Бяла е в топ три на общините в България по брой деца, настанени и пребивавали в приемни семейства към октомври 2020 г. За това съобщават от Института за пазарна икономика, сравнявайки данните спрямо броя на населението.
В края на 2020 г. приключи изпълнението на схема „Приеми ме“ по ОП „Развитие на човешките ресурси“. Основната цел на проекта е създаване и реализиране на устойчив модел за развитие на грижа за деца в семейна среда. "Приемната грижа" е форма на алтернативна грижа, която дава възможност на много деца в риск да бъдат отглеждани и възпитавани в семейство. Приемната грижа е полезна и за развитието на дете, чиито биологични родители са в затруднение.
Реализацията на проект „Приеми ме 2015“ е в три общини на територията на област Русе – Русе, Бяла и Ценово, а преди месец към проекта се присъедини и община Ветово. Администратор и началник екип от Русе ръководят проекта. В областния град функционира главен счетоводител, а в изнесените работни места – оперативни счетоводители. Сформираният областен екип по приемна грижа (ОЕПГ) е от 5 души, които обслужват приемните семейства от Русе, Бяла, Борово, Ценово и Ветово.
За 2020 г. социалните работници от изнесеното работно място в Бяла работят с 20 утвърдени приемни семейства в общината, с 6 в община Борово, и в Ценово - с 2. С екипа по приемна грижа и приемните семейства периодично се провеждат обучения и супервизии от Сдружение „Център Динамика“.
За 2020 г. през приемните семейства на територията на трите общини са преминали 41 деца. От тях 11 деца са изведени и намират любов и топлина в семействата на своите осиновители, а 4 са реинтегрирани в биологичното семейство.
Община Бяла продължава дейността си по проект “Приеми ме 2015” и през 2021 г. Създадена е организация за ефективното управление и успешно реализиране на проекта на общинско ниво, чрез планиране, организиране, координиране и отчитане пред Агенция за социално подпомагане.
В края на февруари 2021 г. настанените в приемни семейства деца на територията на ДСП – Бяла са 24, като 21 от тях са здрави, а 3 с увреждане. Една трета част от децата са дългосрочно настанени: 4 деца са в професионални приемни семейства над 2 години, 2 деца – над 3 г., 1 дете – над 4 г., а едно – над 5 години. В зависимост от възрастта децата посещават учебни институции - детска градина или училище. През настоящата учебна година има един абитуриент.
Изборът на приемно семейство за всеки конкретен случай на дете/деца в риск, се извършва на мултидисциплинарна екипна среща на ОЕПГ и ОЗД, а понякога и ЦОП /център за обществена подкрепа/, на която се преценява в кое семейство детето ще се чувства най-добре. Приемните семейства съответно имат възрастов профил, за който са обучени да полагат най- добрата възможна грижа.
Социалната услуга „приемна грижа” позволява на деца без родители да растат в семейна среда, да получат емоционална обич и спокойствие, както и възможност за развитие на собствена увереност и самочувствие. Успехът на приемната грижа е ключов елемент от реформата на процеса на деинституционализацията на децата.
Напиши коментар