Скандалът в Руската гимназия: Минаха ли допустимата граница абитуриентите, че ги лишиха от изпращане?

Вместо разбиране и последен красив спомен – получихме отказ, грубо отношение и публично обвинение, смятат учениците

Скандалът в Руската гимназия:  Минаха ли допустимата граница абитуриентите, че ги лишиха от изпращане?

Вече трети ден продължават отгласите от несъстоялото се тържествено изпращане на 12-окласниците от Гимназията за европейски езици /СУЕЕ/, отменено по решение на педагогическия съвет на елитното русенско училище.

 

До чрезвичайната санкция се стигна, след като директорката Добромира Николова и болшинството от учителския състав преценили, че абитуриентите са нарушили вътрешния ред, скандирайки прекалено силно по коридорите и надраскали с имената си стените около вратите на класните стаи. Въпреки че учениците се извинили за действията си, педагогическият съвет е гласувал с мнозинство за отмяна на тържеството.

 

Решението предизвика бурни реакции сред учениците и някои от родителите. В социалните медии мнозина изразиха мнение, че наказанието е прекалено сурово за една такова често срещана  проява при завършването на учебната година. Зрелостниците от випуск 2025 на СУЕЕ „Св. Константин-Кирил Философ“ – Русе категорично опровергаха твърденията в публична позиция.

 

 

Нели Дачева, ученичка:

 Във връзка с разпространените твърдения в медиите относно „вандалски прояви“ по време на изпращането на абитуриентите от СУЕЕ „Св. Константин-Кирил Философ“ – Русе, заявяваме ясно и категорично:Никой не е чупил, рушил или увреждал каквото и да било. Няма дори едно реално увредено имущество.

Всичко, което направихме, бе да напишем с маркер имената си над касите на вратите – символичен жест, знак на раздяла, който ние самите изтрихме впоследствие. Това беше емоционален, но напълно безвреден израз на привързаност към мястото, което беше наш втори дом в продължение на 12 години.

В това училище няма нито едно проблемно дете. Випускът ни е съставен от изключителни млади хора – част от Младежкия парламент на град Русе, активни в културния живот, млади журналисти, носители на награди от национални състезания и конкурси. Ученици, които винаги са носили името на училището с чест.

Изпращането беше подготвяно от нас с месеци. Не беше инициатива на училището, както е в други гимназии – всичко беше дело на самите абитуриенти. Сценарий, идеи, закупуване на украса, дрехи, музика, подаръци за учителите – всичко финансирано и организирано от нас. Това беше нашето благодаря. А то остана нечуто.

Вместо разбиране и последен красив спомен – получихме отказ, грубо отношение и публично обвинение. Дори не ни беше позволено да подарим подготвените изненади на нашите преподаватели. Трудът ни, вложеното време и желание бяха отхвърлени.

Само преди месеци, когато един от класовете организира лично изпращане на своя класен ръководител с гайди и официална покана, това беше отразено в медиите с възторг, а ръководството на училището изрази гордост. Същите тези деца днес са нарочени за „вандали“. Защо?!?

Истината е, че емоцията ни беше напълно човешка и в рамките на приемливото, но представена в медиите тя беше преувеличена и украсена. В същото време, действия на други випуски от миналото – включващи пожарогасители, счупени чинове и мебели – останаха без последствия и без реакция.

Години наред сме представяли училището достойно. Не приемаме сега да бъдем осъждани и лишени от единствения момент, в който искахме да се сбогуваме по нашия начин – с уважение и любов.

Достойно изпращане заслужават всички, които достойно са били част от това училище.

Петър Петров, родител:

 Нашите деца, които дълго се подготвяха за това събитие – с награди, цветя, сценарий и т.н. – не успяха да го изживеят. Нищо от това не се случи. Защо? Защото предишния ден се държаха като всички зрелостници, абитуриенти, завършващи ученици, младежи (или „вандали“, според директорката г-жа Добромира Николова), които преминават през този етап от живота си – шумни, весели и развълнувани от предстоящата промяна.

Типично, ще кажат някои от нас – но не и за Педагогическия съвет, разпореждащ се в това елитно училище в нашия град.С невероятно „вдъхновяващи“ и „повдигащи самочувствието“ официални съобщения, учениците бяха уведомени, че са наказани и че тържество по изпращането тази година няма да има!


Да, очевидно решението е взето „демократично“, гласувано е, преброени са гласовете – поне така изглежда от едно от съобщенията.
Отлична работа, уважаеми дами и господа педагози!

След не толкова краткото предисловие, ето хронологията на събитията:

На 15.05 около 10 ч. трите паралелки – 12а, 12б и 12в – се организират и правят обиколка по коридорите на СУЕЕ „Св. Константин-Кирил Философ“, свирейки със свирки и скандирайки „обиди“ на древно-шумерски език, демонстрирайки, че могат да броят от 1 до 12, както и кой има бал. Завършват с оставяне на надписи около касите на класните стаи („вандализъм“), което предварително е уточнено, че ще бъде заличено впоследствие, без нужда от допълнително финансиране от ЕС.

Това – с вариации и понякога далеч по-груби действия като барикадиране на входове, изгаряне на униформи и т.н. – се случва всяка година по това време в други училища и в други градове. Но точно тази година „чашата е преляла“.

На 15.05 около 16 ч. е изпратено първото съобщение от г-жа Николова. В него учениците са описани почти като престъпници (вандали), а действията им се заклеймяват като едва ли не достойни за съд. Последствията от тези „безспорно укорими“ деяния довеждат до демонстрация на абсолютна власт – провежда се гласуване, като се търси мнение дори от педагози, които не са присъствали на събитието. Резултатите стават ясни от второто официално съобщение, изпратено на 16.05 около 11:40 ч.

От него става ясно, че всички завършващи тази година ще бъдат наказани – всичко, което са купили, подготвили, репетирали, отива „в канала“!

Уважаема г-жо Николова, няма как да не сте очаквали подобно поведение от абитуриенти.

 Смятам, че този „звуков, физически и психически стрес от безумния шум“ можеше, чрез предварителен разговор и обсъждане, да бъде канализиран в допустими – според Вас и Педагогическия съвет – рамки. Не беше нужно този дълъг път, тези години усилия и труд да приключат по толкова горчив, безславен и унизителен начин за завършващите.

 Не знам какъв пример и каква поука дава г-жа Николова на бивши, настоящи и бъдещи възпитаници на СУЕЕ „Св. Константин-Кирил Философ“, но със сигурност демонстрира как властимащ може – и е в състояние – да унижи всеки, когото реши. Дори е отказала разговор с абитуриентите, които са искали да покажат възстановените (многохилядни?) щети и да се извинят за действията си.

Краят на съобщението от директорката е особено тъжен:
„Жалко, че сме допуснали нашите възпитаници да си тръгнат по този начин!“

Жалкото, г-жо директор, не е, че сте допуснали – а че сте принудили тези свои възпитаници да си тръгнат така – Вие, Педагогическият съвет и всички гласували педагози.

В този контекст изказвам благодарност към онези 11 члена на педагогическия състав, които са гласували в подкрепа на учениците – за човечността, разбирането и зрелостта, които демонстрираха в този труден момент.

Директорът на училището г-жа Добромира Николова не е направила изявления по случая.

 

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори