Документален филм за японска професорка с русенски корени бе показан пред многобройна публика в хотел "Рига"

Филмът разказва за науката Аквафотомика, създадена от световноизвестния учен проф. Румяна Ценкова

Документален филм за японска професорка с русенски корени бе показан пред многобройна публика в хотел "Рига" Снимка briag.bg
Проф. Румяна Ценкова

На 8 октомври, вторник,  десетки русенци притаиха дъх, за да надникнат в дълбоката чудодейна тайна на две вечни стихии - ВОДАТА и СВЕТЛИНАТА. В зала 1 на хотелски комплекс „Рига“ бе прожектиран документалният филм „Бледосиня точка“ в присъствието на неговия вдъхновител и основен участник проф. Румяна Ценкова. Режисьор, оператор и продуцент на филма е Коджи Нишиджима. Филмът разказва за доказаните от българския учен Румяна Ценкова, професор в Университета в град Кобе, Япония,способности на водата да абсорбира информацията и всички въздействия върху нея. Румяна Ценкова е русенка, завършила е Русенския университет и преди повече от 30 години заминава на специализация в Япония, където по-късно се установява със семейството си, като през цялото време усилено се занимава с наука.

Преди 20 години, в университета Кobe Япония, тя създава специалността Аквафотомика като научно технологична и образователна платформа.  За нейната изследователска работа върху свойствата на водата разказва филмът „Бледосиня точка“. Неотдавна проф. Румяна Ценкова получи престижната награда на Американската организация по близка инфрачервена спектроскопия за своите постижения в разгадаването на взаимодействието на водата със светлината.

"Водата е жива,  тя не е  просто една молекула, а мрежа от молекули във връзки, които са в динамична промяна дори  при минимално влияние. А чрез светлината може да се измери всяка настъпила промяна във водата, включително и като съставна част на клетката. "Синя точка" е земята, погледната от космоса. 70 % от нашето тяло и 70% от състава на земното кълбо е вода. Аквафотомиката е широко приложима – в медицината, селското стопанство, строителството“, разказва  българската учена. –  Чрез нея може да се  измерват всички компоненти на човешкото тяло – кръв, урина, както и да се  отчитат различните възпаления. Това знание може да установява кои почви и води са подходящи за дадени растения, какви води могат да се използват за производство на цимент и т.н. С тази цел в  лабораторията в университета в Кобе, създадена от проф. Ценкова,  има специална апаратура, с която се правят акваграми.  

Прожекцията на филма и възможността на русенци да се срещнат с проф. Румяна Ценкова  бе осъществена по личната инициатива и със съдействието на директора на болници МЕДИКА г-жа Алисе Муртезова.   По време на срещата бе оповестено, че русенската болница и лабораторията на проф. Румяна Ценкова планират да започнат работа по съвместен проект, насочен към подобряване и превенция на човешкото здраве. Ръководството на болници „Медика се ангажира целият 90-минутен филм да достигне до повече русенци, които да се запознаят със своята именита съгражданка и нейния уникален принос за изследване свойствата на водата и светлината.

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори