"Активни потребители": Сайтовете за китайски стоки са сред най-големите доставчици на риск в Европа

ЕС планира да въведе мита за всички стоки от китайските сайтове за търговия онлайн

"Активни потребители": Сайтовете за китайски стоки са сред най-големите доставчици на риск в Европа Снимка: кадър bTV

Сайтовете за пазаруване с китайски стоки у нас ще стават още по-популярни. "2 милиарда и 300 милиона пратки са доставени миналата година в Европа. Това са горе-долу по пет пратки средно на човек. Като се има предвид, че не всеки пазарува онлайн, това означава, че до тези, които пазаруват, вероятно стигат до 10 пратки на година“, коментира пред bTV Богомил Николов, изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Той уточни, че това са данни за 2023 година и че през последните 12 месеца може да има още по-висок ръст.

Най-много се пазаруват дрехи, стоки за дома, електрически уреди, детски играчки, посочи експертът, като подчерта, че при последните две категории рисковете са най-големи. "Всеизвестно е, че ЕС има най-строгите изисквания и критерии за качество и безопасност, особено когато става въпрос за детски играчки и електроуреди“, коментира Николов.

„Сега тези сайтове са едни от източниците на риск – едни от най-големите доставчици на риск в Европа. Пратките, които са на стойност под 150 евро, не се обмитяват – минават по една лека процедура пред митниците, проверките за безопасност и качество са занижени. Проверки вероятно се правят на случаен принцип, но на много малка извадка“, обясни Богомил Николов.

Преди дни стана ясно, че Европейският съюз планира да въведе мита за всички стоки от китайските сайтове за електронна търговия, сред тях и най-популярните за търговия на дребно. Това твърди "Файненшъл таймс", като се позовава на свои източници.

„Предложението на комисията, въпреки че още не е официализирано, е да се обмитяват и тези пратки на стойност под 150 евро. Това не е пряко насочено срещу най-популярните сайтове за търговия, а срещу стоките с ниска стойност. Това е пробив в сигурността – така минават стоките второ и трето качество, тези, които не са безопасни. А са и източник на нелоялна търговия – често не плащат и мита, и ДДС. Това е и обяснението за ниските цени – освен ниското качество“, коментира още той.

„Митническите налози няма да се променят, просто те ще се предлагат и върху малките пратки. Една рокля може да се оцвети както с багрило, разрешено в Европа, така и с такова, което не е разрешено. Това може да направи съответната рокля по-опасна и да се чудите после защо имате обриви“, поясни експертът.

Той изрази съжаление, че в България няма ясни статистики колко хора са пострадали от китайските стоки, които са закупили и припомни случай със запалила се тротинетка в гаража. "Едно такова устройство може да запали цялата сграда", посочи Богомил Николов.

"Европейското законодателство изсиква гаранции, а не просто да хвърляте боб дали ще ви се уважат правата, или не и дали търговецът ще има добра воля, или не. Някои хора ще си искат ниските цени, други ще осъзнават, че това е правилно. Това е справедливо и води до безопасност", обясни още той.

 

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори