БАБХ: Лабораторията в Монпелие потвърди наличието на чума по овцете във Велинград

Очаква се Европейската комисия да изпрати екип от експерти, които да проверят този случай на чума по ДПЖ у нас

БАБХ: Лабораторията в Монпелие потвърди наличието на чума по овцете във Велинград Снимка: БАБХ

Европейската референтна лаборатория в Монпелие, Франция, потвърди положителните проби за чума по дребните преживни животни (ЧДПЖ), взети от пет взаимосвързани животновъдни обекта във Велинград, съобщиха от БАБХ и показаха протокола от френската лаборатория.

Вирусът в стадата от Велинград е същият като този в Гърция и Румъния. Според резултатите от Монпелие става дума за див вирус, каза на брифинг зам.-министърът на земеделието доц. Деян Стратев.

В рамките на пресконференцията трима от ветеринарните лекари, преглеждали стадото, представиха подробна хронология на събитията, снимки и видеоклипове, свързани с установяването на заболяването, като потвърдиха, че е имало симптоми на чума по животните.

"Организмът изгражда антитела, но вирусът се запазва в лимфните възли и периодично, особено при стресови състояния се отделя в околната среда", посочи доц. Деян Ставрев и допълни, че не става въпрос за ваксинирани животни, а за инфектирани.

Главният ветеринарен санитарен инспектор доц. д-р Илиян Костов  изясни статута на гръцката лаборатория, извършила изследването на пробите на стопаните. „Въпросната лаборатория в Солун не е официална и акредитирана да извършва изследвания за PPR“, се казва в официално писмо от гръцките ветеринарни власти. 

Властите заявиха още, че няма да се пристъпва към евтаназиране на животните. 

„В сряда очакваме ЕК да изпрати екип от експерти, които да проверят този случай на чума при нас, който събуди широк обществен интерес. ЕК наложи първия кръг от санкции, т.е. забрана за движение на животни за област Пазарджик. След като излезе със своето заключение, ще видим какви допълнителни мерки ще бъдат предприети към държавата. По тази причина е назначена цялостна вътрешна проверка на дейността на дирекцията в Пазарджик. През това време, колегите временно да отстранени от работа”, заяви изпълнителният директор на БАБХ д-р Светослав Патарински.

Той представи мерките, предприети за ограничаване на разпространението на заболяването и разсея манипулативна информация относно специализиран бюджет. „Схемата за държавна помощ за унищожаване на мъртви животни се изпълнява по указания, одобрени от Европейската комисия (ЕК), и финансирана от Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ). Тя компенсира разходите за събиране, транспортиране и обезвреждане на животински трупове в лицензирани обекти и е насочена към животновъди, малки и средни предприятия, в съответствие с Регламент (ЕС) № 2022/2472“ – допълни д-р Патарински.

Схемата обхваща само вече умрели животни и не се прилага при евтаназия, свързана с епизоотични мерки, какъвто е случаят с Чума по дребните преживни животни (ЧДПЖ). Системата за унищожаване на мъртви животни се прилага съгласно Закона за ветеринарномедицинската дейност (ЗВД) и Регламент (ЕО) № 1069/2009, които изискват своевременно транспортиране и обезвреждане с цел защита на здравето на животните и хората. В случая с ЧДПЖ във Велинград схемата за държавна помощ не е приложима.

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори