функции. Тоест виждате как Пеевски по всякакви възможни поводи взима думата и в медиите. Другото крило иска да е в медиите в този ред на мисли", посочи Юмер пред NOVA.
Той смята, че за легитимността на вчерашното решение трябва да се произнесе съдът. „Аз не съм специалист по устави, така че моето мнение е, че Делян Пеевски и Джевдет Чакъров бяха овластени от председателя Ахмед Доган на Националната конференция. Тоест по всички белези трябва да кажем, че това може да стане само на подобна конференция“, смята Юмер.
"Като съобщение за проведено заседание на Централното оперативно бюро, това съобщение покрива всички атрибути за фейк новина. Категорично няма кворум, което значи, че във вторник в Летния сарай е имало не заседание на този партиен орган, а сбирка, седянка, както искате го наречете, с участие на по-малко от половината бюро и изключените депутати, разбира се, начало с Доган", коментира журналистът Илхан Андай. Той беше категоричен, че отстраняването на Пеевски от ДПС не може да стане с решение на ЦОБ.
"Актуалното състояние на ДПС в съда към вчерашна дата и актуалното състояние, с което ДПС ще се яви на изборите - е с двама председатели Делян Пеевски и Джевдет Чакъров. Ахмед Доган не фигурира никъде. Ахмед Доган не фигурира от 11 години никъде в това актуално състояние", обясни Андай.
Решението за изключването на Пеевски заедно с други депутати е легитимно, смята пък евродепутатът и заместник-председател на ДПС Илхан Кючюк. "Не само освободихме хора от ръководни длъжности, но и ги изключихме", уточни той, като нарече случилото се "два закономерни акта".
Пред БНР Кючюк заяви, че това е "закономерен ход, когато едно лице се опита да блокира решенията на колективните органи на партията".
Според него "почетният председател и общностен лидер Ахмед Доган" е използвал личния си авторитет, когато неотдавна публично призова "Делян Пеевски и групата около него да проявят морал".
"Неговата цел (на Пеевски) е била да уязви ДПС, да го направи слабо и да контролира марката "ДПС". Той ще използва всички бухалки - и медийни, и политически, и репресивни, но няма да успее с тях", прогнозира Кючюк.
"Той не може да разбере едно нещо – че тази партия е създадена в името на името."
В предаването "Преди всички" Илхан Кючюк запита защо до момента съпредседателят на ДПС Делян Пеевски не е споделял отговорността си с другия съпредседател – Джевдет Чакъров, и даде пример с подписване на празни листове от депутати от разпадналата се група на ДПС.
Евродепутатът смята и че номинацията на Искра Михайлова за еврокомисар е лично предложение на Пеевски, няма колективно решение: "Не ги е питал, убеден съм. Това не е номинация на ДПС. Това е номинация на Делян Пеевски. ДПС няма да има номинация."
Напиши коментар