Още от векове чаят заема специално място в сърцето на английската култура, превръщайки се в ритуал, който съчетава удоволствие, изисканост и социални контакти. Как обаче една обикновена напитка се е трансформирала в символ на лукс и класа, който днес наричаме чаено парти? Историята започва със скромния чай, внесен от далечния изток, и завършва със създаването на ритуализираната следобедна закуска, която обединява хората около изтънченото усещане за естетика и компания.
Нека проследим корените на тази традиция, за да разберем защо чаеното парти заслужава нашето внимание и как то се е утвърдило като неразделна част от английския живот – ритуал, който е много повече от чашка чай.
Англия, 1660 година
Чаят, една екзотична китайска напитка, е въведен в английското общество и бързо става любима не само на изтънчените аристократи. Петдесет години по-късно Великобритания се превръща в най-големия консуматор на чай в света.
Англия, 1800 година
Основните хранения за деня са сутрешната закуска и вечерята. Обядът се възприема като леко, междинно хранене предимно от плодове и сандвичи. Вечерята се сервира късно вечер, при това часовете за поднасянето й се изтеглят все по-назад. Времето между нея и лекия обяд постепенно се удължава и с това гладът в следобедните часове става все по-натрапчив и осезателен.
Откритието на една дукеса
През 1840 година дукесата на Бедфорд Анна Ръсел е на посещение при своя приятел – петия дук на Рутланд, в замъка Белвоир, и като всяка активна жена, Анна не обича дългите следобедни часове без никакво освежаване. Тя установява, че сервирането на чай към 16 часа, заедно с леки сандвичи и сладкиши, създава перфектния баланс и поставя началото на ежедневна следобедна закуска, наречена от нея „следобеден чай“ (afternoon tea). Той става толкова важна част от ежедневието на дукесата, че тя започва да кани и своите приятелки.
Времето за чай (tea time) или чаеното парти (tea party) много бързо се превръща във всеобща английска традиция и получава широко разпространение сред средната и висшата класа на английското общество. Днес за него се казва, че то е форма на официално и ритуализирано следобедно ястие в компания. Представлява също традиция на аристократичните семейства от викторианска и едуардианска Англия. То е особено популярно в Америка в периода от 1870 до 1900 година, във Франция, Германия и Имперска Русия.
„Любовта и скандалите са най-добрият подсладител на чая“.
Това изказване на Хенри Фийлдинг, автор от 18-ти век, до голяма степен ни разкрива същината на чаеното парти – тази следобедна закуска е само претекст за комуникация и социализиране в изтънчена обстановка.
Как се сервира чаят?
И днес официалното чаено парти е специално и много красиво събитие, утвърдено като символ на елегантност и добър вкус. Чаят се сервира с внимание и грижа за детайла. Традиционно се поднася в порцеланови чаши, най-често с фин, ръчно рисуван декор, който подчертава усещането за лукс и естетика. Чаените сервизи включват чаши с чинийки, захарница, кана за мляко и разбира се, чайник. В класическото чаено парти, особено във викторианска Англия, порцеланът е от изключително значение – най-предпочитан е изящният костен порцелан, който придава допълнителна изтънченост на събитието.
Как трябва да изглежда масата?
Масата трябва да бъде покрита с бяла или светла ленена покривка, бродирана с фини мотиви или дантела, което създава усещане за чистота и елегантност. Поставянето на прецизно изгладени салфетки, както и малки букети цветя – обикновено рози, люляци или лавандула – са основен елемент на декорацията. Подреждането на масата следва изискана симетрия: всяка чаша трябва да е поставена на точното място, приборите за малките хапки се поставят отстрани, а чайникът и сладките са разположени в центъра, така че всеки гост лесно да може да се обслужи.
Какви храни се сервират?
Чаеното парти е не само за наслада от напитката, но и за дегустация на деликатеси. Обикновено се сервират малки сандвичи с краставици или пушена сьомга, хрупкави тарталети с плодове, сладкишчета и разбира се, известните английски "сконс" – малки хлебчета, които се поднасят с маслена сметана и сладко. Десертите могат да включват еклери, фини бисквити и кексчета с глазура, които също придават празнична нотка на масата.
По какъв повод се организира чаено парти?
Чаеното парти може да бъде организирано по най-различни поводи – от неформални срещи с приятели до по-официални събития като годежни тържества, рождени дни или дори работни срещи в изискана обстановка.
Партито може да организирате както у дома си, така и в градината. То може да се проведе както с важни гости, така и в тесен кръг от приятели. Всяко събитие, рожден ден, сватба или бал може да бъде организирано в духа на красивото чаено парти. Може да го подготвите дори за малката си дъщеричка, нейните приятелки и кукли, без повод. Защото то е не само начин за социализация и почивка, то е възхвала на красивото и вкуса към живота.
И като всяка независима жена, вероятно ще поискате да разширите списъка с приетите храни и питиета. Разбира се, че може да добавите шампанско и вино розе, кафе и кафе с шоколад, а към задължителните десерти – френски макарони и ябълков пай, шоколадово суфле и брауни. Сигурна съм ,че дукеса Анна Ръсел би одобрила.
Напиши коментар