България е поискала да оттегли молбата си до ЕК за плащане на втория транш по ПВУ

След преработване на искането за плащане управляващите ще се опитат да спасят парите по втория транш

България е поискала да оттегли молбата си до ЕК за плащане на втория транш по ПВУ Снимка: pixabay.com

България е поискала да оттегли молбата си до Европейската комисия (ЕК) за плащане на втория транш по Националния план за възстановяване и устойчивост, съобщи БНР. 

Искането е отправено след съгласуване с Комисията. Вчера вицепремиерът Томислав Дончев заяви, че правителството ще изтегли подаденото през октомври 2023 г. искане за второ плащане за 653 млн. евро, ще го преработи и ще го подаде отново. По този начин управляващите ще се опитат да спасят парите по втория транш, които преди месеци изглеждаха загубени.

От Комисията потвърдиха, че на 16 април България е подала молба за преразглеждане на националния план. София иска също да добави в плана глава за механизма REPowerEU. Предложението за REPowerEU съдържа три нови реформи и четири инвестиции, като от инвестициите има три нови и една увеличена.

Предложените реформи имат за цел да засилят рамката за управление за енергийната бедност и да подготвят либерализирането на пазара на дребно, да направят по-прозрачни процедурите за свързаност за нови възобновяеми енергийни източници и капацитета за съхраняване, да подобрят функционирането на пазара на балансиращата енергия, да улеснят разгръщането на мерките в отговор на търсенето. 

Предложението включва инвестиции в сфери като развитие на информационна система за идентифициране на енергийно бедни и уязвими домакинства, насърчаване на използването на възобновяема енергия и електромобили в социалните услуги, осигуряване на допълнително пространство за съхраняване на електроенергия чрез увеличаване на сега съществуващата инвестиция по механизма RESTORE.

България предлага също така да отмени или измени няколко мерки в плана си, като същевременно не се отказва да запази предназначените за нея пари по механизма за възстановяване и устойчивост. 

Комисията ще продължи да работи с българските власти върху преразглеждането на националния план и ще оцени дали след промените той продължава да изпълнява критериите на механизма

Планът за възстановяване и устойчивост на България включва редица инвестиции и реформи, припомнят от Комисията. Той е финансиран с безвъзмездни средства в размер на 5,69 милиарда евро. 

Относно преговорната позиция на правителството на България с ЕК, вицепремиерът Томислав Дончев вчера  уточни, че разговорите са концентрирани в сектор "Енергетика", защото процесът в сектор "Върховенство на закона" е на етап, в който предстои приемането на законодателните текстове от Народното събрание.  

В преговорите си с ЕК от правителството настояват за отпадане на този етап на ангажимента за либерализация на пазара на дребно на електроенергия за битовите потребители и той да бъде въведен на по-късен етап, когато има адекватни механизми за защита на българските потребители, каза Дончев

Правителството твърди още, че България е изпълнила изискването за свързаност с Пътната карта за климатична неутралност и няма нужда от други действия на МС и на НС. 

Правителството настоява и за отпадане на задължението за забраната на производството на електроенергия от въглища от 2038 година и запазване само на ангажимента за общо годишно ограничаване на въглеродните емисии.

От правителството предлагат и алтернативна реформа в корпоративното управление на Българския енергиен холдинг (БЕХ), стъпвайки на изготвен от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) доклад. Предложението цели избягване на кръстосаното субсидиране и е алтернативно на отделянето на собствеността на "Булгартрансгаз" и "ЕСО" от корпративната структура на БЕХ. 

На база на тези промени, вчера беше съобщено, че България иска изменение на НПВУ и тези промени предполагат ново искане за второ плащане, обяви вицепремиерът. Той изрази оптимизъм, че повторното заявяване ще бъде удовлетворено и България ще получи средствата по него в ранната есен на тази година.

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори