Бизнесът ще решава дали да излезе на протест заради високите цени на тока

"Ние сме в топ 3 на най-скъпия ток, трябва да има механизъм за компенсация на бизнеса", смята председателят на АИКБ Васил Велев

Бизнесът ще решава дали да излезе на протест заради високите цени на тока Снимка: архив

Бизнесът решава до края на деня дали ще излезе на протест. „Ние направихме срещи с почти всички парламентарни групи и всъщност имаме подкрепата на 193-ма народни представители. Но това още не е реализирано, а и когато тръгне да се организира такъв масов национален протест, много трудно се спира след това и не може да го спре един човек или една организация.“ Това коментира пред bTV председателят на работодателската организация Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев.

По думите му в следващите часове работодатели и синдикати ще излязат с общо становище дали ще има протест на 15 януари заради високите цени на електроенергията.

Председателят на АИКБ отбеляза, че не става дума за помощи, а за връщане на надвзетото. Бизнесът настоява за програма за компенсиране, тъй като предприятията плащат електроенергията по цени от 180 лв. нагоре за MWh при средна цена за битовите потребители от 138 лева.

"Периодично изпадаме в прединфарктни състояния, когато цената на електроенергията ескалира - защото е застудяло, защото е спрял вятърът или са се повишили цените в Украйна. Нашите колеги конкуренти имат дългосрочни договори. А ние се борим за праг от 180! Битът е с 30% под този праг цена! Ние сме в топ 3 на най-скъпия ток! Заради такива кризисни ситуации трябва да стартира механизъм за компенсация от свръхвисоките цени, като този механизъм за подкрепа на бизнеса няма да има връзка с бюджета", подчерта Велев.

За връзката между съставянето на редовен кабинет и как това ще се отрази върху бизнеса той изтъкна, че би следвало приоритети на управлението да бъдат членството ни в еврозоната и в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).  

„Ние очакваме да се обърне по-голямо внимание на бизнес климата, административната реформа, която да доведе до намаляване на административните тежести, очакваме да се подобри образованието, в здравната сфера да се променят нещата, като се наблегне на превенция и пенсионната система да се поправи, да се санира“, посочи Велев. Според него е важно да има устойчиво управление.

„Последните четири години много системи, които трябваше да се реформират, всъщност се доразвалиха и държавата не функционира оптимално, което прогонва и бизнеса. Виждате, инвестициите спадат, те са на исторически минимум. Като конкурентнспособност страната ни отстъпи, като икономическа свобода отстъпи, а усещането за корупция се увеличи“, смята председателят на АИКБ.

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори