Днес е Димитровден - кои празнуват и какви обичаи се спазват?

Празникът се смята за началото на зимата и в много селища се организират съборипреходен период между есента и зимата

Днес е Димитровден -  кои празнуват и какви обичаи се спазват?

На днешния ден, 26 октомври православните християни празнуват Димитровден. На този ден църквата почита Свети Димитър Солунски Чудотворец, един от най-почитаните светци както в православната, така и в католическата вяра.

Свети Димитър е роден през 3 век в Солун, тогава част от Римската империя. Той е бил благочестив християнин,  син на военен управител. След смъртта на баща си  става управител на Солун и открито проповядва християнството. Поради това той е хвърлен в тъмница и по-късно убит от император Максимиан Херкулий. Според някои вярвания и предания, св. Димитър е брат на архангел Михаил Душевадника и покровител на отвъдния свят. Затова и около Димитровден е Голяма Задушница, Архангеловата.

Традиционно се смята, че Свети Димитър е покровител на зимата, студа и снега. Смята се също, че той защитава слабите и невинните от злото и помага на бедните. Ето защо Димитровден често се свързва с началото на зимния сезон и се смята за преходен период между есента и зимата.

На Димитровден много хора следват утвърдени от векове  традиции:

Извършва се обичаят „полазване“ – ако на този ден в къщата влезе първо момче, през годината ще се раждат повече мъжки животни. Ако посетителят е добър, сръчен, имотен човек, годината ще е здрава, богата и успешна.  Едно от поверията гласи, че ако луната е пълна на Димитровден, то и годината ще е пълна, плодородна, ще има берекет и добра реколта.
В някои райони в по-стари времена овчарите хвърляли в кошарите гегите си.по една тояга. Ако на следващата сутрин намерят легнала овца върху тоягата, се считало за знак, че зимата ще е дълга и студена. По стар обичай на този ден жените не се занимават с домакинска работа, не се шие и плете, за да не се предизвика лош късмет. Приготвя се празнична и обилна трапеза, на която трябва да има ястия с месо, овнешко или птиче (кокошка за жените, петел за мъжете), домашна питка, печени ябълки и тиква, варена царевица. На Димитровден празнуват и дюлгерите, всички строители. След този ден идва времето на сватбите и празниците.

На този ден семействата  се събират  около празничната  трапезата, за която обикновено се приготвят ястия като печено свинско, гювеч, курбан и питки или погачи.

В много градове и села се провеждат панаири и събори в чест на Димитровден. Тези събития включват музика, танци. Търговците предлагат за продажба традиционни храни и стоки.

Вярващите посещават църкви или манастири, свързани със Свети Димитър, за да се помолят или да запалят свещи.

Като цяло Димитровден е значим празник в българския християнски календар, отбелязващ края на земеделския сезон и началото на зимните месеци. Той се счита за празник на строителите, които са завършили летния сезон и се прибират за зимата по къщите си.

Кои имена празнуват?

Хората с имена Димитър, Димитрина, Димо, Митко, Митра, Митка, Димана, Димитричка, Димка, Мита, Митра, Митра, Диман и Димана празнуват своя имен ден на Димитровден. Обичаят гласи, че на имен ден може да отидете дори и без да сте поканени. За подарък можете да занесете бели цветя, които символизират блага зима.

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори