Д-р Кристиян Иванов е утвърден специалист в областта на кардиологията с дългогодишен опит. Завършва Медицинския университет във Варна през 1991 г., след което започва кариерата си във Военномедицинската академия в София. Специализира „Вътрешни болести“ в Белгия, а през 1994 г. се присъединява към екипа на русенската Окръжна болница в кардиологичното отделение.
През 2007 г., с откриването на Кардиологичната болница „Медика Кор“ в Русе, д-р Иванов поема ролята на инвазивен кардиолог, като през 2010 г. успешно защитава специалността. Днес той продължава да работи в специализираната кардиологична болница, утвърждавайки се като водещ специалист в сферата.
Освен професионалната си медицинска дейност, д-р Иванов е активен и в обществената сфера. Той е общински съветник в ОбС - Русе от ПП ГЕРБ, като участва в работата на Комисията по здравеопазване и социална политика и в Комисията по етика. На предстоящите парламентарни избори на 27 октомври е кандидат за народен представител от ПП ГЕРБ - СДС, заемайки трето място в листата на коалицията в Русе.
***
В каре:
Инвазивната кардиология е медицинска област, която се фокусира върху диагностицирането и лечението на сърдечносъдови заболявания чрез минимално инвазивни процедури. Тези процедури, като коронарна ангиография и ангиопластика, се извършват чрез въвеждане на катетър през артерия, обикновено в ръката или крака, за да се достигне до сърцето. Това позволява на лекарите да оглеждат артериите и сърдечните структури, да отстраняват блокажи или да поставят стентове, без да е необходима открита хирургия. Инвазивната кардиология играе ключова роля в бързата диагностика и лечението на сърдечни инфаркти и други спешни състояния.
***
Въпреки натоварената си професионална програма и активното си участие в текущата политическа кампания, д-р Кристиян Иванов намира време да се срещне с мен, за да поговорим по важни здравни въпроси, които засягат общественото здраве. С дългогодишен опит в кардиологията и безкрайна отдаденост на пациентите си, той споделя своята мотивация, ценности и иновативни подходи в лечението на сърдечно-съдовите заболявания. Разказва ми за значението на инвазивната кардиология, за нейната роля в съвременната медицина и за бъдещите предизвикателства пред кардиолозите.
Започваме нашия разговор с кратка препратка към началото на неговия професионален път.
- Д-р Кристиян Иванов, какво Ви насочи към кардиологията и по-специално към инвазивната кардиология?
Когато започнах работа като лекар във Военномедицинска академия в София, попаднах в интензивното отделение на болницата, където случаите бяха предимно кардиологични. Така започнах да се сблъсквам най-вече с кардиологични пациенти и тази специалност ми хареса. За тези времена, в началото на 90-те години на миналия век, когато нямаше големи възможности, аз попаднах на добро място, с много добри ментори, и това ме насочи към специализацията ми по кардиология. Може да се каже, че от 1991 година работя в кардиологично отделение, с изключение на една година, през която практикувах в Спешна помощ, където 60 процента от случаите бяха също кардиологични.
Сърдечните болести днес са социално значимо заболяване, което е номер едно в света. Като млад лекар съм бил натоварен с ретроспективни проучвания за заболеваемостта от миокардни инфаркти, от сърдечна недостатъчност и забелязах, че през годините тя почти не е намаляла, а е една и съща през последните 40 – 50 години. Разликата е, че днес лечението на тези заболявания е много подобрено и е снижена многократно смъртността.
В последните години кардиологията се разви неимоверно много. Това винаги е бил и стремежът ни в „Медиа Кор“, да развиваме не само лечението на сърдечно-съдовите заболявания, но и тези на мозъка, да работим върху предотвратяването и лечението на инсултите. В последните две години в специализираната клиника вече има активна намеса в този процес. При получен инсулт, ако навреме бъде потърсена лекарска помощ, още в първите няколко часа от началото на инсулта, при нас се извършва т.нар. инвазивна манипулация за отстраняване на тромба и спасяване на мозъка.
- Какви ценности Ви водят в професионалната Ви работа и как те влияят на решенията, които вземате за своите пациенти?
Моята специалност е свързана с много тежки заболявания, при които има известна смъртност. Всъщност ние сме на нивото на световната смъртност – около 3–4% от инфарктите имат летален изход. И това е така, защото някои от тях са тежки, повторни. Когато започвах кариерата си в кардиологията през 1991-1992 година, смъртността в миокардния инфаркт беше почти 30 процента. След това се въведе така нареченото тромболитично лечение - през вената се вкарва специално лекарство, което разбива тромба - което намали смъртността до около 15,5 – 16,5 процента. След въвеждането на инвазивната кардиология в България от края на 2007 година, смъртността падна на 3,5 – 4 процента. Намаляването на смъртността и запазването на човешкия живот е много голям стимул за един лекар и за развитието му. Тези ценности ме ръководят в професионалната ми практика.
- Какво Ви мотивира да продължите да се развивате в професията и да се справяте с високите нива на стрес в кардиологията?
За да се развива един лекар, трябва непрекъснато да придобива нови знания в неговата област на експертиза, т.е. да се стреми към все по-високи нива на специализация. Това е основният двигател, освен излекуването на пациента. Кариерното израстване на лекаря е свързано с непрекъснато усвояване нови знания. На всеки 4-5 години той трябва да придобива нова квалификация. Остане ли на едно ниво дълго време, той се деквалифицира. Този мотив не е само мой. Още когато с колегите ми започвахме да развиваме „Медика Кор“, казахме, че на всеки три години трябва да въвеждаме нов метод, да включваме нова апаратура. Например в специализираната клиника вече има вътресъдов ултразвук, вече има лазер, който разбива калция. От две години правим много добра сърдечна диагностика с магнитен резонанс.
- Какво е значението на специализираната клиника „Медика Кор“ за развитието на кардиологията в Русе? Как се промени работата Ви с откриването на тази болница?
Аз бях един от първите радетели за нейното откриване. Инвазивната кардиология вече си беше проправила път в Европа, когато с проф. Панайотов коментирахме, че този метод има огромно бъдеще. Така и се оказа. Благодарения на мениджърските способности на проф. Панайотов, както и на усилията на други лекари, които имаха щастието да започнат да се обучават в тази специалност, изградихме новата болница, а този метод се оказа изключително успешен и полезен.
- Какъв е балансът между личния Ви живот и професионалната ангажираност в една такава взискателна специалност?
Много трудно се балансира. В първите години, докато се развиваше този проект, сме работили по 13-14 часа на ден, а личният живот мина на съвсем заден план. Може би това е и една от причините към тази професия да се насочват предимно мъже. Освен факта, че личният живот остава на втори план, тук се изисква и стабилна психика. Един лекар трябва да бъде по-обран емоционално, това му помага да действа по-добре в решителни моменти. Има лекари, които не могат да понесат стреса в нашата специалност и остават да практикуват в консервативната кардиология. При тежки случай в инвазивната кардиология, едно решение трябва да се вземе в рамките на половин до една минута. Това е времевият отрязък, в който да се реши как да се действа. Решението трябва да бъде мигновено – как да се продължи, по какъв начин. Тази професия ни учи да бъдем точни и категорични.
- Каква роля играе екипната работа в инвазивната кардиология и как се справяте със стресови ситуации заедно с колегите си?
В тази специалност екипността е най-важното нещо, защото сам лекар не може да се справи. Той има помощници – сестри, други специалисти, които следят монитори и апаратура. При нас има седем монитора, които отчитат показателите на пациента, един човек не може да следи всичките. Трябва да има много добър екип от подготвени и сигурни специалисти, на които може да се има доверие. Част от нещата, които трябва да бъдат следени по време на процедурата, се извършват от сестрите. Опитните хора от екипа веднага насочват вниманието на лекаря, че нещо става и това му помага да взема правилни решения. Екипността, бързината на действието и това, че се разбираме буквално без думи, понякога само с един поглед, са водещите фактори в нашата работа. Това съкращава времето за процедурата почти двойно, което е най-важното условие за успеха на интервенцията. Минимум 3-4-ма експертни специалисти участват в една манипулация.
- Какви са последните иновации в инвазивната кардиология и как ги прилагате в ежедневната си работа?
От почти една година в „Медика Кор“ има кардио хирургия. Това е специалност, в която се поставят байпаси, сменят се сърдечни клапи, извършват се и други процедури. Доскоро хората търсеха тези практики в други градове. Вече са на разположение и в Русе. Другата иновация, която се въведе в клиниката в последния месец и половина, е поставянето на изкуствени клапи по така наречения безкръвен метод. По този начин се коригират сърдечни пороци, особено при възрастни пациенти, при които се трупа калций по клапите и те се стесняват. Има пациенти, които са подходящи за този вид поставяне на клапа и такива, при които оперативното поставяне е по-удачно.
- Във Вашата практика, кои са най-големите здравословни предизвикателства, с които се сблъскват пациентите в Русе?
Най-голямото предизвикателство е миокардният инфаркт, следван от исхемичната болест на сърцето, ритъмните нарушения и сърдечната недостатъчност. Целта е да се удължи максимално животът на пациента, да се облекчи страданието и да се подобри качеството на живот.
- Как се промениха възгледите Ви за живота и здравето след години опит в лечението на критично болни пациенти?
В началото на кариерата ми много хора търсеха просто облекчение на страданията си и бяха приели диагнозата „нелечимо заболяване“ с примирение. С появата на новите практики и методи, много хора разбраха, че ако потърсят навреме лекарска помощ, животът им може да бъде значително удължен, при това качествено. По тази причина голяма част от пациентите се образоваха здравно и вече много по-често търсят лекарска помощ още при първите симптоми на дадено заболяване. В такива случаи и ние, лекарите, можем да постигнем почти 100-процентово излекуване. Здравната култура мина на по-високо ниво. Моята професионална, а и житейска философия се промениха по подобен начин. Ако преди години казвахме за определени пациенти, че не можем да им помогнем, сега вече сме много активни в търсене на лечение благодарение на възможностите, които дават новите методи.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!
Напиши коментар