Каратето е спорт за цял живот!

Интервю с треньора по Киокушин в СКК „Юнак“ Георги Иванов

Каратето е спорт за цял живот!
Георги Иванов

През 1999 година в Професионалната  гимназия  по  механотехника  в град Русе е била първата среща на Георги Иванов с каратето. Той  е на 38 години и е живял е в село Ряхово до 6-ти клас, след това се мести в Русе. В момента се е отдал на подготовка на бъдещи шампиони по карате, в стил Киокушин като треньор в СКК „Юнак“.

Ето как Георги мотивира децата по време на подготвителната тренировка преди състезание, на която присъствах*. В нея участваха и състезатели по карате от Силистра.

         Георги към бъдещите шампиони по Киокушин:

-       Бъдете здрави! Съсредоточете се върху това, което искате да постигнете! Вървете и го направете! Без никакви притеснения от цвета на колана на противника. Дори ще Ви е по-приятно, че ще победите кафяв или черен колан. Коланът няма значение! Той не е критерий! Самият аз, на първото ми състезание, бях с бял колан с черта и победих противник с оранжев. На полуфинала се изправих срещу състезател с кафяв колан, който беше тренирал 13 години, а аз тренирах от 7 месеца. Но направих нокаут. Всички се питаха „Какво става?“ Ами става, да! Въпросът е какво става тук - вътре във вас, под гърдите! Имайте сърце на боец! А подготовката е най-съществената част! Първо трябва да си шампион тук, в залата, а след това ставаш шампион на състезанието с лекота! Благодаря Ви!

 Започвам разговора си с Георги Иванов от последните успехи на децата от „Юнак“, с които те се върнаха от държавното първенство във Варна.

  • Георги, разкажи за последните успехи на децата от СКК „Юнак“…

На 26 април в град Варна се проведе Държавно първенство по Киокушин карате за деца до 8 и до 10 години, организирано от Българска киокушин федерация (БКФФ). За втори пореден път отборът на СКК „Юнак“ се класира на първо място по брой завоювани медали. Състезателите спечелиха общо  11 медала – 5 златни, 3 сребърни и 3 бронзови. Като признание за безкомпромисна воля и отлична техника 8-годишната Елица Тодорова, която е част от отбора на клуб „Юнак“, беше отличена с купа за най-висок боен дух при момичетата.

-       Какво предстои на състезателите на отбора, който ръководиш?

 

На 10 май в град Бургас ще се проведе държавно състезание на БККФ за деца до 12 и до 14 години. Седмица преди това проведохме последна подготвителна тренировка в спарингов вариант. С това целих да постигнем обстановка като на самото състезание. Децата достигнаха до предела на силите и издържливостта си и продължиха отвъд тях. Така се калява волята и устойчивостта им. Учат се да продължават, когато ги боли най-много, за да могат да се научат да не се предават, а да преминат отвъд края на възможностите си.

            Проведохме тренировка със СК „Доджо“, гр. Силистра. Дойдоха ни на гости, за да тренираме усърдно два часа и половина. Подготвиха се деца от възрастовите групи, които ще участват на държавното състезание в Бургас. Съвместната тренировка с клуба от Силистра помогна на децата да се срещнат със съперници, различни от тези, които срещат на всяка стандартна тренировка. Така те обменят  опит и знания помежду си.

  •  Какъв беше пътят ти от състезател до треньор по карате- Киокушин?

 

         С карате се занимавам вече 25 години. Започнах да тренирам през 2000 година, а до 2005г. тренирах в стил Шито рю. Стилът се отличава с твърдост, голяма мощ, рязкост и пределна концентрация на движенията. След това прекъснах тренировките за около 2 години. През това време обаче не съм спирал да спортувам. Занимавал съм се и с фитнес, и с водна топка, но каратето стана мой начин на живот. Имам един любим израз: „Каратето не е спорт за ден-два или за година. То е за цял живот!“ Тези, които са призвани, го разбират и наистина каратето остава в живота им завинаги!

 

         През 2008 година започнах да тренирам Киокушин. Оттогава до сега, това е спортът, който е в сърцето ми. Създателят на карате Киокушин е Масутатцу Ояма. Може да видите портрета му точно под името на клуба, който ръководя. Произнася се „киокушин” и буквално преведено означава „Дружество на върховната истина”. Създадено е от три думи: кyoku означава “върховен”, shin означава „истина” или “реалност”,
кai
означава “общество” или “организация”.
Това е най-твърдият стил карате измежду всички.  В състезателния вариант е забранено да се удря противника в главата, защото се играе без протектори, с голи ръце и крака.

         Бил съм част от националния отбор на България. Благодарение на спорта, обиколих много държави и участвах в международни състезания. Истината за жалост е, че като състезател човек трудно може да се изхранва. Затова трябваше да се фокусирам и върху друга работа. Намерих такава, че да мога да тренирам, дори там, докато си върша задълженията. Работех в складова база и вдигах 6-метрови профили за дограма, които са в опаковка по няколко и тежат между 40 и 60 килограма. Поставяйки ги на камиона и бутайки напред около метър, аз все едно удрях. Винаги намирам начин да тренирам и да подобрявам възможностите и техниката си.

         И сега каратето ми е хоби и нямам за цел да изкарвам пари от треньорската си дейност. Искам да създавам шампиони, да откривам децата, които имат данни да станат шампиони. Аз вече го правя и ще продължавам да го правя! Един опитен и отдаден сенсей винаги усеща таланта. Има обаче и едно правило: Талантът бива победен, когато се вземе за голяма работа и не тренира усърдно. Този, който няма особен талант, но има желание за победа, раздава се напълно и тренира много, винаги успява! Трудът е единственото нещо, което води към успеха!

         Основах клуб СКК „Юнак“ през 2018 година. През 2017 година започнах да водя тренировки като помощник-треньор в друг клуб, в който бях и състезател. Сега аз съм  треньор на моя клуб, като работя с помощник-треньори, които ми помагат и съдействат при работата с децата, по време на тренировките. Аз съм изцяло отговорен за целият процес на трениране и за методиката на подготовка на децата. Аз определям вида упражнения, начина им на изпълнение, продължителността  и дистанцията.

         Дадено упражнение се изпълнява с точно определена продължителност, с правилната техника и движение, за да може да помогне по време на двубой. Методиката, с която аз тренирам децата в клуба, е съвкупност от упражнения, които аз съм събрал през годините и като състезател, но също и от семинари, лагери и пътувания по целия свят. Подбрал съм идеалните упражнения, които са подходящи за съответната цел, която искаме да постигнем. Същевременно, винаги усъвършенствам упражненията, добавям нещо, което ще помогне за по-добрия краен резултат.

 

  • Кой може да тренира при теб в клуба по карате? Има ли възрастово ограничение?

 

Тренирам деца от 5 години, горната възраст е без ограничение. Имаме правило в Киокушин и то е: Вратата е отворена за всеки идващ и за всеки отиващ си!

         Няма възрастов лимит за това да тренираш карате. Винаги давам най-доброто от себе си, независимо кого тренирам. За мен няма значение дали състезателят има талант или не. Който е по-фокусиран в тренировките, той става по-добър. Винаги! При по-талантливите, разбира се, винаги е по-лесно и по-бързо. Трябват им съвсем малко насоки и нещата се случват. Така е с Елица, която спечели златен медал и купа за най-висок боен дух на Държавното първенство по Киокушин преди дни. Така е и с Ралица, която е на същата възраст като Елица – на 8 години. Ралица вече има 4 състезания, 4 шампионски титли и 4 златни медала. На последното състезание тя премина в следващата възрастова категория и отново стигна до финал.

 

  • Има ли момент, в който състезателите започват да си вярват твърде много, заради успехите си?

 

Има, да. Аз винаги гледам да ги „свалям на земята“, веднага след състезание. На следващия ден, когато тук, в залата, разказвам за успеха им, казвам едно нещо на всички:

         „Ти си шампион, когато си горе на стълбичката! Там си над другите. Когато слезеш от там, пак си наравно с останалите. Бил си шампион, чудесно! Така ще те знаят всички до следващият път, когато отидеш на състезание. Това - да застанеш отново горе, зависи изцяло от теб!“

         Като треньор, давам всичко от себе си, но успява този, който е съсредоточен в изпълнението на напътствията ми. А който има талант, успява още по-бързо. Но пак казвам  - само с талант успехите са до време. В Киокушин всичко е сурово, всичко е до краен предел и след крайния предел още, колкото можеш да издържиш. Така всеки път ставаш по-силен, по-устойчив и  по-дисциплиниран. Дисциплината е едно от най-важните неща в спорта. Мотивацията може да се понижи в даден момент, но ставаш напук и тренираш. Дисциплината е това, което те прави шампион!

 

  • Какво казваш на децата преди състезание, за да им вдъхнеш сила и увереност?

 

Да вярват в себе си така, както аз вярвам в тях, и да знаят, че са просто по-добри от другите!

 

-       Кой е най-големият успех, който си постигнал?

 

Моето най-голямо постижение са усмивките и щастието на лицето на всеки един мой ученик, когато се е качил горе, на стълбичката на успеха! Децата и успехите им са най-голямото щастие и постижение за мен до сега, а те са резултат както на отдадеността ми като треньор, така и на усилените тренировки и постоянството на учениците ми!

 

*В Държавното първенство по Киокушин карате за деца, което се проведе на 10.05.2025 г. в Бургас, участие взеха 260 състезатели от 34 клуба.  Отборът на ССК "Юнак" – Русе, спечели 4 бронзови медала, а Николай Ненов  стана вицедържавен шампион във възрастовата група 10-12 години.

 

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори